Egy kattintás ára

Kattintson! Nyerjen! Utazzon! Ugye, ismerősek az efféle felszólítások? Legtöbbször kedvenc internetes oldalunkon villannak fel, vagy egy azt esetleg teljesen eltakaró ablakokban olvashatók. Az on-line reklámpiac rohamléptekben fejlődik hazánkban is, ahol tavaly 7,2 százalékkal többet, 540 milliárd forintot költöttek reklámokra az egy évvel korábbinál, ezen belül az internetes reklámköltségek viszont 70 százalékkal nőttek. A webes reklámok megítélése kedvezőbb, mint a televíziós hirdetéseké.

Az Egyesült Államokban a TNS Media Intelligence adatai szerint tavaly a reklámpiac még mindig csak a 6,5 százalékát képviselő internet egy év alatt kiugróan, 17,3 százalékkal növelte részesedését. Az internetes reklámkiadások az idén 28 százalékkal, míg az egyéb médiumokban mindössze 3,7 százalékkal nőnek - állítják a londoni ZenithOptimedia médiakutató szakértői. Szerintük 2006 és 2009 között összességében hatszor nagyobb ütemben bővül majd a reklámkiadás az interneten, mint a hagyományos médiumokban. Legfejlettebb az on-line hirdetések tekintetében Norvégia, Svédország és Nagy-Britannia piaca, ezekben az országokban az internetes reklámköltés aránya már meghaladja a 10 százalékot.

Kreatív vágyak

Az on-line reklámpiac rohamléptekben fejlődik hazánkban is: a TNS Media Intelligence listaáras adatai szerint tavaly 540 milliárd forintot költöttek reklámokra, 7,2 százalékkal többet az egy évvel korábbinál, ezen belül az internetes reklámköltségek 70 százalékkal nőttek 2005-höz képest. Ez azt jelenti, hogy nem számítva a gyakran előforduló egyedi megállapodásokat, ügynökségi és egyéb kedvezményeket, az on-line reklámpiac 38 milliárd forintos volt. A valamivel pontosabb képet adó Magyar On-line Hirdetési Index (MOHI) adatai szerint az on-line reklámpiacon 5,1 milliárd forintot költöttek a hirdetők.

A magyar internetezők leginkább a kampányokban egyre agresszívebben megjelenő pop-up és bannerhirdetésekkel találkozhatnak annak ellenére, hogy a tavaly Magyarországon a Kirowski on-line ügynökség által bemutatott, az Isobar kutatócég és a Yahoo által készített nemzetközi felmérésből kiderül: az internetet rendszeresen használók elvárnák, hogy az on-line reklámok kreatívabbak legyenek. A kutatás szerint viccesebb és az internetes tartalmakhoz jobban igazodó hirdetésekre lenne igény a fogyasztói oldalon.

Klikkelünk
A Gemius SA nemzetközi kutatóintézet a Sanoma Budapesttel együttműködve kutatást készített a magyar piacon az internetfelhasználók on-line hirdetésekkel kapcsolatos magatartásáról.
A tanulmány szerint Magyarországon a felhasználók többnyire pozitívan vélekednek az on-line hirdetésekről. A válaszadók 67 százaléka elfogadja az olyan on-line hirdetéseket, amelynek köszönhetően ingyenesen hozzáférhet a weboldalakhoz, azonban csak 4 százalékuk fizetne a reklámmentes honlapért.
A webes reklámok általában tájékoztató jellegűek, informatívabbak és kevésbé idegesítők, mint a tv-reklámok, állítják a résztvevők. A válaszadók 84 százaléka bevallottan ráklikkel az on-line hirdetésekre, 39 százalékuk időnként - miután találkozott a hirdetéssel a neten - további információt keres a hirdetett termékről, szolgáltatásról.
Az on-line kampányokkal kapcsolatos pozitív attitűd hatással van a hirdető cégek megítélésére is. A válaszadók több mint fele (53 százalék) szerint az interneten hirdető cégek modernek, innovatívak, technológiailag fejlettek és dinamikusak.
A válaszadók körében a legismertebb internetes hirdetési forma a pop-up és a szponzorált link, ezeket a felhasználók több mint fele (60 százalék) választotta. Ezzel szemben az interstitial és a boksz típus a legkevésbé ismert.
A legkedveltebb on-line kreatív formátumok a banner, a skyscraper, valamint a szponzorált link, legkevésbé pedig a pop-under, a pop-up, valamint a toplayer. A tanulmány szerint az on-line hirdetési kampányok hatékonysága leginkább magától a hirdetett terméktől, szolgáltatástól függ, de ugyanakkor a hirdetés egyedisége is meghatározó.

A kreativitás mellett a fogyasztó érdeklődésének kiszolgálásával lehet a hatékonyságot leginkább javítani. Hiszen - bár a piac ilyen irányú változása Magyarországon egyáltalán nem mutatkozik - a televíziós hirdetésekkel az a legnagyobb probléma, hogy a néző a reklámblokk alatt csatornát vált. Az interneten barangolva viszont a felhasználó által olvasott tartalom mellé állítva a hirdetést, már sokkal inkább kiszolgálja a felhasználót a reklámozó, aki ráadásul olyan terméket vagy szolgáltatást hirdet, amely a felhasználót érdekli, hiszen éppen azért látogatott arra az oldalra. Erre pedig már régen létezik technológia és erre szakosodott vállalkozások is.

Keresőmarketing

Az Investment Research Felhasználói revolúció című tanulmánya megerősíti keresőmarketing népszerűségét. A kutatás szerint a teljes keresőmarketing-költés a 2006. évi 5,6 milliárd dollárról 2011-re 44,5 milliárd dollárra fog növekedni, ami 23 százalékos összetett növekedési ütemet feltételez.

Az internethasználat általános növekedése és a felhasználói réteg bővülése mellett egyre több direkt marketinges használja a keresőmarketinget a korábbi off-line módszerek helyett. A megkérdezettek 41 százaléka azt állította, hogy a keresőprogramok segítségével jut el a weboldalra, ez pedig nagyobb arány a közvetlen URL-t a címsorba begépelésnél (37 százalék) és a könyvjelzőhasználatnál (22 százalék).

Az on-line marketingpiac közel felét teszi ki a keresőmarketinges reklámozás az Egyesült Államokban. Kálmán Tamás, az Etarget magyarországi vezetője szerint a gyors növekedés hazánkban is megfigyelhető, szerinte az ágazat rohamos fejlődésével a keresőmarketing-szolgáltatási - azaz a PPC (pay per click), magyarul az egy kattintásra eső - költségek is nagymértékben fognak növekedni.

A célirányos internetmarketing egyre elterjedtebb kommunikációs eszköz a kis- és középvállalkozások körében is. A módszer kétségtelen előnye, hogy a hirdetés célzottan azoknak jelenik meg, akik a "kulcsszavakat" keresik. A szavakat, amelyekre a hirdetés megjelenik, az ügyfél határozza meg.

- Egy kisebb cég számára mindenképpen ideális megoldás, jó kiindulópont a keresőmarketing, persze csak akkor, ha rendelkezik megfelelő színvonalú, az interakcióra is lehetőséget adó honlappal - vélekedik Kolma Kornél, a Sakkom Interaktív Ügynökség ügyvezető igazgatója. Széll András, az ügynökség ügyvezetője szerint az irányt a Google AdWords diktálja, hiszen tervezhető költség mellett ott és akkor csíphető el a potenciális ügyfél, amikor éppen érdeklődik a hirdető szolgáltatása iránt.

#page#

10 forint egy potenciális ügyfélért

A hazai piacon - tévesen - gyakran csak a keresők felületein megjelenő hirdetéseket veszik bele a keresőhirdetés fogalmába.

A keresőmarketing két nagy ágával, a keresőoptimalizálással és a keresőhirdetéssel foglalkozó vállalatok elkülönülnek egymástól. Magyarországon a legnagyobb keresőhirdetési rendszerek az Etarget és a Google, majd az OK, a Kurzor és a CT Network következik. Az említettek tavalyi éves összes árbevétele a magyarországi ügyfelek után listaáron hozzávetőlegesen nettó 410-490 millió forintra becsülhető - állítja Kálmán Tamás. A bevétel ugyan egyelőre még nem jelentős, ám ha figyelembe vesszük, hogy ennél a hirdetési formánál a tényleges érdeklődő - vagyis a hirdetésre kattintó felhasználó - után számláz a rendszer, akkor már nem is tűnik olyan kevésnek. Széll András szerint kattintásonként 30 forintot, egyes rendszereken hirdetők pedig mindössze 10 forintot fizetnek egy kattintásért. Ez pedig azt jelenti, hogy éves szinten a cégek hirdetéseit 20-25 milliószor nézték meg a felhasználók. A bannerek és szponzorált tartalmak természetesen nem veszítenek jelentőségükből, hiszen a cég ismertségének és elismertségének fokozására kiválók.

Második generáció

Az elmúlt két évben rohamos fejlődésnek indult közösségi, blog- és videomegosztó portálokon viszonylag kevés hirdetéssel találkozhattunk - ezek mostanáig leginkább bannerek voltak. A világ egyik leglátogatottabb oldalává fejlődött legnagyobb videomegosztó oldal, a Youtube - 2007 márciusában 45 millió látogatót jegyzett, és ezzel a világon a kilencedik legnépszerűbb oldal - eddig mentes volt a hirdetésektől. Ám miután a Google keresőóriás - 100 millió fölötti havi látogatóval - 1,6 milliárd dollárért tavaly októberben megvásárolta, a tervek szerint ennek a korszaknak hamarosan vége.

2007 áprilisában a szakma egyik meghatározó eseményén, a San Franciscó-i Ad Tech konferencián az előadók arról beszéltek, hogy a Web 2.0 oldalain is hamarosan megjelennek a hirdetések. A felhasználók által feltöltött videók elején és végén is lehet majd egy rövid reklámspot.

A web televíziós úttörője, a Joost, amely többtucatnyi televíziós csatornát kínál a világhálón, kevésbé feltűnő formát választott: a képernyőn megszokott televíziós csatorna logójához hasonlóan a hirdető cégek emblémája fog megjelenni a műsorfolyam alatt.

Mi micsoda?
Banner: a weblapokon megjelenő különböző hirdetési felületek összefoglaló elnevezése. A szabványos (468 x 60, 120 x 240 vagy 728 x 90 pixel) méreteken túl léteznek extraformátumok is, mint például a honlapot szinte bármilyen formában letakaró, átúszó hirdetés. A banner alapvető funkciója az átkattintások generálása, produkciós költsége relatíve alacsony, azonban egy kampánynál, esetleg 6-8 méretváltozattal a költsége elérheti a több millió forintot is.
Mikrosite: olyan korlátozott funkcionalitású weboldal, amelynek tartalma egy adott termékre vagy brandre vonatkozik. Általában meghatározott időszakban (kampányhoz kötötten) érhető el. A tartalomtól és designtól függően költsége akár milliós nagyságrendű is lehet.
Pop-up: önálló böngészőablak, amely egy adott oldal betöltődésekor nyílik meg. A pop-up a weboldal fölé nyílik meg, párja, a pop-under az alá nyílik. A pop-up formátum népszerűsége az elmúlt időszakban csökkenni látszik, mert a böngészők általában már alapértelmezésben tiltják a megjelenítésüket. Előnye, hogy összetettebb tartalmak megjelenítésére alkalmas (például kalkulátorok), ezért a gyártási költsége magasabb a bannerekénél.
Saját fejlesztésű flash alapú játék: egy kampány vagy egy cég imázsához illeszkedő rövid, szórakoztató játék. A fejlesztés költségétől függően milliós nagyságrendekig terjedhet.
Site-szponzoráció: az elsősorban imázscélokra alkalmas hirdetési forma segítségével a szponzor egy-egy téma kizárólagos szakértőjeként jelenhet meg. A megoldás ára a szponzorált oldaltól és a szponzoráció időtartamától függően alakul.

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo