Az idén ötödik alkalommal, az EIT InnoEnergy szervezésében megvalósult PowerUp! május 21-ei krakkói döntőjében a harmadik helyet szerezte meg a V-Chiller csapata, amely hazánk legjobb energiaipari fejlesztéssel foglalkozó kezdő vállalkozásaként jutott be a nemzetközi fináléba. Ők olyan környezetbarát, gyors hűtéses technológián dolgoznak, amely képes egy percnél rövidebb idő alatt lehűteni az italos palackokat. Ezzel pedig több mint 50 százalékkal csökkenthetik a felhasználók áramköltségét.
A dobogós helyezés mellé a csapat 5.000 euro nyereményben részesült, és lehetőséget is kaptak arra, hogy a termékfejlesztést immár szélesebb körben, az európai befektetők, lehetséges jövőbeni üzleti-és együttműködő partnerek bevonásával folytassák.
"Egy igencsak erős nemzetközi versenyben sikerült a harmadik helyen végezni. Köszönettel tartozom az InnoEnergy és a Startup Campus kollégáinak, továbbá a mentoroknak és partnereinknek, akik a felkészítés hónapjai alatt példa értékű összefogással hozzájárultak ehhez az eredményhez." – mondta díj átvétele után a V-Chiller ügyvezetője, Amir Wasily.
A korábbi években a PowerUp versenyeken több magyar startup is sikerrel szerepelt. 2016-ban az áramfogyasztást csökkentő innovációjával nevező Greenergizer szintén harmadik lett, míg 2017-ben az új és hatékony energiatárolás megteremtését megcélzó, a fázisváltós hőtárolási megoldást bemutató HeatVentors már a dobogó legfelső fokára állhatott fel.
A 2019-es PowerUp döntőjében a második helyet, és vele együtt a 10.000 eurós
Az idei megmérettetés győztese a Danubia Nanotech lett, ahol a hőmérsékletmérést forradalmasították egy olyan ultra vékony, filmréteg bevonatú szenzor kifejlesztésével, amelynek használatával jelentősen meghosszabbítható többek között az elemek, akkumulátorok élettartama. A szlovák vállalkozás megkapta az 50.000 eurós fődíjat, továbbá bekapcsolódhat a legígéretesebb startupok felkarolására létrehozott InnoEnergy Highway® programba, amely az elindítása óta eltelt nyolc évben nem kevesebb, mint kétmilliárd eurót fektetett be különböző projektekbe. A támogatásukkal eddig több mint nyolcvan termék került piacra.
Idén először jutalmazták külön a verseny résztvevői között a „Clean Air Challenge”-témában indulókat, miután az InnoEnergy kulcsfontosságú résztvevője a 2018 októberében, Brüsszelben útjára indított Clean Air Challenge programnak. Az elismerést az a startup vállalkozás kapta, amelynek megoldása leginkább hozzájárul a légszennyezés és a szmog csökkentéséhez. Ebben az évben ennek a kategóriának a díját a Roofit.solar érdemelte ki. Az észt startup új típusú napelemes rendszer kifejlesztésére vállalkozott, ami kombinálja a mindennapokban használt tetőfedő anyagokat és a napelemes blokkokat.