2016-tól váratlan meglepetésként – nem szerepelt az előzetes törvénytervezetben - rövidül az az időszak, amelyen belül az adóalany a levonási jog keletkezésétől számítva érvényesítheti adólevonási jogát. Az új rendelkezés az elévülési időnél rövidebb időkorlátot határoz meg az adólevonásra. Az új főszabály értelmében az adólevonási jog a keletkezése évében és az azt követő naptári évben érvényesíthető, az adóalany döntése szerinti bármelyik adó-megállapítási időszakban. Tehát attól függően, hogy az áfa-levonási jog mikor keletkezett, attól számítva legfeljebb 2 év áll az adóalany rendelkezésére – figyelmeztet Kovácsné Álmosdy Judit adószakértő az Adó Onlie-on megjelent szakértői cikkében.
Ezt az új szabályt azon ügyletek esetén kell először alkalmazni, amikor a levonási jog 2016. január 1. napján vagy azt követően keletkezik. Az adózás rendjéről szóló törvény szerint el nem évült, de még nem érvényesített levonható előzetesen felszámított adó összegét a belföldön nyilvántartásba vett adóalany abban az adó-megállapítási időszakban jogosult figyelembe venni az előzetesen felszámított adó összegét növelő tételként, amelyben az adólevonási jog keletkezett.
A társasági adóban is lesznek változások, amelyekre érdemes ügyelni!
Tehát a szabad választásra biztosított két éves időkorláton túl is van mód a még el nem évült előzetesen felszámított adó tekintetében a levonási jog érvényesítésére. A 2016-tól érvénybe lépő új szabályok úgy rendelkeznek, hogy ekkor az adóalany abban az adó-megállapítási időszakban élhet az adólevonási jogával, melyben az adólevonási jog keletkezett. Az általános forgalmi adó ennek a bevallásnak az önellenőrzése révén helyezhető levonásba.
A módosuló szabályok a főszabálytól eltérően rendelkeznek a fordított adózás alá eső ügyletek és az önadózással megfizetett import áfa esetében. Ezek vonatkozásában az általános forgalmi adóról szóló törvény úgy rendelkezik, hogy a fordított adózással vagy az import áfa önadózással megfizetett adója tekintetében a levonási jog kizárólag abban az adó-megállapítási időszakban vehető figyelembe, amikor a levonási jog keletkezett, vagyis a fizetendő áfát meg kell állapítani.
Mindezekkel tovább bonyolódik az amúgy sem egyszerű általános forgalmi adó rendszerének alkalmazása.
A szakértő cikke teljes terjedelemben ITT olvasható!