Így robbanthatják ki magyar cégek a negyedik ipari forradalmat

Magyarországon a negyedik ipari forradalom (vagy Ipar 4.0) még gyerekcipőben jár, azonban az ipar európai mércével is nagynak számító súlya a magyar gazdaságban lehetővé teszi, hogy a szektor megreformálása az átlagosnál nagyobb mértékű gazdasági fejlődést eredményezzen. Ennek érdekében a kormány már több olyan programot is elindított, amely támogatja a kkv-k kutatás-fejlesztési és digitalizációs törekvéseit, valamint felkészíti őket a globálisan megjelenő újabb követelményekre - írja a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy az Ipar 4.0 előnyeit bemutató bejegyzésünkben is írtuk, Európa több országában is nagy energiákat fektetnek az ipari folyamatok átalakítására, hogy a „digitalizált” ipari cégek kisebb költségek mellett gyorsabban és nagyobb pontossággal tudjanak termelni. A német autóiparra jelentős mértékben építő magyar beszállítói ágazat esetében például kulcsfontosságú lesz az innovatív, versenyképes vállalkozások megléte. A radikális változásokon áteső szektorban már látható a változás, az összeszerelő üzemek mellett egyre több kutatási-fejlesztési program is elindult - olvasható a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. blogján.

Kép: Shutterstock

A hazai innovatív kis- és középvállalkozásoknak nagy szerepe lesz abban, hogy Magyarország ipari forradalma is a nyugat-európai országokéhoz hasonlóan átütő erejű legyen, és a magyar beszállítói piac még vonzóbbá váljon az egyedi ipari megoldásokat kereső nagyvállalatok számára. A kormánynak kiemelt stratégiai célja, hogy a kkv-k fejlesztéseikhez elegendő finanszírozási forráshoz, tőkéhez tudjanak jutni, ennek érdekében pedig az utóbbi időben már több lépést is tett.

Milyen lehetőségei vannak az ipari vállalkozásoknak pénzhez, tőkéhez jutni?

Magyarország és a régió tőkepiacát jól ismerő, több céges sikersztorit elindító tőkebefektetőként abban hiszünk, hogy hosszú távú, értékteremtő növekedést elsősorban tőkefinanszírozásból tudnak elérni a kkv-k. Az SZTA 2012-től kezdve közel 100 befektetést hajtott végre, és a magyar piacon egyedülálló tapasztalatot szerzett az ipari vállalkozásokba való befektetések terén. Az eddigi működés pozitív eredményeire tekintettel a kormány ismét bizalmat szavazott az Alapkezelőnek, és az SZTA futamidejének meghosszabbítása mellett két teljesen új tőkeprogram kezelését is rábízta.

Németországban már a kkv-k is beálltak a negyedik ipari forradalomba
A német vállalatok fele foglalkozik már Ipar 4.0 megoldásokkal legalább kísérleti vagy bevezetés előtti fázisban. Sőt, egyharmaduknak piacképes efféle terméke is van – mutatta ki az IFUA Horváth & Partners nemzetközi vezetési tanácsadó cég és a német EBS Gazdasági és Jogi Egyetem felmérése, amely 106 iparvállalat döntéshozóinak megkérdezésén alapul.
Az Irinyi Kockázati Tőkealap

A Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Alapról a későbbiekben többször is szó lesz, az Ipar 4.0-s megoldásokat fejlesztő vállalkozások számára azonban kimondottan érdekes lehetőség lesz az iparfejlesztési célokat támogató Irinyi Kockázati Tőkealap. A tőkealap hét, gazdaságfejlesztési szempontból kiemelt szektorban (köztük pl. járműipar, gépgyártás, egészségipar, zöldenergia, IKT) keresi a vállalkozásokat. A befektetések közvetlen célja alapvetően a termelés bővítése, a gyártási folyamatok hatékonyságának növelése, a termékek minőségének növelése, közvetetten pedig a hazai ipar európai versenypozíciójának erősítése. Ebbe természetesen – Magyarország iparfejlesztési stratégiájával, az Irinyi Tervvel összhangban – az Ipar 4.0-s fejlesztések támogatását is bele kell érteni.

A Széchenyi Tőkealap-kezelő az első befektetők közé tartozik, amely tapasztalatot szerzett Ipar 4.0-s fejlesztések tőkeoldali finanszírozásában. Érdemes megemlíteni például a sikeresen növekedési pályára állított Gémtech Kft. projektcégét, a SYSX-et, amely a fém- és acéliparban használatos hegesztőgépek hatékonyságát, energia-megtakarítását és a munka minőségét jelentősen javító, innovatív rendszert fejlesztett ki, a Filamania Kft.-t, amely a 3D-nyomtatásban alkalmazható, különleges kompozit tintaanyagot állít elő a műanyagipar, a gépgyártás vagy az autóipar új, hatékony megoldásokat kereső vállalkozásai számára, vagy az üzemi munkahelyek ergonómiai fejlesztésével foglalkozó AXS Motionsystem Kft.-t.

Vissza nem térítendő források

Természetesen az alkalmi beruházásokhoz, fejlesztésekhez forrást kereső ipari vállalkozásoknak is van lehetősége vissza nem térítendő támogatáshoz jutni, június 30-tól lehet a pályázatokat beküldeni a „Kis- és középvállalkozások ipari digitalizációhoz (IPAR 4.0) kapcsolódó fejlesztéseinek támogatása” című felhívásra (GINOP-1.2.8-17). A pályázat olyan vállalkozásokat támogat, amelyek számára elérhető cél és szükséges irány a termelési folyamatok automatizálása, a kiberfizikai gyártási rendszerek alkalmazása. A keret 5 milliárd forint, és várhatóan 50-150 pályázó részesülhet 20 és 500 millió forint közötti összegben.

Egyébként nem ez az egyetlen Ipar 4.0 témájú pályázat, a „Termelő KKV-k digitális és automatizációs fejlesztéseinek élénkítése érdekében Ipar 4.0 mintaalkalmazások kialakítása” című felhívás határideje azonban épp nemrég járt le. Emellett azonban több, a kkv-k digitalizációját támogató pályázat is indult idén összesen 54 milliárd forinttal.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo