Biztonságos bankbetétek

A magyar lakosság zömének nincs pénzügyi megtakarítása, de akiknek van, azok a bankbetétet részesítik előnyben. Nincs olyan reklámcsatorna, ahol ne találkoznánk nap mint nap a bankok betéti akcióival, amelyek azonban csak látszatra egyformák, hiszen mértékük, futamidejük és a hozzájuk kötött speciális feltételek már különbözővé teszik őket.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magánbefektetési hajlandóság Magyarországon rendkívül csekély - derül ki a GfK Csoport által a The Wall Street Journal Europe megbízásából készített, az egész világot átfogó Befektetési Barométer-felmérés eredményeiből.

Magyarok kedvence

A megtakarításaik kamatoztatására egyik befektetési formát sem választók aránya - a kelet-európai átlagot is felülmúlva - 75 százalék. A legnépszerűbb konstrukció pedig a döntésképes befektetők körében még mindig a bankbetét 11 százalékkal - igaz, ez az arány 2004 őszén még 22 százalék volt - és az életbiztosítás, 10 százalékkal. A Nyugat-Európában már jól bevált nyugdíjalapokba - ahová a britek 90 százaléka fektet be - a magyar befektetők mindössze 5 százaléka invesztál.

Megtakarítási pesszimizmus
Magyarországon még a kelet-közép-európai átlagnál (30 százalék) is lényegesen többen vélik úgy (mintegy 43 százalék), hogy sokkal kevesebbet fognak megtakarítani idén, mint tavaly, 21 százalék számít arra, hogy valamivel kevesebbet, 30 százalék pedig arra, hogy nagyjából ugyanannyit tud majd félretenni, mint az elmúlt egy évben. A legpesszimistább jóslatokat megfogalmazók aránya 2003 ősze óta (22 százalék) közel a duplájára emelkedett, de a múlt évi, 2007 tavaszi felméréshez képest is magasabb az idén.
Pedig a bankbetétek elsősorban az alacsony kamatokról híresek. Igaz, "cserébe" a legnagyobb biztonságot és kiszámíthatóságot nyújtják. Bár ez utóbbit igazán csak akkor, ha többen gondolnának arra, hogy ugyanazon kamat mellett is eltérő hozamokat kapnak a banktól. A bankbetétben elhelyezett pénz ugyanis az infláció miatt automatikusan romlik az idő előrehaladtával, ezért nem a kamatot, hanem az egységes betéti kamatmutatót (EBKM) érdemes figyelni. Ezt a bankok akciós hirdetéseikben is mindig kötelezően feltüntetik.

A bankbetétek kamatai tehát - természetükből adódóan - az inflációval szoros összefüggésben állnak. Ezért aki tudni szeretné, mit nyer azzal, ha a pénzét nem otthon, hanem a legegyszerűbb befektetési formában, vagyis bankbetétben tartja, számoljon át néhány példát az aktuális ajánlatokból - de ne csak a két-három hónapra ígért akciós kamatokat vegye figyelembe! -, a végeredményből vonja le a kamatadót, majd az így kapott hozamot hasonlítsa össze a KSH által közzétett inflációs adatokkal. Sőt, ha az infláció mértékszámát testreszabottá akarja tenni, akkor ne is a KSH, hanem a saját személyes "fogyasztói kosarát" vegye figyelembe.

A betétkamat szinte mindig alacsonyabb, mint az infláció. Csak a különbség mértéke az, ami bankonként eltérő.

Jó befektetés-e?

Vajon a bankbetét mindezek tükrében jó befektetés-e? Maradjunk annyiban: a legbiztonságosabb, a legkevesebb kockázatot vállaló és a legkevesebb pénzügyi ismeretet kívánó befektetés. És mivel a már idézett felmérés szerint tízből nyolc magyar magánbefektető számára a megtakarítások kamatoztatásakor fontosabb a biztonság, mint a magas hozam, számukra tekinthetjük akár jó befektetésnek is.

A kutatók kérdésére, miszerint mit kezdenének a magyar megkérdezettek 7 millió forinttal, milyen befektetési formát választanának, 27 százalékuk tanácstalan volt. Akik tudtak válaszolni, azok egyötöde a mérsékelt kockázattal, ugyanakkor mérsékelt hozammal kecsegtető bankbetétre szavaztak, és ugyanennyien kutatnának más, a felmérés során nem vizsgált, egyéb eszközök után. Kötvénybe 8 százalék, életbiztosításba és az Európában egyébként a harmadik legnépszerűbb befektetési formaként szereplő részvényekbe, részvényalapokba 7-7 százalék fektetné a pénzét. Tanácstalanságunkra már a jegybank is felfigyelt. A hiányos pénzügyi ismeretek végső soron a pénzügyi stabilitást is veszélyeztetik, ezért a magyar jegybank ma már minden végzős középiskolásnak eljuttatja alapvető pénzügyi ismeretekre okító füzetét.

Aki nem szán időt a piac megismerésére, vagy nem kéri szakember tanácsát a pénzügyi lehetőségeiről, és nem hasonlítja össze a termékek és szolgáltatások minőségét, az nagyságrendbeli összegekkel rövidülhet meg. A körültekintő tájékozódás igaz a kockázati tényezőkre is. Ez a hiányosságunk pedig a gondtalan nyugdíjas évek biztonságát vagy gyermekünk továbbtanulását is veszélyeztetheti - mondják ma már oly sok fórumon a banki, biztosítási szakemberek.

Folyószámlához kötik

A bankbetéteken belül az emberek manapság főleg a folyószámlán kötik le a megspórolt pénzüket. A probléma nem is ez, hanem hogy nagyon kevesen nézik meg és hasonlítják össze más lehetőséggel ennek a konkrét körülményeit, például, hogy mikor változik a kamat vagy milyen egyéb feltételek vannak. Ráadásul az emberek általában rövid időre kötik le a pénzüket, 1, 3, 6, legfeljebb 12 hónapra. S bár az lenne logikus, ha nagyobb futamidőnél nagyobb kamat járna, mert ekkor a bank hosszabb ideig forgatja a pénzünket, nálunk ez fordítva van: maximum 2-3 hónapra jár 10 százalék feletti kamat. A kamatok ugyanis az inflációval együtt évről évre csökkennek.

Nincs olyan reklámcsatorna, ahol ne találkoznánk nap mint nap a bankok betéti akcióival. Az akciós betéteknél viszont figyeljünk arra is, hogy a magas kamat nem csak akkor jár-e, ha választanak mellé egy drága szolgáltatást is ugyanattól a banktól - például befektetési alapba is kell tenni némi pénzt. A leggyakoribb azonban az, hogy a fizetést kell az adott számlára utaltatni, illetve biztosítást is kell kötni.

A betéteknek számos formája van. Van, ami fix időre szól, így ha az lejár, és nincs szükségünk a pénzre, újra le kell kötni. Más formák szerint a lejáratkor - ha csak nem rendelkezünk közben másként - automatikusan újra lekötődik. A szakemberek ezzel kapcsolatban azt tanácsolják, hogy időről időre jó, ha felülvizsgáljuk, valóban ez a betéti forma a lekedvezőbb befektetés-e a számunkra. Önmagában egy bankbetétből meggazdagodni ugyanis nem lehet.

Jár a biztosítás

Gyakran felmerülő kérdés, mi történik a nála elhelyezett betétekkel, ha a kiválasztott bank esetleg csődbe megy. Bár ez Magyarországon nem jellemző - utoljára 2000-ben volt erre példa -, de ha megtörténik, akkor is minden betétesnek automatikusan jár biztosítás a bankban lévő pénzére. Jellemzően 6 millió forintig, illetve 90 százalékos önrészig a magyar ügyfelek védve vannak.

Mire figyeljen tehát az, aki bankbetétben gondolkodik? Az akciós kamat feltételeire (milyen magas kamatot fizetnek, és van-e egyéb kikötés, hogy megkaphassuk); az akciós futamidőre (milyen hosszú időre szól az akció); és hogy a fizetendő 20 százalékos kamatadót figyelembe véve vagy a nélkül érhető el a meghirdetett hozam.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo