Az MFB felmérése szerint közel 45 ezer olyan vállalkozás van Magyarországon, melyek összesen csaknem 900 milliárd forint összegű, vállalható kockázatot jelentő finanszírozási igényét a kereskedelmi bankok nem tudják kielégíteni, vagy nem illeszkedik az üzletpolitikájukhoz. A most elindított MFB Pénzügyi Vállalkozás Refinanszírozási Konstrukció azt hivatott biztosítani, hogy például a cégméretből, a vállalkozás életkorából vagy bizonyos tevékenységekből fakadó eddigi hátrányos megkülönböztetés csökkenjen és ezek a vállalkozások is részesülhessenek hitel-forrásokból.
Bernáth Tamás, az MFB elnök-vezérigazgatója szerint az MFB számára stratégiai cél, hogy feltérképezze és lefedje a piaci hiányosságokat. Az MFB úgy számol, hogy a jelenleg nem finanszírozott igények lefedése – a terület sajátosságaihoz igazított kockázatkezelési stratégia mellett – jelentősen hozzájárulhat a gazdaság növekedéséhez. "A piaci hiányosságokat célzó termék segítségével számos vállalkozás érheti el azt a szintet, ahol már kereskedelmi banki piaci finanszírozást is sikerrel igényelhet a további fejlődéshez" – tette hozzá Bernáth Tamás.
Az MFB Pénzügyi Vállalkozás Refinanszírozási Konstrukció most piacra lépő, első szakaszában 20 milliárd forint áll az igénylők rendelkezésére beruházási célú hitelügyletek megvalósítására. A Konstrukció keretében hitelfelvevő lehet minden olyan magyar KKV, amely nem agrár besorolású, és megfelel a vonatkozó Termékleírásban foglalt egyéb igénybevételi feltételeknek. Az igényelhető hitel minimális összege 1 millió forint, maximális összege pedig 100 millió forint. A hitel már 10 százalékos saját erővel elérhető, és akár 10 éves futamidőre is igénybe vehető.
Az új MFB Pénzügyi Vállalkozás Refinanszírozási Konstrukció mellett több ponton megújult a keretét adó MFB Vállalkozásfinanszírozási Program 2020 (VFP), továbbá az MFB Közösségi Közlekedésfejlesztés Finanszírozási Program (KKFP) is. Az új ügyletek vonatkozásában mindkét programnál a korábbihoz képest alacsonyabb refinanszírozási kamatfelár kerül bevezetésre és csökken a maximális hitelintézeti kamatfelár is. A kedvezőbb árazási feltételek a várakozások szerint egyebek mellett tovább növelhetik a mikro-, kis-és középvállalkozások foglalkoztatásban betöltött szerepét és elősegíthetik innovációs és beszállítói tevékenységük erősödését, valamint kedvező hatással lehetnek a közösségi közlekedés fejlesztésére is.
Az MFB Pénzügyi Vállalkozás Refinanszírozási Konstrukcióról, illetve az MFB Vállalkozásfinanszírozási Program 2020 (VFP) részleteiről a www.mfb.hu oldalon tájékozódhatnak.