A hónap zenéi

 

Bartók Béla összes zongoraműve 6. – Philips
Kocsis Zoltán a világ legkiválóbb Bartók-előadója, s ez nemcsak művészi kvalitásainak és lelki alkatának köszönhető, hanem annak is, hogy alaposan ismeri minden idők egyik legnagyobb zeneszerzőjének zongorajátékát. A lemez érdekessége, hogy míg a sorozatban eddig megjelent minden művet újrajátszott a zongoraművész, most három darab – az Improvizációk, a Vázlatok és a Tizenöt magyar parasztdal – egy 1980-ban készült felvételről hallható.

– Különlegesen kedvesek nekem ezek a felvételek, nem akartam revideálni őket – nyilatkozta a Piac és Profitnak Kocsis Zoltán. – Ez a sorozat abszolút központi helyet foglal el a lemezeim sorában. Már az utolsó rész anyagával is elkészültem. Ez várhatóan tavasszal jelenik meg.

*
Felice Giardini összes vonóstriója – Hungaroton
Hogy… kinek a művei? Ilyet nem kérdeztek volna a XVIII. század második felében a zenerajongók, hiszen Felice Giardinit (1716–1796) hegedűsként, karmesterként és zeneszerzőként Európa-szerte ünnepelték. A Hungaroton előszeretettel ad ki világelső – world premiere – felvételeket, hiszen a külföldi piacokon főként ezekkel tud versenyképes lenni. E tripla albumon hallható húsz vonóstrió is igen kellemes muzsika, pedig ez a hangszer-összeállítás később teljesen kiment a divatból, emiatt a kamarazene mostohagyermekének is tekinthető. A CD ráadásul két, eddig ismeretlen darabot is tartalmaz, melyek eredeti kéziratát Kiss Ferenc, a Budapest Vonóstrió hegedűse fedezte fel néhány éve Londonban.

*
Haydn első londoni szimfóniája – Decca
A karmesterek többsége kissé idegenkedik a stúdiók világától, ahonnan hiányzik a közönség. Doráti Antal viszont kifejezetten kedvelte a lemezfelvételeket. Nem véletlen, hogy az Eloquence-sorozatban most kiadták 1973-as felvételeit, amelyeken Haydn 93., 94. és 95. szimfóniáját szólaltatja meg a Philharmonia Hungarica élén.

*
Barokk szerzők mesterművei – Philips
A CD fantasztikus válogatást tartalmaz az I Musici bakelitlemezeiről. A rajta szereplő valamennyi mű a zeneirodalom egy-egy csúcsdarabja, ám Pachelbel Canon és Gigue című kompozíciójára külön felhívjuk a figyelmet. Egyrészt azért, mert Magyarországon kevéssé ismert, hazai előadók nem is igen játszották lemezre – pedig az LP, amelyen korábban ez az előadás Albinoni Adagiójával s egy-egy Vivaldi-, Bach- és Händel-művel jelent meg, épp e Pachelbel-darab címét viseli –, másrészt az I Musici előadása azért is kiemelendő, mert jó néhány kiadványról lespórolják a Gigue-et; harmadrészt: más zenekarok a Canont jóval gyorsabban, a rövid Gigue-et pedig kissé lassabban játsszák, kevésbé karakterisztikussá téve a művet. E felvétel időtartama kilenc perc, míg más előadók hat perc körüli idő alatt lezavarják.

*
Sebestyén Márta – Hungaroton
A kiadó az archívumában lévő számos felvételből válogatta a lemezen hallható 13 dalt; a világhírű népdalénekes többek között a Muzsikás, a Zsarátnok, a Sebő együttes, Mandel Róbert és Szörényi Levente kíséretében, illetve szólóban énekel. Feldolgozás és autentikus népzene egyaránt szerepel ezen a „best of” CD-n, amely nemcsak idehaza számíthat óriási sikerre.

*
Feet of Flames – Unicorn Entertainment
Az ördögi táncos, Micheal Flatley – aki lábával egyetlen másodperc alatt 35 koppintásra képes – Feet of Flames című lélegzetelállító showműsora nemcsak a szemnek, de a fülnek is különleges élményt nyújt. Ronan Hardiman nagyszerű zenéje főként ír gyökerekből táplálkozik, s három számban maga Flatley fuvolázik. A fergeteges produkciót a magyar közönség végre élőben is láthatja: Flatley és nyolcvan táncosa július 19-én lép fel a Népstadionban.

*
Suntraide – Szerzői kiadás
Bodor Tibor Teskó kelta hárfás lemezei Magyarországon egyedülállóak. A Pécsett élő zenész többször járt Írországban, ahol anyagokat is gyűjtött, s barátjának és tanítójának mondhatja Paul Douley ír hárfást. E CD-n zenésztársai kísérik különböző hangszereken. Teskó zenéje nem a megszokott kocsmazajos ír muzsika, hanem kellemes, csendes hangfolyam, ami relaxációs zenének is kitűnő.

*
Boban Markovic Orkestar
A kitűnő trombitás, Boban Markovic zenekara Kusturica filmjei (Arizona Dream, Underground) által vált népszerűvé a magyar közönség körében. Ezen a Fonó Budai Zeneház stúdiójában készült felvételen ráadásul Lajkó Félix, a virtuóz hegedűs is közreműködik.

*
Használat előtt felrázandó – Hungaroton
A címadó dallal ellentétben a lemezt nem kell használat előtt felrázni, így is felrázza a hallgatót. A CD különösen értékes a Fonográf kedvelői számára, hiszen húsz olyan felvételt tartalmaz, amelyet eddig vagy csak a rádióban lehetett hallani – vagy ott sem, mert a Hungaroton archívumában pihentek –, vagy kislemezeken jelentek meg, a Kenguru pedig egy vegyes filmalbumon. A különlegességek sorát öt angol nyelvű, eddig kiadatlan felvétel zárja.

K. Tóth László

Véleményvezér

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF

Túl szemérmetlenül loptunk, lecsapott az OLAF 

Felelőse vélhetően nem a milliárdos csalásnak.
Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását

Ukrajna felszólította Orbán Viktort, hogy fejezze be a békemisszónak nevezett trollkodását 

A magyar külpolitikát Moszkvában írják az ukránok szerint.
A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet

A Visegrádi Négyek közül Magyarország fogadta be a legkevesebb ukrán menekültet 

A magyar humanitárius segítség az ukránoknak minimális.
Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint?

Mikor van karácsony Orbán Viktor szerint? 

Az ortodox karácsony januárban van, a nyugati keresztény pedig decemberben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo