Ha elfolyik a pénz

Ha a vállalkozó kft. olyan szennyvízcsatornát üzemeltet, amelybe beszivárog a talaj- és esővíz, és ennek következményeként nagyobb szennyvízmennyiséget ad át a szennyvíztisztítónak tisztításra, mint amennyit átvett, és amennyi után szennyvízelvezetési és -tisztítási díjra tarthat igényt, akkor a díjkülönbözetet maga köteles viselni, ugyanis a csatorna karbantartása, javítása vagy átépítése az üzemeltető feladata. Hatósági áras szolgáltatásnak pedig az önkormányzati vagy állami tulajdonú víziközműből származó ivóvíz, az ilyen víziközmű által biztosított szennyvízelvezetés, -tisztítás és -kezelés minősül, a más tulajdonnal biztosított szolgáltatás nem.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A jogeset
A három község területén lévő szennyvízcsatorna-hálózatot egy részvénytársaság üzemelteti, míg a három község és a szennyvíztisztító telep között lévő szennyvízcsatornát vállalkozóként egy kft., amelynek négy tagja közül három önkormányzat. A vállalkozó kft. - szerződés alapján - az általa üzemeltetett összekötő szennyvízcsatornában szállítja a szennyvizet tisztításra a szennyvíztisztító telepre.
A vállalkozási szerződés szerint a vállalkozó kft. által üzemeltetett összekötő szennyvízcsatorna-rendszer gerincvezetékébe bocsátott szennyvíz elvezetési díjának kiszámításánál a községi végátemelőknél elhelyezett és együttesen beüzemelt mennyiségmérő adatait kell alapul venni. A vállalkozó kft. a szennyvíztisztító részére a szennyvíztisztítási díjat kifizeti és továbbszámlázza a részvénytársaságnak.
A szennyvíztisztító telep a három község önkormányzata és az állam közös tulajdonában van, és azt a tulajdonosok bérleti szerződés alapján bérlővel működtetik. A szennyvíztisztító telepen lévő közművek és a vállalkozó kft. által üzemeltetett összekötő szennyvízcsatorna önkormányzati tulajdonban vannak. A bérlő és a vállalkozó kft. között, valamint a vállalkozó kft. és a részvénytársaság között létrejött szerződésekben a szerződő felek meghatározták a szennyvíztisztítási s ebben a szennyvízelvezetési díj mértékét is, mégpedig az önkormányzati rendeletekben lefektetett árral megegyezően.

A vállalkozó kft. által üzemeltetett összekötő szennyvízcsatorna-rendszerbe a kommunális szennyvízen kívül csapadék- és talajvíz is került, így a részvénytársaság által a községek határán lévő végátemelőknél átadott és a vállalkozó kft. által átvett szennyvízmennyiség lényegesen kevesebb volt, mint amennyi szennyvíz a szennyvíztisztítóba bekerült tisztításra. A részvénytársaság csak az átadott szennyvízmennyiség után kívánt szennyvízelvezetési és -tisztítási díjat fizetni, míg a vállalkozó kft. a szennyvíztisztító bérlője által megtisztított szennyvízmennyiség alapján részére kiszámlázott szennyvíztisztítási és -elvezetési díjra tartott igényt. Így a részvénytársaság, a vállalkozó kft. és a szennyvíztisztító telep bérlője között vita alakult ki az elvezetett és a tisztított szennyvíz mennyisége, továbbá az elvégzett szolgáltatások ellenértéke tekintetében.

A díjjal kapcsolatos vita nemcsak a mennyiségből, hanem a szerződésekben meghatározott ár mértékéből is adódott, ugyanis a vállalkozó kft. álláspontja szerint semmis a felek között létrejött szerződéseknek a víztisztítási és csatornadíj mértékének meghatározására vonatkozó rendelkezése, mert ezek megállapítása az önkormányzatok hatáskörébe tartozik.

A vállalkozó kft. a per során arra is hivatkozott, hogy az üzemeltetési és a részvénytársasággal kötött vállalkozási szerződéstől eláll, mert az összekötő szennyvízcsatorna a beszivárgás miatt alkalmatlan a nyereséges üzemeltetésre. Ezért a szerződést visszamenőleges hatállyal megszűntnek tekinti, és az eredeti állapot helyreállítását kéri.

Mi dolog a szennyvízzel?

A vállalkozó kft. az átvett és a megtisztított szennyvíz mennyiségét nem vitatta, de nemcsak az átvett, hanem az általa üzemeltetett összekötő szennyvízcsatorna-rendszerbe bekerült talajvíz és esővíz szennyvízként történt elvezetése és megtisztítása után is igényt tartott vállalkozói, illetve - a továbbszámlázott - víztisztítási díjra.

A szennyvíz fogalmát a felszíni vizek minősége védelmének szabályairól szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet a következők szerint határozza meg: "Szennyvíz a termelési, szolgáltatási, fogyasztási tevékenység során használt, a használat - illetve az üzemi területen összegyűlő csapadékvizek esetében bemosódás vagy keveredés - következtében fizikai, kémiai vagy biológiai minőségében megváltozott, vízszennyező anyagot tartalmazó víz."

A kormányrendelet a szennyvíz fogalmának meghatározásában nem nevesíti külön a talajvizet és az esővizet, azonban nyilvánvaló, hogy a vállalkozó kft. által üzemeltetett összekötő szennyvízcsatorna területén összegyűlő csapadékvíz mellett a bemosódott vagy keveredett és a szennycsatornába jutó talajvíz is szennyvíznek minősül. A szennyvízcsatorna üzemeltetése (használata) során keletkező szennyvíz, a talajvíz és a csapadékvíz, amely a vezetékrendszerben összekeveredik, nem mérhető elkülönítve.

A víziközművek üzemeltetéséről szóló 21/2002. (IV. 25.) KöViM rendelet szabályozása szerint a szennyvízelvezető mű üzemeltetője az üzemeltetési vízjogi engedélyben foglaltaknak megfelelően köteles gondoskodni a szennyvízelvezető műbe bebocsátott szennyvíz, illetve - egyesített rendszer esetén - a szennyvíz és a csapadékvíz elvezetéséről, kezeléséről és ártalommentes elhelyezéséről. A szennyvízelvezető mű üzemeltetését szolgáló berendezések, műszerek folyamatos működése és fenntartása ugyancsak az ő feladata, de ennek elvégzésére megfelelő szakképzettséggel rendelkező személlyel, illetőleg szervezettel megállapodást köthet. A szennyvízelvezető mű működésében keletkezett hibák elhárítása során, illetve a karbantartási, javítási vagy átépítési munkák alatt a szennyvíz továbbvezetésé folyamatosan meg kell oldania.

Az átadott mennyiség számít

A polgári jogban megfogalmazott egyik általános szabály szerint a saját felróható magatartására előnyök szerzése végett senki sem hivatkozhat. Így a vállalkozó kft. sem hivatkozhat arra, hogy a talajvíz és csapadékvíz beszivárgásából keletkezett többletszennyvíz mennyisége után nem fizeti meg a szennyvíztisztítási díjat, ugyanis a többletszennyvíz a saját karbantartási, javítási vagy átépítési kötelezettségének elmulasztásával összefüggésben keletkezett.

A vállalkozó kft. és a részvénytársaság között létrejött vállalkozási szerződés szerint a vállalkozót megillető díj kiszámításánál az átadott szennyvízmennyiség adatait kell alapul venni. Az a körülmény, hogy a vállalkozó kft. által üzemeltetett összekötő szennyvízcsatorna-vezetékszakasz alkalmatlan az eredetileg szándékozott rendeltetésszerű használatra, mert hibás elkészítésének vagy meghibásodásának következményeként magába engedi a csapadékvizet és a talajvizet is, a vállalkozó kft.-nek az érdekkörébe eső olyan körülmény, amelynek következményeit ő nem háríthatja át a részvénytársaságra. (Kereseti kérelem hiányában a bíróságnak nem kellett foglalkoznia az összekötő szennyvízcsatorna hibáiból a tulajdonosra esetleg háruló felelősséggel.)

A részvénytársaság csak a vállalkozó kft. által üzemeltetett összekötő szennyvízcsatornába juttatott, a községi végátemelőknél elhelyezett mennyiségmérő adataival igazolt szennyvíz mennyisége után köteles a vállalkozó részére szennyvízelvezetési és -tisztítási díjat fizetni.

Elállásnak nincs helye

Megalapozatlan a vállalkozó kft.-nek a szennyvíztisztító teleppel és a részvénytársasággal megkötött szerződéseinek ármegállapításra vonatkozó részének semmisségére való hivatkozása is.

Az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény (Ártörvény) szerint az ivóvíz díja, valamint a szennyvízelvezetés, -tisztítás és -kezelés díja hatósági áras szolgáltatásnak minősül, de csak abban az esetben, ha az ivóvíz önkormányzati tulajdonú vagy állami tulajdonú víziközműből származik, illetve a szennyvízelvezetést, -tisztítást és -kezelést önkormányzati vagy állami tulajdonú víziközmű biztosítja. Ebben az ügyben az önkormányzati rendeletnek megfelelő mértékben történt a díjak megállapítása a szerződésekben, így ezek a rendelkezések nem semmisek, ugyanis a szennyvízelvezetéshez szükséges csatorna és az ivóvíz-szolgáltatáshoz szükséges közművek önkormányzati tulajdonban vannak.

A perben érintett vállalkozó kft. az üzemeltetési szerződése alapján folyamatosan végezte a részvénytársaság által részére átadott szennyvíz elvezetését, tehát a kettejük között létrejött szerződésnél - annak tárgyából adódóan - elállásnak mint a szerződés visszamenőleges hatályú megszüntetésének nem lehet helye, ezért az ügyben a vállalkozó kft. és a részvénytársaság közötti jogviszonyban az elállás jogintézménye nem alkalmazható.

Megválaszolandó kérdések

  • Átháríthatja-e az összekötő szennyvízcsatornát üzemeltető vállalkozó kft. annak a szennyvízmennyiségnek az elvezetési és tisztítási díjának viselését a részvénytársaságra, amely abból adódik, hogy az összekötő szennyvízcsatornába a talajvíz és az esővíz beszivárog?

  • Kit terhel a szennyvízcsatorna karbantartásának, javításának vagy átépítésének a kötelezettsége?

  • Milyen ivóvíz, szennyvízelvezetés, -tisztítás és -kezelés minősül hatósági áras szolgáltatásnak?

  • Elállhat-e a vállalkozó kft. a szerződéstől visszamenőleges hatállyal a talajvíz és az esővíz beszivárgása miatt?
  • Véleményvezér

    Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

    Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

    Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
    Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

    Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

    A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
    Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

    Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

    Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
    Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

    Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

    Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
    Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

    Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

    Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.

    Info & tech

    Cégvezetés & irányítás

    Piac & marketing


    Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo