Suntraide – Szerzői kiadás
Bodor Tibor Teskó kelta hárfás lemezei Magyarországon egyedülállóak. A Pécsett élő zenész többször járt Írországban, ahol anyagokat is gyűjtött, s barátjának és tanítójának mondhatja Paul Douley ír hárfást. E CD-n zenésztársai kísérik különböző hangszereken. Teskó zenéje nem a megszokott kocsmazajos ír muzsika, hanem kellemes, csendes hangfolyam, ami relaxációhoz is kitűnő.
Mozart: Cosi fan tutte – EMI
A 70. kiadványnál tart az EMI Great Recordings of the Century című, a húszas évektől a kilencvenesekig a század legkitűnőbb komolyzenei felvételeiből válogató sorozata. A nálunk e kevésbé népszerű Mozart-operát a legendás, Karl Böhm által dirigált, 1962-ben készült felvételről hallhatjuk Elisabeth Schwarzkopf, Christa Ludwig és Walter Beery előadásában. A sorozatban kiadták az opera 1954-es felvételét is, melyen Herbert von Karajan ugyancsak a Philharmonia Zenekart és Kórust vezényli, és Fiordiligit Schwarzkopf énekli. A háromnyelvű szövegkönyvet is tartalmazó albumok középáron kaphatók.
George Gershwin legjobb művei – Deutsche Grammophon
A Universal Music Company kiadója dupla CD-s albumokban jelenteti meg legendás felvételeit most induló Panorama sorozatában. Az első darabok közül a Gerschwin legjobb műveit (Kék rapszódia, Egy amerikai Párizsban, Porgy és Bess szvit, f-moll zongoraverseny) tartalmazó összeállítást ragadtuk ki. E mérsékelt áron kapható kiadványon az előadások minőségéről olyan nevek gondoskodnak, mint Bernstein, Ozawa, Levine, Previn.
Bubi Beamter – Hungaroton
Jazz History címmel a műfaj legjelentősebb hazai képviselőinek 1954 és 1990 között rögzített felvételeiből indított sorozatot a nemzeti lemeztársaság. Elsőként azok a zenészek jelennek meg, akik a mérvadó Grove dzsesszlexikonban komoly címszóval szerepelnek, köztük Tabányi Mihály, Kovács Andor és Kovács Gyula, Kőrössy János, „Ablakos” Lakatos Gyula, Deseő Csaba, no és a mindenki által csak Bubiként emlegetett Beamter Jenő dobos és vibrafonos. A lemez anyagának jó részét vagy negyven éve nem lehetett megkapni, s nem semmi az az 1956-ban készült felvétel sem, amelyen a később világhírűvé vált Szabó Gábor húszévesen ritmusgitározik.
Zalatnay: Három a CD – Hungaroton
A kiadó a Magyar Popsztori sorozatában most Cini mindhárom – a hetvenes évek elején készült – nagylemezének CD-változatát piacra dobta. Az akkori idők hazai rockvilágának változásait jelzi, hogy az első kettőn (Ha fiú lehetnék, Zalatnay) még a Metro együttes, a harmadikon (Álmodj velem...) viszont a Lokomotív GT kíséri az énekesnőt, és szolgáltatja a számokat. A nagylemezeken kívül a CD-ken jó néhány bónuszdal (Végre, hogy tavasz van, Szappanbuborék) is hallható.
Makám: Skanzen – Fonó Records
Nehezen meghatározható a tíz számot tartalmazó lemez műfaja, s épp ez az egyik előnye. A két vendégénekes, Lovász Irén és Bognár Szilvia magyar népdalokat énekel, s az együttes mindezt a klasszikus és kortárs zene, a dzsessz, a rock, no meg a balkáni, afrikai, távol-keleti zenék elmeivel ötvözi. Az lenne meglepő, ha nem így tenne. A makámnak ez a nyolcadik lemeze, s a harmadik, amelyik a Fonó Recordsnál jelent meg.
Master Musicians of Jajouka – Universal
A marokkói Jajouka több ezer éves zenekultúrája először a hatvanas években került a zenei világ érdeklődésének homlokterébe, amikor a hajdani Rolling Stones-tag, Brian Jones megjelentette saját gyűjtését, amely szintén kapható CD-n. (Jones kábítószer után kutatva bukkant a törzsre.) A sípos-dobos zenészek ezúttal az indiai klasszikus zenén nevelkedett tablajátékossal (s egyben London egyik legnépszerűbb disc-jockey-jával és napjaink egyik legsikeresebb producerével), Talvin Singh-gel szövetkeztek, hogy saját tradícióikat ötvözzék az ő dance, techno, drum’n bass és indiai elemekből szőtt stílusával.
Az oldalt írta: K. Tóth László
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.