Úszó miniállamokba menekülnének a gazdagok

A vagyonos mogulok úszó mesterséges szigeteket terveznek, amelyek "vállalati diktatúraként" működnének. Olyan vonzóak lennének, hogy az emberek versenyeznének a helyért rajta és felárat fizetnének érte. De a projekt kezdeményezői eközben azt is állítják, hogy a középosztály szintén megengedheti majd magának, hogy beköltözzön.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nobel-díjas közgazdász, Milton Friedman unokája, Patri Friedman álmodta meg az úszó minivárosok ötletét a nonprofit Seasteading Institute élén. A klímaváltozás miatti tengerszint-emelkedéstől megvédő „pilot szigetek” – többes számban beszélnek róluk megálmodóik – megépítése 10–50 millió dollárba kerülnének, és csak néhány tucat embernek tudnának helyet biztosítani. A kaliforniai Seasteading Institute szerint a fejlett országok középosztályába tartozó polgárok is megengedhetnék maguknak, hogy itt vásároljanak ingatlant. Ez egy eufemizmus arra, hogy London és New York ingatlanáraival vetekedne az úszó szigeten való megtelepedés ára, legalábbis az intézet szóvivője 2014-ben ezt pöttyintette el egy videóban.

Peter Thielnek megtetszett az ötlet 2010-ben. 1,25 millió dollárt invesztált a projektbe. (Thiel a PayPal társalapítója, aki 2002-ben 1,5 milliárd dollárért adta el cégét az eBaynek. Ő volt a Facebook egyik korai befektetője is, 2004-ben 500 ezer dollárt adott Zuckerbergéknek, hogy növekedhessen a Facebook.

Fotók: seastading.org

2010-ben jól leszólta a baloldali amerikai sajtó az egész szigetvárosprojektet, főleg azért, mert Thielnek elég rossz a híre. Mint nagy „libertariánus”, aki az állami fékek leépítésében, a teljes liberalizációban hisz, nem átallotta nyilvánosan kijelenteni, hogy utoljára 1920-ban volt érdemes igazán optimista vállalkozónak lenni Amerikában, mert a nőknek adott választójog csak ahhoz segítette hozzá Amerikát, hogy sérüljenek a szabad vállalkozás jogai.

Árvíz-armageddonra készülnek az ingatlanfejlesztők
New York új luxus toronyházaiba már nem építenek pazar kilátású penthouse lakásokat, mert generátorokat helyeznek a felső szintre, hogy egy hétig is kibírja a több száz lakás, ha leáll a városi áramellátás. Itt olvashat a túlélő ingatlanokról.
„Ha azt akarod, hogy komolyan vegyenek, miközben azt állítod, hogy a női szavazati jog tette tönkre az országot, segít, ha sok százdolláros bankód van” – írta a Slate.com akkoriban. A „narcisztikusnak” nevezett Thiel azt is kijelentette, „többé nem hiszem, hogy a szabadság és a demokrácia összeegyeztethetők”. Mert a társadalom nagy része nem akarja, hogy a vállalkozások állami szabályozás nélkül működjenek. Ezért ő a lakosságot – mint választókat – a szabad üzlet kerékkötőjének tartja.

Fotók: seastading.org

Thiel, mint minden szilícium-völgyi mogul, tech-utópista. Abban hisz, hogy a technológia gyógyír lehet minden problémára. Ilyen ideológiai spektrumon helyezte el tehát a sajtó az úszó minivárosok ötletét is, amit a Slate a következőképp jellemzett: „Ez talán a legkidolgozottabb erőfeszítés, amit kockafejű komputerzsenik találtak ki, hogy orgiát rendezzenek.”

Ez talán kissé sarkító és igazságtalan megközelítés. A sajtóvisszhang nagyjából mellőzte a realitást, miszerint a klímaváltozás egy nap talán szükségessé teheti az úszó városi struktúrák létrehozását.

Fotók: seastading.org

Az első bejelentés óta eltelt 7 év. Thiel időközben kiszállt Friedman projektjéből. (Hogy mi lehetett a nézeteltérés oka, azt nem tudni.) Eddig 2,5 millió dollár jött össze 1000 támogatótól a megvalósításra. Friedman intézete összeállt Francia Polinézia kormányával. Pontosabban a kormány beleegyezett, hogy „meggondolja”, vendégül látná-e az úszó minivárost, ami egy lagúnában kapna helyet. A tervek szerint 2018-ban el is indulhatna a kivitelezés.

Fotók: seastading.org

Az úszó város „speciális gazdasági zónát” jelentene (ez utalás valamiféle adókedvezményekre?), megújuló energiákat használna (szolár- és szélenergia), fenntartható akvakultúra is helyet kapna, de azt még nem tudni, a szennyvíz-elvezetést hogyan oldanák meg. Azt azonban már tudni, hogy a városszigetet nem reklámozzák majd ökovárosként. Ugyanis dízelmeghajtású motorok és generátorok is működni fognak rajta.

Egyébként az „úszó” jelző is félrevezető, mivel statikus városokat képzeltek el a kaliforniai tech-utópisták. Erre lehet következtetni abból a kijelentésükből, hogy eleinte használaton kívüli olajfúró tornyokat alakítanának át városokká.

Fotók: seastading.org

És ha Thiel ideológiája nem volt eléggé hajmeresztő, Friedmané is elég fura. „Appletópiának” hívja a leendő szigeteket, melyek afféle vállalati diktatúraként működnének. Cégekként működnének, és versenyeznének a szárazföldi polgárok kegyeiért. Akik olyan vonzó lakhelyek találnák ezeket a szigeteket, hogy készek lennének felárat fizetni.

Friedman 2050-re több millió ilyen szigetet akar látni világszerte.

Forrás: Technology Review, Details, Slate, The New York Times

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo