Könyvelőiroda vezetői és adótanácsadói tapasztalataim szerint a kis- és középvállalkozásnak minősülő társaságok ügyvezetői és könyvelői, könyvelőirodái igen csekély hányada van tisztában azzal, hogy a fizetendő társasági adó alapját és magát az adót is csökkentheti különböző kedvezményekkel.
A könyvelőirodák az idők folyamán, megtanultak használni néhány adóalap illetve adócsökkentő lehetőséget, de a gyorsan változó jogszabályi környezetben nem mindig marad idejük arra, hogy az új lehetőségeket is már a bevezetés és az azt szorosan követő években megismerjék és használni tudják, mert a saját területükön is éppen elég változás befogadására kell alkalmasnak lenniük. Ezen a helyzeten igyekszünk segíteni.
Következő cikksorozatunkban kirándulásokat teszünk azon társasági adóalap és adókedvezmény csökkentő lehetőségek területén, amelyeket adótanácsadó segítségével, társaságára szabva, ön is minden bizonnyal használni tud majd.
A kirándulás elején tisztázzunk néhány fogalmat!
Mely társaságok minősülnek kis- és középvállalkozásnak?
Besorolási kategória |
Összes foglalkoztatotti létszám |
Éves nettó árbevétel vagy mérleg főösszeg |
Az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése tőke vagy szavazati jog alapján |
Mikrovállalkozás |
10 főnél kevesebb |
az árbevétel vagy a mérlegfőösszeg legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg |
külön-külön vagy együttesen sem haladhatja meg a 25%-ot |
Kisvállalkozás |
50 főnél kevesebb |
az árbevétel vagy a mérlegfőösszeg legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg |
|
Középvállalkozás |
250 főnél kevesebb |
az árbevétel legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg vagy a mérlegfőösszeg 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg |
Fontos a társaság besorolása, hiszen ez alapján lesz jogosult a kedvezmények igénybevételére. A kategóriába sorolásnál fontos a két éves szabály, amely azt rögzíti, hogy ha egy vállalkozás éves szinten túllépi a meghatározott foglalkoztatotti létszám vagy pénzügyi határértékeket, vagy elmarad azoktól, akkor ennek eredményeként csak abban az esetben veszíti el, illetve nyeri el a közép-, kis- vagy mikrovállalkozáskénti minősítését, ha két egymást követő beszámolási időszakban túllépi az adott határértékeket vagy marad el azoktól. Új alapítású társaság a minősítést, várható adatai alapján teszi meg.
Mit nevezünk a számvitelben tárgyi eszköznek?
Olyan anyagi eszközöket, amelyeket rendeltetésszerűen használatba vettünk, üzembe helyeztünk és amelyek tartósan - közvetlenül vagy közvetett módon - szolgálják a vállalkozó tevékenységét, továbbá az ezen eszközök beszerzésére (a beruházásokra) adott előlegeket és a beruházásokat.
- földterület,
- telek,
- telkesítés,
- erdő,
- ültetvény,
- épület,
- egyéb építmény,
- műszaki berendezés,
- gép,
- jármű,
- üzemi és üzleti felszerelés,
- egyéb berendezés,
- ingatlanokhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogok,
- tenyészállatok.
A 2000. december 31. és 2013. december 31. között megkötött hitelszerződések alapján fizetett kamat 40%, a 2013. december 31-ét követően megkötött hitelszerződések alapján fizetett kamat 60%-a vonható le a tárgyévi társasági adóból. A kedvezmény maximális összege adóévenként 6 millió forint.
Az adókedvezmény igénybevételének feltételei:
- kis- és középvállalkozások vehetik igénybe,
- pénzügyi intézménytől igénybevett hitel esetében,
- tárgyi eszköz beszerzésre, előállításra vonatkozóan megkötött hitelszerződés alapján,
- kizárólag e célra felhasznált hitelre (ideértve a felvett hitel visszafizetésére felvett más hitelt).
Ha a beruházás elsődleges mezőgazdasági termelést szolgál, akkor e szerint minősül állami támogatásnak, minden más esetben csekély összegű támogatásként, vagy kis- és középvállalkozásoknak nyújtott állami támogatásra vonatkozó bizottsági rendeletben foglaltak szerinti támogatásként kell nyilvántartani.
Gazdagné Novák Mária Countplus Kft www.adokultura.hu