- A coaching szó magyarul azt jelenti, edzeni valakit. A cégek trénere mit csinál másként, mint az eddigi szervezeti, vezetői tanácsadók?
- Nagyon remélem, ez az új trend nem csak annyi változást jelent, hogy a trénerek átváltoztatták nevüket coachingra. Számomra ez a fogalom a személyi edzőt takarja. Régóta hiszem, és gyakorlati eredmények bizonyítják, hogy az üzleti siker, az eredményesség a cégnél dolgozó kulcsemberek pszichikai és emocionális állapotától függ. Mindig jobban hittem az egyéni, mint a csoportos tréningezésben. Ahány ember, annyi személyiség, annyi genetikai sajátosság, annyi emlékekkel, problémákkal áthálózott psziché, amelyeken a keresztüláramoltatott információ leképeződése is különböző.
- Az elmúlt évtizedben fedezték fel az EQ-t, az érzelmi intelligenciát, s kezdtek jelentőséget tulajdonítani fejlettségi állapotának a sikerrel összefüggésben. Az EQ fejlesztése áll az ön módszerének is a középpontjában?
- Igen, csak egy lényeges különbséggel. Az EQ-t valóban felkapták, elismert tény lett szakmai körökben, hogy az EQ is fejleszthető, nem megmásíthatatlan születési adottság. Csak a cégszempontú fejlesztési módszerek csoportos tréningeken alapulnak. Ez tévedés. A sportból vett példánál maradva: a csapatedző a csapateredmény érdekében figyeli az egyes sportolót, egyéni edzésprogramot dolgoz ki a különböző adottságú sportolókra, figyeli pszichés állapotukat, mindegyik csapatjátékosának személyiségéhez illeszkedő tanácsokat ad.
- Az üzleti, profitorientáltságú szervezeteknél a siker növelése egyet jelent a szervezet hatékonyságának emelésével, ami egyértelműen a nagyobb profit, a több pénz elérésében valósul meg. Ennek emberi és szervezeti, szakmai paraméterei is vannak.
- Az igazi business coaching az NLP – Neuro-Lingvisztikai Programozás – módszereivel felszabadítja az emberi erőforrásokat, de mellette a szervezet szerkezeti és gazdasági átvilágítását is elvégzi, feltárja az ottani tartalékokat is. A program végén minden ládát kiürítünk, mindenhol elvégezzük a tisztításokat, a blokkokat felszabadítjuk, s a siker pénzben mérhető.
- Az ön felfogásában elegendő a kulcsemberekkel való egyéni foglalkozás, mert az ő változásuk azonnal kihat a vezetésük alatt álló személyek munkavégzésére, motiválódására is. Milyen módszerekkel és megközelítésben történik a személyiség feltérképezése, a személyiség problémáinak feltárása?
- Az emberek személyiségén keresztül vezet az út a cég sikeréhez. A személyiséget született és szerzett tényezők alakítják ki. Születésünktől hordozzuk magunkban genetikai kódjainkat, a szülőktől kapott programokat, jobb, illetve bal agyféltekés gondolkodásrendszerünket, és a családi klánprogramokat. Ezekre az alapokra épülnek rá a gyermekkori élmények lenyomatai, a környezet, az iskola, a neveltetés hatásai, stresszei, a felnőtté válás nehéz időszakában szerzett jó-rossz élmények lenyomatai. A szakember feladata felismerni, hogy a vele szemben ülő ember hogyan, milyen program szerint működik, milyen személyiséggel rendelkezik, milyen rejtett tartalékai vannak, mik a legjellemzőbb tulajdonságai: karizmatikus-e, pozitív beállítottságú-e stb. S miért vannak mégis mindezek blokk alatt? Miért nem tudja, érzi az ember, hogy milyen határtalanul fényes, erős, csodálatos, mi mindenre képes? Ezeket az információkat figyelembe véve kidolgozunk egy személyi programot.
- Azt állítja, hogy mindannyian nagyszerűek, tehetségesek s minden jóra képesek vagyunk?
- Igen. Az emberi lény maga nagyszerű, csodálatos teremtmény. Csak született és szerzett blokkjaink miatt a programunk elromlott. Mai modern szóhasználattal: sérültek a fájlok. Telerakjuk magunkat bánattal, problémával, stresszekkel, félelmekkel, fóbiákkal, családi problémákkal küszködünk, családi szerepjátékokból adódó csapdákban vergődünk. Elzárjuk magunkat saját energiaforrásunktól, nem a saját programunkat éljük, hanem a szerep utáni vágyból átvehetjük családtagjainktól. Mindenkinek jár a boldogság, a sikeres élet, a beteljesült párkapcsolat és az anyagi siker.
- Hogyan függ össze az egyén önmagára találása a cég sikerével?
- A személyi edző a program befejezésével „letisztítja a blokkokat”, megszabadítja az egyént a félelmeitől, a sok rossz lenyomatot letörli, s ami marad, az olyan tiszta, mint a gyémánt. Együtt feltárják, és a személy tudatosítja saját belső, rejtett képességeit. Miután az egyén tisztába jön saját erejével, megérzi, ki ő valójában, s akkor harmonizálódik bal és jobb agyféltekéje. Gondolkodása, tehetsége, önbizalma megtöbbszöröződik, cselekvőképessége hihetetlenül megerősödik. Ezenkívül fel kell tárni az egyén családi programját. A tudatalattiban működő viselkedési program, amely a szűkebb családban elfoglalt szerepkörből alakult ki, óhatatlanul működik a szervezetben is. A cégben az emberek viselkedésükben leképezik családi szerepkörüket. Ezek jelentős blokkokat eredményeznek a cég egészének működésében.
- Mondjon egy példát erre!
- Tipikus blokk, hogy az egyén nem meri a főnök előtt vállalni saját elképzeléseit, mert gyermekként otthon sem merte az apjával szemben álló nézetét elmondani. A főnök az ő szemében az apa szerepét testesíti meg. A felelősség nem vállalása mögött sok esetben szintén az apaszerepet viselőre való támaszkodás reflexe áll. A blokkról nem tud. Attól az még reflexszerűen működik. A cégnél lejátsszuk a családi szerepeket.
- A személyi programok befejezése után a cégben levő problémák feltárása és megoldása következik, vagy automatikusan rendbe jönnek a dolgok?
- A szervezet rejtett tartalékainak feltárásához elengedhetetlen az átvilágítás. Tesztekkel, kérdőívekkel meg kell tudnunk, hogyan látja az egyes személy a szervezetet, a főnökeit, hogyan látja a főnök a saját maga által vezetett szervezetet, s mindezt tevékenységi, döntési területekre lebontva is meg kell tenni.
- S amikor a tisztítási folyamatok összeérnek, milyen végeredményre lehet számítani?
- A letisztítás után nagyságrendekben mérhető anyagi siker következik, mert a teljesítmények ugrásszerűen megnőnek. A pénz ugyanis egy felszabadult energiaforrás következménye. A cégben megsokszorozódik a tudás, a kreativitás, egyszeriben meglátjuk a lehetőségeket, amelyek mellett eddig - blokkjaink miatt - elsétáltunk, cselekvőképességünk felerősödik, energikusabbak leszünk. A belső kommunikáció egyszeriben megjavul, mert nem lesznek egymással szemben fenntartásaink, félelmeink. A külső kommunikáció, a fellépésünk, önbizalmunk növekedése következtében szintén sokkal jobb lesz. Bátran tárgyalunk, mert tudjuk, hogy csak sikeresek lehetünk. Ha az emberek tisztában vannak a képességeikkel, akkor a fellépésükben hordozzák a biztos sikert. Képesek leszünk meglátni a rendszerbeli hibákat, nem akarjuk többé elrejteni hiányosságainkat.
- A személyi edző milyen módszerekkel képes kiteljesíteni a személyiséget?
- Én az NLP módszerével dolgozom. Az USA-ban kifejlesztett NLP-technika olyan kommunikációs módszerek rendszere, amellyel személyiségváltozást lehet előidézni. Az NLP mindenütt hasznos, ahol az emberi kommunikáció színvonala befolyásolja az eredményt. Egyéni foglalkozás során megtanít bennünket arra, hogyan használjuk sikeresen és hatékonyan az agyunkat és képességeinket. E módszerrel képezték többek között az ENSZ, az IBM, a Hewlett-Packard, a New York University, az ITT, a US Air Force, több nagy bank és biztosítótársaság szakembereit. Az NLP képes megváltoztatni rossz programjainkat, segít önmagunkhoz visszatérni, megismerni, kik vagyunk, miért vagyunk, elvezet belső erőforrásainkhoz.
- Mit tud mást és másként az NLP, mint a hagyományos pszichológia?
- A pszichológia klasszikus módszere az analizálás, mely véleményem szerint nehezebben alkalmazkodik a modern ember tempójához, a mai kihívásokhoz. Az NLP megtanulása komoly erőfeszítéseket és képességeket követel meg. Sajnos, Magyarországon nem indult be a képzés. Igen nagy mennyiségű, minden emberi probléma megoldására alkalmas programok léteznek, technológiákkal és technikákkal. Az NLP működtetésének fontos része, hogy a tréner különleges képességekkel rendelkezzék. Ilyenek: empátiakészség, intuíció, komoly emocionális és spirituális intelligencia, s tudni kell bánni az emberek energiájával.
Demcsák
A személyiség edzője
Mi rejlik a mostanában nagyon divatossá váló „business coaching” fogalom mögött?
Mennyiben különbözik ez az összes többi vezetői és szervezetfejlesztési tréningtől?
Megoldást kínál-e a 21. század üzletemberének, szervezetének ahhoz, hogy ebben a gyorsan változó világban folyamatos megújulásra, sikerre legyen képes?- erről kérdeztük Carla Galli pszichológust, a Carla Galli Consulting vezetőjét, NLP-mestert.
Véleményvezér
Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF
Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Hivatalosan is az utolsó helyre került Magyarország a háztartások fogyasztására tekintve
Az utolsó helynél már nincs lejjebb.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását
A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet
A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?
Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.