Videóstratégia az ötlettől a publikálásig

Egyre-másra olvassuk ebben a magazinban, hogy a videós tartalommarketing milyen nagyszerű eszköz. Ha már elég lelkes az ötlettől, ez a cikk segíteni fog stratégia mentén, jól átgondolva, kidolgozva, tervszerűen és hatékonyan publikálni az első videókat, és a tartalommarketinget egy következő szintre emelni. Arra a szintre, amelyre a konkurenseink (remélhetőleg) még nem emelkedtek fel.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mi a Kreatív Kontrollnál úgy gondolunk a tartalomra, mint egy termékre: megtervezzük, terjesztjük, hirdetjük, mérjük a hatékonyságát. A tartalommarketingben nem a vásárló pénze a fizetőeszköz, hanem a figyelme.

Ez a cikk egy általános áttekintő. A cél pontról pontra bemutatni, milyen lépésekkel tervezhetünk és készíthetünk egy jó videót. Emiatt az egyes részek tömörebbek és vázlatosabbak annál, mint amit szakmailag kényelmesnek tartok.

A B2B cégek 76%-a használ videót. És Ön?

A Content Marketing Institute 2014. októberében kiadott felmérései szerint az USA-ban működő B2B cégek 76%-a használ videós tartalmat azért, hogy a cégüket (és a szolgáltatásaikat) népszerűsítsék. Ezeknek a cégeknek 60%-a állítja, hogy kiemelkedően sikeresek voltak. Ezzel a videótartalom a 3. lett a legnagyobb sikerrel használt tartalomtípusok között: csak a webinárok és az élő események (kiállítások, prezentációk stb.) előzték meg.

Cél szerint a videókat leginkább leadgenerálásra és a cég online láthatóságának növelésére használják. Nem meglepő módon a YouTube a legnépszerűbb csatorna. A Searchmetrics azt nézte meg, hogy a legkülönbözőbb tartalomtípusok közül melyek szerepelnek a legtöbbször a Google találati oldalain. 70%-kal nyert a videó.

A videó nagyon látványos, nagyon népszerű és – ha jól csinálják – nagyon hatásos. De a megfelelő hatáshoz tervezni kell. A tervezés első lépése pedig a cél meghatározása.

Kép:Pixabay

Mi a cél?

A videónk nem szólhat mindenkinek, mert a célpiacunk sem „mindenki”. Ezért határozzuk meg azt, hogy kinek szól a videó, ki az ideális néző (ahogy a termékednek is vannak ideális vásárlói). Valaki, aki még nem hallott rólunk, de potenciális vásárlónk? A konkurenseink? A konkurenseink vásárlói? A hűséges vásárlóink? De még az sem elég, hogy a videónk ideális nézőjének a célcsoportunkat tesszük meg. A célcsoporton belül melyik szegmensnek szánjuk?

Mindez kulcsfontosságú, mert nemcsak a videó témáját, stílusát, szövegezését határozza majd meg, de pl. a terjesztési csatornákat is.

Ha megvan, hogy kinek szól majd, akkor döntsük el, hogy mi a célunk a videóval. Cél nélkül aligha tudjuk meg, hogy elértük-e a célt, ugye.

Cél lehet:

  • leadgenerálás
  • eladás
  • pozicionálás
  • láthatóságnövelés
  • termékbemutatás
  • szórakoztatás
  • ügyféledukáció
Az adott célhoz válasszuk ki a megfelelő mérési szempontokat. Például láthatóságnöveléshez megnézhetjük a nézőszámot, leadgenerálásnál a szerzett feliratkozókat, pozicionálásnál pedig azt, hogy a kommentekben és az online párbeszédekben hogyan beszélnek a cégünkről.

Ahhoz a célhoz milyen videó illik?

Amit valaha láttunk a tévében, az mind elkészíthető. És talán még több is.

Például készíthetünk interjút egy iparági szakértővel. Bemutathatjuk egy termékünket (akár animációs filmben is). „Így készült a kedvenc terméked” kisfilm, dokumentum- és werkfilm a kulisszák mögül. Készítsünk riportot, montázst, prezentációt, time-lapse-et, showreelt, unboxing-videót, magyarázóvideót (explainer) vagy bármi olyat, amit láttunk és nagyon tetszett.

Stílus

Feltételezhetően van egy céges arculatunk, amelyet a videóban is megtartanánk. Ezt bátorítjuk: komoly B2B cégként vagy ne tegyük magunkat nevetségessé rózsaszín kiscicákkal, illetve fiatal vállalkozóként fiatal célközönséggel ne legyünk „hivatalosabbak”, mint amilyenek a mindennapi munka során vagyunk.

A stílust viszont legelőször az ideális néző „dönti el”, utána a videó célja és témája, majd pedig a céges arculat. Vagyis: ezek közös metszéspontja.

De a legfontosabb a néző, mert a kommunikáció akkor sikeres, ha neki tetszik, megnézi, érti és cselekszik (mondjuk, feliratkozik). Tudni kell, hogy mennyit tud rólunk, miért érdekelnénk őt, beszéli-e a szakzsargont vagy sem.

Milyen hosszú legyen?

A Forbes Insight jelentéséből megtudtuk, hogy a felsővezetők közel fele a 3-5 perc közötti videókat szereti, 36%-uk az 1-3 perc hosszú videókat nézi végig örömmel. A YouTube-on és az online világban uralkodó hossz a 1,5-2 perces rövid videó, de ez csupán a legnézettebb videóhosszt jelenti – nem állíthatjuk, hogy ez egyben a leghatékonyabb hosszúság is.

A legjobb tanács: legyen annyira rövid, amennyire lehet (anélkül, hogy a mondanivaló rovására menne).

A téma (videó típusa) és a cél kikövetel egy hosszúságot, amíg rendesen kifejtjük és elérjük a célunkat. És szegmensfüggő, hogy mennyi türelme van a látogatónak.

Például egy „hideg” néző (aki még semmit nem hallott rólunk) talán ad 1-2 percet az idejéből, ha az első pár másodperc (és a videó címe, thumbnailje) elég érdekes. De 20 perces videót már nem nézne meg.

Viszont egy korábbi vásárló türelme már nagyobb. Ha edukatív anyagot készítünk, akkor is lehet hosszabb: ha nagyon meg akarok tudni valamit a CNC-forgácsolásról, akkor végigülöm a 15 percet. (De az internet aranyszabályára emlékezz: ha az a 15 perc unalmas, akkor egyetlen kattintásba kerül bezárni a videót.)

A rossz hír az, hogy a szakértői státuszt vagy véleményvezéri pozíciót nem lehet felépíteni 2 percben. Komoly bizalomépítéshez hosszú-hosszú videók kellenek, legendás TED-prezentációk, érdekfeszítő interjúk.

Szerencsére a tartalommarketing nem sprint, hanem maraton.

A megfelelő platform is fontos
Kép:FreeDigitalPhotos.net

Tartalom

Ennyi tervezgetés után csináljunk is valamit.

A jó tartalmat „hátulról” építjük fel: először határozzuk meg a legeslegfőbb üzenetet, amit a videó nézőjének át akarunk adni, és ebből építkezve haladjunk visszafelé. (Ez egyébként minden tartalom elkészítésére igaz.)

Például a fő üzenet az (legyen a példavideó egy termékbemutató), hogy a számlázóprogramunk pár kattintással telepíthető és használható, és ideális egy kkv-nak a számlázáshoz.

Ez az az állítás, amit alá akarunk támasztani, (zárójelben írjuk azt, hogy mi látszik majd a videóban).

  • Hogyan néz ki az a telepítés? (Egyszerű regisztráció a felhőalapú rendszerbe)
  • Hogyan néz ki az a pár kattintás? (Létrehozunk egy számlát egy kattintással, kiválasztjuk a céget, beírjuk az összeget, pár részletet, kész)
  • Hogyan néz a rendszerben egy átlagos számla? (Megjelenik egy elektronikus számla, hasonló, amit egy kkv nap, mint nap kiállít)
  • De mindez követi az új szabályozásokat? (Megmutatjuk, hogy a legfrissebb törvényi változtatások hol szerepelnek a rendszerben.)
Tehát a fő üzenetből kiindulva felépítjük azt az utat, ami elvezet a fő üzenetig.

Ez eddig nagyszerű, de ugyan miért néznék meg egy videót egy számlázóprogramról? Nos, azért, mert a számlázóprogram valami nagyon új ötlet szerint készült, valamilyen létező problémára egyedüli szoftverként ad választ, sokkal olcsóbb, sokkal gyorsabb, sokkal színesebb, sokkal forradalmibb. A videó elején (és a videó címével) el kell adnunk magát a videót: van pár másodpercünk arra, hogy meggyőzzük a nézőt arról, hogy érdekes, amit mondunk.

Összeáll végül a videó vázlata:

  • figyelemfelkeltő bevezetés („ezért figyelj ide”)
  • problémafelvetés, kihívás, meglévő nehézségek („mindenki tudja, hogy számlázni nyűgös”)
  • felfedezés, újdonság, új koncepció („de kitaláltuk, hogy hogyan legyen jobb”)
  • megoldás („és itt látod a gyakorlatban, hogy milyen nagyszerű”)
  • call to action („iratkozz fel a hírlevelünkre”, „vásárolj”, „érdeklődj” stb.)
Ki fogja megcsinálni a... mit is csináljon meg?

Videónként változnak a munkafeladatok, de egy átlagos videóhoz az alábbi szakemberek munkája kell:

  • szövegíró/szkriptíró/forgatókönyvíró
  • filmesek (ha forgatni kell)
  • videógrafikus (ha animálni kell)
  • szerkesztő (vágás, effektezés, általános utómunka)
  • narrátor
A várható költségek pedig:
  • fenti hölgyek és úriemberek fizetése
  • helyszínfoglalás, stúdióidő (ha forgatunk)
  • jogdíjak (felhasznált zene, stock video stb.)
Tollamat az értelem vezérelte, és nem nagyjátékfilmben gondolkodtam, így pl. a sminkest vagy díszlettervezőt kihagytam.

A megfelelő csatornák

Kézenfekvő lenne annyit mondani, hogy töltsük fel YouTube-ra és a céges honlapra. Tegyük meg ezt is, de gondoljunk arra, hogy a célpiacunk hol szokott tartalmat fogyasztani. Facebookon keresi? LinkedIn-re megy? Ha pl. LinkedInre megy, akkor a megfelelő csoportokba és a hírfolyamba is rakjuk ki a videót.

Az elkészült videó feltöltésétől már a feladat „csak” terjeszteni, keresőoptimalizált leírást írni, elemezni az eredményeket és persze integrálni.

Önmagában a videó csak egyetlen tartalom épp úgy, ahogy egy blogbejegyzés is. De ha az értékesítési csatornánkba illesztjük és a többi tartalmunkkal összehangoljuk egy tartalommarketinges stratégia égisze alatt, akkor a legsikeresebb tartalmunk lehet. Könnyű fogyasztani, látványos és megeleveníti azt, amiről a cégünk szól.

És persze óriási versenyelőnyt jelent, ha megelőzzük a konkurenseinket.

Vavrek Balázs a Marketingszoveg.com szakmai szerkesztője Head of marketing, Kreatív Kontroll Kft.

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo