Az Európai Bizottság igen egyértelmű üzeneteket fogalmazott meg a szakképzési rendszerekkel kapcsolatban, amelyeket a következőképpen lehet összefoglalni:
- A duális szakképzést az európai szakképzési rendszerek központi pillérévé kell tenni
- Világszínvonalú duális szakképzési rendszerek elterjesztésére van szükség
- A munka alapú gyakorlati tanulás, valamint az oktatás és az üzleti világ közötti együttműködés erősítése a cél
- Magas színvonalú gyakorlati képzés elterjesztése szükséges, ahol tanulószerződéses jogviszony jön létre
- A munkaerőpiacon elvárt készségek fejlesztése már a képzés során a tanulmányi eredmények és az oktatás színvonalának javításával
Ezen dolgozik az INTERREG Duna Transznacionális Program keretében az Európai Unió (ERFA, IPA források) és a Magyar Állam társfinanszírozásával megvalósuló Learning by Doing (Dolgozva tanulj) elnevezésű projekt, amelynek átfogó célja a hatékony és munkaerőpiaci igényeket kiszolgáló szakképzés meghonosítása a Duna régió országaiban.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (Nemzetközi Projekt Iroda) vezetésével megvalósuló projekt további célja, hogy a szakképzésben érdekelt helyi szereplők kapacitásfejlesztésén keresztül a térség intelligens fejlődése valósuljon meg.
A tanulók a képzés egy (gyakorlati) részét így nem az iskolában, hanem az intézménnyel szorosan együttműködő cégeknél töltik tanulószerződéses keretek között.
Célja a teljeskörű szakmai kompetenciák átadása, melyek képessé teszik őket feladataik hatékony, innovatív ellátására, önállóan és másokkal együttműködve.
A duális szakképzés egyik hatalmas előnye, hogy a tanulók piacképes szaktudást szerezhetnek már a képzés ideje alatt, ezáltal sokkal versenyképesebbé válnak a munkaerőpiacon.A gyakorlatorientált képzés előnyei közé tartozik továbbá, hogy a vállalatok a saját munkafolyamataikat megismertetik a tanulókkal, így a diákok az első pillanattól hasznos szereplőivé tudnak válni a cégek mindennapjaiban.
A diákok valós munkahelyi környezetben tanulják meg a szakmájukhoz szükséges gyakorlati tudást, elleshetnek praktikákat, szakmai fortélyokat a kollégáktól, megismerhetik a korszerű technológiákat. Ezeket a készségeket nem az iskola elvégzése után kell elsajátítani, ami gyorsíthatja az elhelyezkedés folyamatát.
A szakképzés befejeztével akár a képzési helyükön is kínálhatnak hosszútávú munkalehetőséget.