Ahogyan a számítógéppel, úgy a mobiltelefonnal is tudunk ma már az irodán kívülre, helytől függetlenül adatforgalmat bonyolítani, sőt az adatátviteli sebesség tekintetében is egyre kisebb kompromisszumokra kényszerülünk. De mégis miért jó ez nekünk?
Pontosabb szegmentáció
Az elmúlt években körvonalazódtak a készülékgyártói stratégiák is: ezek egyre inkább szegmentált piacokat céloznak meg, s így erősítik a szolgáltatók által kínált adatfelhasználási lehetőségeket.
Ami a magánfelhasználókat illeti, a fotó- és videokamerák mobiltelefonba integrálása új korszakot nyitott a digitális képkezelésben, amelynek természetes következménye lett a felhasználók megosztási vágya. Az, hogy egy mobiltelefonnal készült fotót vagy videót pár gombnyomással egy központi szerverre küldjünk, és ahhoz a későbbiekben kategorizáltan, bármikor és bárhonnan hozzáférjünk, ma már szinte természetes. A megapixelek növekedésével a felhasználói adatforgalom is nő. Így van ez a zeneletöltés esetében is, ami a digitális zenepiac legalizását úgyszintén megoldja: egy mobiltelefonra letöltött, a havi számlával kifizetett zene - vagy akár videó - ma már olyan digitális jogvédelmet kap, hogy a másolás nem húz ki világszerte több milliárd dollárt a jogtulajdonosok zsebéből.
Az üzleti felhasználást tekintve a vevő oldaláról, a mobiltelefon egyre inkább kényelmes, mindig kéznél lévő platformmá alakul, amelyen elérhetők a vállalati e-mailek, a naptár, a cég belső vállalatirányítási rendszere, és emellett magáncéllal is használható fotózásra, navigálásra. Gyártói, szolgáltatói, fejlesztői oldalról azonban rengeteg lehetőség van még a technológiában.
#page#
Új hálózatok, új készülékek
A mobiltelefonon-mobilhálózaton folyó kommunikáció - mint minden IP alapú rendszer - egyre nagyobb sávszélességet igényel, hiszen folyamatosan növekszik a felhasználói tábor, és gyarapodnak a felhasználási területek. A nagy sávszélesség ugyan ma már elérhető a GSM utódhálózatain, ám kapacitásban ez egyelőre korlátozottabb, mint például a Wi-Fi, netán a WiMax.
- A mobilhálózatok kiegészítőjeként vagy alternatívájaként megjelenő és egyes országokban nagy népszerűségnek örvendő WiMax azt a képzeletbeli lyukat tömi be, ami a Wi-Fi és a 3G között van. A vezeték nélküli adatátvitel esetében ugyanis minél nagyobb sávszélességű, vagyis minél gyorsabb egy hálózat, annál sűrűbben kell elhelyezni az antennákat, és a WiMax éppen a harmadik generációs mobilhálózatok és a Wi-Fi hálózatok közötti kompromisszumként jöhet szóba mint alternatíva, elsősorban új mobiloperátoroknál - mondta el kérdésünkre Nicolas Demassieux, a Motorola Inc. Európai Kommunikációs Kutatóintézetének igazgatója a cég párizsi Innovation Day konferenciáján
A ma létező vezeték nélküli adatátviteli technológiák mind egymással, mind a vezetékes technológiákkal szemben csak egy bizonyos pontig tekinthetők helyettesítő termékeknek, egy pont után viszont remekül kiegészítik egymást.
- Hét fő irányvonalat fogalmaztunk meg a Motorolánál, amelyek fejlesztései alapvetően meghatározzák a jövő mobilkommunikációját. Ezek: az internet (future internet), az alkalmazás-testreszabás, a nagy sávszélességű vezeték nélküli adatátvitel, a kiegészítő technológiák, a mobiltévé, az új hálózati szabványok és a GSM/UMTS szoftverbővítések. Igen fontos stratégiai lépésnek, illetve egyelőre fejlesztésnek tartjuk a PC-s tartalmak mobilizálását is, ami lehetővé teszi, hogy a felhasználó valamely vezeték nélküli hálózaton keresztül adatokat kérjen le a mobiltelefonjára, illetve a későbbiekben azon tárolja is azokat. Az automatikus tárolásmenedzsment mint platform- és kommunikációsszabvány-mentes lehetőség hosszú távon mindenképp megkönnyíti az üzleti és magánfelhasználók dolgát egyaránt - vázolta föl a jövőt Nicolas Demassieux.
Készséges készülékek
A kommunikációs szabványok együttműködését a mobiltelefon-gyártók legújabb, ez év elején bemutatott termékei, készülékei is igazolják. A Nokia N95-ös multimédiás mobilja például már 5 megapixeles kamerával és beépített GPS-szel is rendelkezik, a legújabb kettényitható E90-es kommunikátort pedig a már-már "hagyományos" üzleti funkciók mellett rendkívül nagy felbontású belső kijelzővel, dupla kamerával is ellátták, ráadásul az N95-össel egyetemben mind Wi-Fi, mind nagysebességű HSDPA internettel felvértezték. A Sony Ericsson az eddigi termékvonalat erősítendő új Walkman és Cybershot mobiltelefonokat mutatott be az idén, s várhatóan még ez évben megjelenik az újabb, Sonytól örökölt branddel ellátott Bravia és az első HSDPA-s mobiltelefon.
HSCSD (2,25G)-43,2 kbit/s
GPRS (2,5G)-55,6 kbit/s
EDGE (2,75G)-236,8 kbit/s
UMTS (3G)-384 kbit/s
HSDPA (3,5G)-3,6-14,4 Mbit/s
A Skype még tavaly, az Apple pedig az év elején kavarta fel az állóvizet a mobilpiacon: mindkét óriáscég beszállt a mobilkészülékek piacára. A Skype elsősorban a saját szolgáltatására épülő, IP alapú "adatfont" mutatott be, az Apple pedig egy meglehetősen szenzitív, érintőképernyős technológiára épülő multimédiás készüléket dob a piacra, amely minden bizonnyal az összes Machintosh-felhasználót rabul ejti majd.
#page#
1973 Az első személyhívós rendszerek indulása Angliában.
1973 Rudy Krolopp az első kompakt hordozható készülékkel (Motorol) érkezik a Fehér Házba.
1977 Az AT&T és a Bell Labs felépíti az első kísérleti cellás rendszerű mobilhálózatot.
1981 Az első automata roamingos NMT (Nordic Mobile Telefony) hálózat kiépítése Szaúd-Arábiában.
1982 Az FCC (Federal Communications Comission - Szövetségi Kommunikációs Bizottság) az Egyesült Államok területén engedélyezi a kereskedelmi mobilszolgáltatás megindítását.
1983 Az első hordozható mobiltelefon (Motorola DynaTAC 8000X) kereskedelmi forgalomba kerül, és máris több tízezres a várólista.
1986 Az EU engedélyezi a 900 MHz-es frekvencia használatát mobiltelefon-szolgáltatásra.
1989 Magyarországon elindul a Westel 0660-as NMT analóg mobiltelefon-szolgáltatása, egy évvel később már 100 ezer előfizetője van.
1990 Az első digitális mobiltelefon bemutatása Amerikában; az 1800 MHz-es frekvenciasávra való kiterjesztés előkészítése.
1991 Az első GSM-hívás Finnországban.
1992 Az első roamingmegállapodás a Telecom Finland és a Vodafone UK között.
1993 Már 36 GSM-hálózat működik 22 országban, 25 további ország tervezi a GSM bevezetését.
1996 Az első GSM-hálózatok indulása Oroszországban és Kínában, 50 millió GSM-felhasználó a világban, az első Prepaid mobilszolgáltatás indulása.
1997 Az első triband (amerikai és európai hálózatokon működő mobiltelefon) megjelenése (Motorola).
1998 100 millió GSM-felhasználó a világban.
1999 Az Orange bemutatja a WAP-ot Angliában; a Garmin GPS-szel szerelt mobiltelefont mutat be.
2000 Angliában a BT Cellnet hálózatán elindul a világ első GPRS-szolgáltatása; a Japán Vodafone kínálatában megjelenik az első kamerás mobil (Sharp J-SH04); bemutatják az első Bluetooth-képes mobilt (Ericsson R520s); a világ GSM-felhasználói több mint 5 milliárd SMS-t küldenek egy hónap alatt.
2001 Az NTT Docomo elindítja első kereskedelmi 3G (CDMA) hálózatát Japánban; az első színes kijelzős mobiltelefon megjelenése.
2002 Az első európai kereskedelmi 3G hálózat indulása Angliában (Manx Telecom); a Westel elindítja az első magyarországi kereskedelmi GPRS-szolgáltatást és a világon elsőként az erre épülő MMS-szolgáltatást.
2003 A Pannon GSM és a Nokia végrehajtja az első európai EDGE-hívását, fél évvel rá a Westel elindítja Magyarország első kereskedelmi EDGE szolgáltatását; az első magyarországi 3G (UMTS) teszthívás a Westeltől; az első 3G (UMTS)-képes készülék debütálása (Nokia 6650); a világon több mint 1,3 milliárd ember rendelkezik mobiltelefonnal.
2004 A Kiotói és a Pekingi Egyetem, valamint a Fujitsu együttműködésével elindulnak az első 4G-s hálózati fejlesztések a japán és a kínai nyelv közti real time fordítási rendszer megvalósítására; az első Wi-Fi-képes telefon debütálása (NEC N900iL) a japán NTT Docomo hálózatán; a világ GSM-felhasználóinak száma meghaladja az egymilliárdot.
2005 A T-Mobile elindítja az első magyarországi kereskedelmi 3G (UMTS) hálózatot; a világon összesen 1 trillió SMS-t küldenek a mobilfelhasználók.
2006 Elindul a világ első kereskedelmi célú HSDPA hálózata a koreai SK Telecomnál; piacra kerül az első HSDPA-s telefon (Samsung W200); ezután 3 hónappal a T-Mobile elindítja az első magyarországi kereskedelmi, 3,5G-nek is hívott nagysebességű HSDPA hálózatot; 85 HSDPA hálózat beüzemelése; 980 millió mobilkészülék értékesítése egy év alatt; a Samsung a 4G-s hálózat tesztelésekor 100 Mbit/s adatátviteli sebességet ér el egy mozgó járművön és 1 Gbit/s sebességet sétálás közben.
2007 világszerte több mint 2 milliárd a mobil-előfizető; indulnak a HSUPA hálózatok.