– A családoddal veszed körül magad munka közben is. Hiányoznak, keveset vagy velük, vagy csak vállalod asszonyiságodat felelős státusodban is?
– Egyszerűen csak nő vagyok. Nagyon szeretem a munkám. De a sorrendet soha nem cseréltem fel a családom és önmagam megvalósítása között. A legfontosabbak a gyerekeim. Bármit csináltam is az életben, a legnagyobb dolog, ami történhetett velem, hogy gyönyörű, okos, egészséges gyerekeim vannak. A család a biztonságomat, szilárdságomat, erőmet, kiegyensúlyozottságomat adja. Édesanyám nevelése, nővéreim testvéri szeretete, a közösségükben megtanult tisztességem, közöttük kibontakozott képességeim vagyok én. Tengerész férjemmel, gyermekeim apjával majd’ harminc éve élünk boldogságban, szeretetben, nem mondhatnám, hogy klasszikus családi életet. Ő folyton járta a világot. Tudomásul véve, hogy ez a munkája, rám jutott a család mindennapjainak rendben tartása. Úgy, hogy én is rengeteget utazom.
– Nem mindennapi karriertörténeted a bizonyíték arra, hogy sikerült megszervezned a család és saját magad összhangját.
– Azt hiszem, hogy ebben segített alaptermészetem. A probléma azonnali megoldására törekszem. Soha nem azt néztem, hogy mennyi és milyen munka vár rám, mert abba valószínűleg már a belegondolás fázisában el lehet fáradni. Két kicsi gyerekkel egy évet tanultam az USA-ban, MBA-ösztöndíjasként. Egy biciklivel és nagyon kevés pénzzel kellett minden távolságot és nehézséget leküzdenem.
– Hogyan lesz egy fiatalasszonyból diplomatastátusú befektetési szakember a saját hazájában?
– Hogyan vezetett az út a közlekedési üzemmérnöki diplomától az MBA-ig? Merthogy gépjármű-villamossági szerelőként indultam neki az életnek. A Közlekedési Főiskola elvégzése után a Volán Elektronikánál rendszerszervezéssel foglalkoztam. Hét év alatt rengeteget tanultam cégkultúrából, kollegialitásból, német- és angolnyelv-tudásomat is akkor szereztem; aztán átkerültem a Compackhoz, először rendszerszervezőnek, majd közgazdasági titkárnak. Mivel ehhez közgazdasági diplomát írtak elő, beiskoláztak a közgázra. Az Ernst and Young ösztöndíjának köszönhetően beiratkoztam az első hazai MBA-diplomát adó posztgraduális iskolába. Angoltudásomat már amerikai kinntartózkodásom alatt szilárdítottam meg. 1991-ben hazajöttem, az ösztöndíjat visszafizettem, s az IFC-t választottam. Addig volt főnököm, amíg bele nem tanultam a befektetési bankári szakmába. Először helyettes, majd megbízott, 1996 óta pedig képviseletvezető vagyok.
– Miért kell diplomáciai státusban lenni?
– A Magyarországon eddig befektetett 450 millió dollárnyi tőke kihelyezéséhez, kezeléséhez, az üzletrészek eladásához valóban „csak” szakértelem kell. A projektek részletes kidolgozásához, megvalósításához az IFC ezerfős stábja nyújtja a szakmai hátteret. Mi csak hatan vagyunk, a befektetési lehetőségek előkészítését, a befektetések kezelését végezzük. A befektetésekről a döntést Washingtonban hozzák, majd az adott terület szakemberei ideutaznak, s kidolgozzák a projektet. De ez a státus rengeteg nemzetközi és hazai társadalmi funkció ellátásával is együtt jár. A nőitől a környezetvédelmi szervezetekig, a nemzeti és nemzetközi üzleti szövetségektől, lobbiszervezetektől a kamarákig sok közéleti szerepvállalással jár a munkám. A washingtoni hierarchiához is idomulni kell. Rengeteget utazom.
– Honnan a diplomáciai érzék?
–Talán a neveltetésemből alakult ki. Kommunikációs készség, érvrendszer birtokában is kell lenni. Nagyon szeretem az embereket. A beleérző képesség velem született adottság, jól hasznosítható a munkámban. Szeretek gondoskodni az emberekről. Iskoláztatom a tehetséges munkatársakat, mániám a családias légkör kialakítása. Bárki jön hozzánk, olyan networkkel vesszük körül – színház, baráti kör, kirándulás – , amelynek pozitív közege mindenkit megérint. Azt nézzük, mivel segíthetünk.
– Intuitív vagy inkább racionális vagy döntéseidben?
– Nem mindig hallgatok az eszemre. S visszatekintve, a hosszú távon is jól működő döntéseimet érzelmi alapon hoztam.
– Erre mondják a szakkönyvek, hogy pozitív személyiség. Mit tartasz az életedben sikernek?
– Sikeres akkor vagyok, ha egyben van minden, ha harmonikusan, egészségesen él a környezetem. Amikor örülök minden napnak, amikor felkelek, és amikor lefekszem. Az utóbbi években az értékrendem ebben az irányban szilárdult meg. S azóta nem stresszelek, nem idegeskedem.
Czakó Borbála, az IFC képviseletvezetője
Meleg, pozitív a hangulat a diplomata asszony által vezetett International Finance Corporation-képviseleten. Pedig ultramodern üvegpalotában, a legújabb irodatechnikával berendezett helyiségeken vezet az utam a szobájába. Saját élettere még jobban visszatükrözi egyéniségét. Lányai – a nagyobbik, Czakó Veronika versenysportoló lovaglás közben –, az édesanyja, három nővére, tengerész férje fotói a falakon. Czakó Borbála 1991 óta dolgozik az IFC magyarországi képviseleténél, amelynek élére 1996-ban nevezték ki, az IFC gyakorlatában akkor egyedülálló módon, diplomatastátusban, hazaiként.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.