Ingatlanvásárlásnál sokadik szempont a hatékonyság

Bár az év elejétől kötelező az ingatlan adás-vételhez csatolni az energetikai tanúsítványt, a vevőknél ez a szempont egyelőre csak a sokadik, az esetek döntő többségében a szerződés megírásakor kerül csak sor az eljárásra. A Duna House országos tanúsító hálózatának idei adatai azért sok mindent elárulnak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ingatlanközvetítő beszámolója szerint a tanúsítási eljárás kérdése a legtöbb esetben már csak a szerződés pillanatában kerül terítékre, a vásárlási szempontok közé még nem épült be igazán. Természetesen ez alól kivételt képeznek a legjobb „A és A+” besorolású ingatlanok, amelyeknél már a hirdetésekben is külön kiemelik ezt a tulajdonságot és ezzel megcélozzák a kisszámú, kifejezetten erre érzékeny vevői kört.

A Duna House országos tanúsítói hálózatának idei adatai minden esetre jól mutatják a hazai ingatlanállomány energetikai képét és eloszlását az ingatlantípusok között.

Forrás: Duna House

 

A panelek esetében a D,E,F besorolás képezi az állomány háromnegyedét, ezen belül is a D kategória a legjelentősebb, önmagában is 40%-a az összes között. Az ennél jobbak a panelprogram keretein belül külső szigeteléssel felújított lakások, amelyek minimális esetben érik el az A-kategóriát, de a még kiváló B besorolás 11% és a szintén kitűnő C 7%-ot tesz ki. A családi házak esetében az F (31%), a tégla lakásoknál pedig a G (25%) a leggyakoribb besorolás, és mindkettőnél szépen látszik az egyenletes darabszám csökkenés ahogy haladunk a magasabb kategóriák felé.

A házak és tégla lakások esetében érdemes külön szemügyre venni a 2000 után épült, vagyis új vagy újszerű ingatlanok állományát:

Forrás: Duna House

Az ilyen  lakások 80%-a A,B vagy C besorolású, tehát mindenképp energiatakarékos ingatlantípus. A házak közül már csak 7% tartozik a legjobb A vagy A+ kategóriába, ami arányaiban harmada a lakásokénak, de B és C kategória teszi ki az eladott családi házak kb. 60%-át, ami szintén jó arány.

 

Míg a vidéki ingatlanállományból a legnagyobb arányú kategóriát az F teszi ki 22%-kal, addig Budapesten az összállományból a G besorolás csúcsosodik ki 28%-kal. Ez utóbbi adat elsősorban a közepes állagú, főleg belvárosi, 45 m2 körüli bérházi lakások miatt alakult így, amely nagy forgalmat bonyolít az ingatlanpiacon.

Érdekes a Budapest – vidék összehasonlítás is:

Forrás: Duna House

Idén tehát ezek az adatok jellemezték eddig a piac forgalmát. Amennyiben jövőre kötelező lesz az ingatlanhirdetések mellett feltűntetni a kínált lakás energetikai besorolását, vagyis jobban a vevők szeme előtt lesz ez a szempont is, úgy feltehetően átrendeződik majd a fenti kép is. Ez a változatás elvileg január 9-től lépne életbe, de egyelőre nem tiszta a tervezet szövegezése, miszerint csak akkor kellene kötelezően feltűntetni a besorolást, ha már rendelkezésre áll a tanúsítvány. – zárja az elemzést Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo