Árral szemben

Bárkit elsodorhat az élet. Magánembert, üzletembert, vállalkozást. És fel is állhat mindegyik. Az üzleti világban - ha nálunk még nem is mindig - jó néven veszik, ha valakinek, valamely cégnek van már gyakorlata saját válsága kezelésében. Mifelénk bélyeg, ha valaki nem kezdő, hanem újrakezdő. Pedig talpra lehet állni, s jó hozadékkal folytatni. Példáinkkal az üzleti világ ezen arcát kíséreljük meg megmutatni.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Új borral - Tokaj Kereskedőház Rt.

Nevét naponta lehet olvasni a lapokban, de egyszer sem azért, mert az évtizedes megpróbáltatás, veszteségesség után nyereséges éveket tudhat maga mögött. A politika egy dolgot nem befolyásol, azt, hogy a borászati vállalat menedzsmentje, a maga útját járva, tényleg rendbe rakja a vállalatot. A talpra állás előtörténete az, hogy szinte padlót fogott a cég, ám erről a mai vezérigazgató, Kiss László nem bűnbakokat keresve beszél. Az Európai Unióba belépő Magyarország ahhoz a gazdasági közösséghez csatlakozott, amelyik évente 20-25 millió hektoliteres bortúltermelést kénytelen elkönyvelni. Az EU 1991 óta 20 százalékot veszített borpiaci részesedéséből. A hazai borfogyasztás évek óta stagnál, s jelentős mennyiségű, kétes eredetű termék jelenik meg a piacon. Az üzletláncok akár 40 százalékot is "lecsípnek" a borász cégek listaárából, miközben e piacnak már a 70 százalékát uralják. Ezzel a külső környezettel minden legális hazai vállalat találkozik, s vagy kibírják, vagy elbuknak. A Tokaj Kereskedőház Rt. mindezt még megfejelte azzal, hogy 15 éven keresztül semmilyen érdemleges technológiai fejlesztést nem hajtott végre, s irreális költségekkel működött. Akkor, amikor 2002-ben a Kiss László vezetésével felállt menedzsmentre bízták a társaságot, 349 milliós veszteséget könyveltek el.

A kereskedőház talpra állítása intézkedési csomaggal kezdődött. Kiszerveztek minden profilidegen, veszteségtermelő tevékenységet. A kádárok kibérelhették korábbi munkahelyüket, de már önállóan folytatták a hordókészítést. A szállítás - a 20-30 éves IFA-kkal együtt - ugyancsak cégen kívülre került. Felállt egy országos kereskedelmi szervezet, hogy folyamatosan figyelje, szervizelje az értékesítési folyamatot. Integrált vállalatirányítási rendszert vezettek be a döntések gyorsítása, hatékonnyá tétele, információkkal való megalapozása érdekében. Az elmúlt három év talpra állási krónikájának az alapeleme a termékfejlesztés lett, azaz a bor is megújul, s a forgalombővülés két év alatt 17 ezer hektoliternyi borban volt mérhető.

Kiss László a legégetőbb restanciára is emlékeztet: a világtól s a hazai szakmától is messze lemaradó technológiai színvonal helyreállítása elodázhatatlan. A tokaji furmint minőségi bor itthon például a badacsonyi szürkebaráttal versenyez, de technológiai értelemben is. A sátoraljaújhelyi társaság az elmúlt két és fél évben mintegy egymilliárd forintot költött fejlesztési programjára. A versenyképes minőségen túl a hatékonyabb, költségkímélőbb borászkodás valósulhat meg a 2006-ra befejeződő modernizálással.

A kereskedőház viszonylag kevés saját szőlővel, 70 hektárnyival rendelkezik, az alapanyagot felvásárolja, s egyáltalán nem mindegy, hogyan. Régebben egyedi felvásárlási rendszer működött, a szüret előtt meghirdetett árjegyzék szerint. Kiss László 2002-ben, amikor átvette a cég vezetését, azzal a számmal találkozott, hogy 10 ezer kistermelő kötődik a kereskedőházhoz. Pár nappal később már csak 5 ezerről beszéltek. Ezek után több évre visszamenőleg pontos kimutatásokat készítettek, s kiderült, a jellemző és tartós átlag a 2700-2800 kistermelő. Ennek a körnek megajánlottak határozott idejű szerződéseket, minőségi követelményekkel, termelési technológiai feltételekkel. A számok magukért beszélnek, a 349 milliós 2002-es veszteség után 2003-ban 160 millió, 2004-ben 233 millió forint nyereség keletkezett, s a tavalyi 3 milliárdos árbevétel 700 millióval volt több a 2002-esnél.

Beszállt az állam - Hajdú-Bét Kisvárdából Master-M

Egy egész falu tönkremenetele
A szőlő talán nem, de minden más nagyon is megsínylette az emberáldozatot is követelő katasztófát - kommentálja a céget, a cégben dolgozókat, a munka tárgyát és egyáltalán: mindannyiuk biztonságát, vagyonát szinte teljesen elmosó májusi özönvízszerű esőt Mád egyik vállalatának, a Royal Tokaji Borászati Kft.-nek az ügyvezető igazgatója, Turóczi István. - Az egyik dűlőből 300 köbméter földet egyszerűen elvitt a víz, s csupán az onnan elmosott út pótlása félmillió forintba kerül. A másik, 4,7 hektáros ültetvénynél ugyanez a helyzet, a termőföld egy része ugyancsak eltűnt. A gazdaságunk számolja a maga kárát meg azt, hogyan tud talpra állni, de Mádon nem egy cég, hanem egy egész falu ment tönkre. Csak két példa a víz erejéről: egy 80 hektós műanyag tartályt - és mindent, ami az útjában volt - vitt 800 méterrel arrébb az ár, egy acélhidat pedig néhány méterrel az eredeti helyétől találtunk meg, a betontuskókat, amelyeken állt, még most is keressük. Mi, magánemberként, amennyit tudunk, segítünk a falunak. Ezt nem lehet várni a cégünk tulajdonosától, de tény, hogy a történtek után Angliából ideutazott, s arra a következtetésre jutott, hogy egyszerűen le kell nyelnie a cégkárok helyreállításának költségeit. S ez azért ebben a helyzetben nagyon komoly segítség.
A Tokaj Kereskedőházat az állami tulajdonlás ellenére sem az állam állította talpra, hanem a menedzsment. Nem ez történt ennél az élelmiszer-ipari vállalkozásnál, ahol alapvető "kellék" volt az adóforintokból nyújtott támogatás. Itt sem lehet eltekinteni persze a menedzsmenttől, a korábbival azonos termékstruktúrára "építő", de teljesen új tulajdonosi körtől s annak állam által is finanszírozható minőségű programjától. A korábban Hajdú-Bét tulajdonolta kisvárdai részlegnél most olyan "termékpályát" működtetnek, amilyennél már nincsenek jelen a veszteségforrások, nem számláznak "menet közben" egymásnak az alapanyagokat előállítók, a feldolgozók, a takarmányt termelők. A termelési és pénzügyi folyamat átszervezése jelenti azt, hogy az új cég a régi dolgozókat alkalmazva megőrzi a munkát, s jövedelmet garantál számukra. De hogy ez a múltból a jelenbe és jövőbe való átlépés, azaz a Hajdú-Bét összeomlása ellenére a kisvárdai üzem talpra állása megtörténhessen, támogatás is kellett.

Az új tulajdonosnak állami segítség adatott, hogy elindulhasson a felszámolás alatt álló részleg dolgozóinak foglalkoztatása. Ezt a közreműködést, a kisvárdai üzem talpra állítását így látja a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Munkaügyi Központ: "A térségben található munkáltatókkal kapcsolatfelvételt kezdeményeztünk, melynek eredményeként a Master-M Kft. a kisvárdai baromfifeldolgozó üzem újraindításával a létszámleépítéssel veszélyeztetett munkavállalók közül 200 fő továbbfoglalkoztatását vállalta, akik baromfi feldolgozását látják el. A Master-M Kft. a Hajdú-Bét Rt. 'f. a.' felszámolását végző felszámolójával bérleti szerződést kötött a kisvárdai üzem további működése érdekében, továbbá a Master-M Kft. vezetése előszerződésben vállalta, hogy a cég felszámolási eljárás lefolytatását követően megvásárolja az üzemet és berendezéseit." A bértámogatással, a járulékok átvállalásával "szállt be" az állam a talpra állításba, s most már a megmentetteken túl további helybélieknek is kenyérkeresetet jelent a Hajdú-Bét helyébe lépett vállalkozás.

Csapatból egyéni - Kálmán Erikából Geo-Globál

Annyi a közös a Tokaj Kereskedőház, illetve a kisvárdai üzem között, hogy Sátoraljaújhelyen is, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is egy-egy vállalat nehéz helyzetén sikerült úrrá lenni. De vajon hasonlóan áll talpra az, aki személyében meghatározó szereplője az üzleti életnek? Kálmán Erikának egy vállalat vezetése volt a dolga mindaddig, ameddig a tulajdonos fél óra lefogása alatt utcára nem tette. Akkor is tudható volt, hogy a szakmai teljesítménye kibírt mindenféle kritikát, s sokkal könnyebb dolga lett volna a tulajdonosának, ha csak egy porszemnyi koszt talál az ügyvezető igazgató kezén. De nem talált: tisztakezű, a haldokló céget másfél év alatt életre keltő vezetőtől vált meg szélvésztempóban a Karsai Rt.

Egy éppen elkészült házban, kicsiny gyerekével élve kellett döntenie a folytatásról abban a városban, ahová másfél évvel azelőtt költözött Kálmán Erika. Az Oroszországban és Amerikában szerzett diplomákkal rendelkező, sokáig a BorsodChemnél dolgozó hölgyet csábította Debrecenbe, ottani cége élére a Karsai Rt. tulajdonosa. A csapatszervező, csapatban dolgozó csapatjátékos - így jellemezte önmagát - munkája elvesztése után, bár hívták, nem lépett be sehová csapattagnak, hanem talpra áll, de a saját erejéből, a saját cégével.

Az azóta eltelt több mint egy év már bizonyíték, az idegen városban, az idegen közegben él és működik Kálmán Erika kft.-je, s mint mondta, a tanácsadó cég legfőbb sajátja, a bizalmi alapon nyújtott szolgáltatás kelendő a cívisvárosban. A messziről jött embertől elvárnak valós referenciákat, képletes, olykor valós ajánlóleveleket, s most már az is világos, hogy nem azon vállalkozások igénylik az egykori ügyvezető igazgató kft.-jének a munkáját, amelyeknek elengedhetetlen egy utolsó szalmaszál - tanács - a megmaradáshoz, hanem azok, amelyeknek a továbblépéshez, alkalmasint a léptékváltáshoz fontos a kívülálló szakmai látásmódja és vezetői gyakorlata, speciális és nemzetközi piaci ismerete. A Geo-Global - Kálmán Erika kft.-je - immáron visszaigazolta, az a nagyvállalati know-how, amely a cég vezetőjének "hozománya" előéletéből, jó szolgálatot tett Debrecenben.

Véleményvezér

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.
Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost

Magyar Péter szerint Szentkirályi Alexandra kaszinónak nézi a fővárost 

Magyar Péter kibukott a DK és a Fidesz közös szavazatain.
Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo