A Queensland szövetségi államot a bevándorlásellenes Egy Nemzet nevű párt tagjaként képviselő Malcolm Roberts erről a törvényhozásban mondott első felszólalásában beszélt. Hangsúlyozta: arra van szükség, hogy Ausztrália "kilépjen az ENSZ meg nem választott moslékából". Szerinte az ausztrál értékeket és életmódot veszélyeztetik az ilyen alattomos szervezetek. Kifejtette véleményét a klímaváltozásról is, amely szerinte egy globális összeesküvés, és azok a bankárok találták ki, akik az egész világot képviselő kormányt akarnak létrehozni. Roberts bírálta a klímakutatással kapcsolatos tudományt, egyben képtelenségnek nevezve az ENSZ klímavédelmi álláspontját.
„Alapvető dolog az, hogy a Nap felmelegíti a Föld felszínét. A felszín felmelegíti a mozgó, cirkuláló légkört, amellyel érintkezik. Ez azt jelenti, hogy a légkör hűti a felszínt. Akkor miképpen tudná felmelegíteni azt? Nem tudja. Éppen ezért hibásak a (tudósok) számítógépes modelljei” - tette hozzá az újdonsült ausztrál szenátor. A politikus egyébként nem áll egyedül a véleményével: az ausztrálok 17 százaléka hiszi, hogy a klímaváltozás csak egy kamu.
Máshol sem hisznek a szemüknek
A Gallup egy korábbi felmérésében a megkérdezett amerikaiak 30 százaléka nem hisz abban, a klímaváltozás olyan súlyos hatással járna a civilizációra és a gazdaságra nézve, mint ahogy azt a szakemberek el szeretnék hitetni velük.
Az életüket befolyásoló problémák és tényezők között az amerikai lakosok az elmúlt években következetesen alulértékelték az ökológiai és légköri átalakulást, s a munkaerőpiac helyzete, az állami költségvetés deficitje, a gazdaság állapota mindig sokkal előrébb végzett a közvélemény kutatások rangsorolásában, mint a klímaváltozás. (A tengerszint-emelkedés korában nem kisebb a tét: a hullámsírban az enyészeté lesz, vagy megmarad üdülőparadicsomnak a Maldív-szigetek? Az ország átlagos magassága mindössze négy méter a tengerszint felett.)
Az Egyesült Államokon kívül egyedül a Közel-Kelet az a régió, ahol a polgárok ennyire nem tartják fontosnak a klímaváltozás. Ami azért is meghökkentő, mert a sivatagok növekedése és az ivóvízhiány már most érezhető a világnak ebben a szegletében. Egyiptomban és Pakisztánban például csak 20 százalék válaszolt úgy, hogy érdekli a klímaváltozás problematikája, Izraelben is mindössze 30 százalék – pedig a sivatagok előretörése a terroristákat segíti.