Gyorsabb áramlás, több pénz. Ilyen egyszerű?

A cég sikerének a gyorsaság a titka. Ennek megfelelően egy jól működő cég gyors áramlású. A kereskedő cégeknél még egy szakkifejezés is van erre. Úgy mondják, hogy „az áru forgási sebessége”.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az áru forgási sebessége alatt azt értik, hogy egy adott időszak alatt – például egy év alatt – hányszor „pörög ki” a raktárkészlet. Ha egy cégnek évi 360 millió forint a forgalma, és az árukészlete 60 millió forint, az azt jelenti, hogy évente hatszor forgatja meg az árukészletét. A cél nyilván az, hogy ezt a számot hatról minél nagyobbra növeljük.

5 tanács, hogy működő cég legyen a káoszból
Se éjjele, se nappala és mégsem úgy működik a cége, ahogy szeretné? Ideje változtatni egy kicsit. 5 kézzelfogható tanács, mivel érdemes kezdeni a működés megreformálását.
De nem csak az árunak van forgási sebessége, hanem a termelésnek és a szolgáltatásnak is. Tételezzük fel, hogy egy cég egy adott hónapban képes átpördíteni 20 millió forintnyi megrendelést, pénzt, ügyfelet. A következő hónapban pedig átpördít magán 40 millió forintnyi megrendelést, pénzt és ügyfelet. Mi történt a cégen belüli áramlás sebességével? Felgyorsult a duplájára, azaz, gyorsabb lett a cég.

Kép:FreeDigitalPhotos.net/Naypong

A cégen belüli csatornák

A sebesség határozza meg a sikert, a bevételt. Tulajdonképpen mindannyian ilyen áramlásgyorsítóként működünk. A tréningjeimen azt szoktam mondani a résztvevőknek, hogy a cégvezetőnek sokszor büdös csatornaszaga van. Miért? Mert ő a csatornapucoló munkás a cégben.

Mert bizony a cégen belüli kommunikációs csatornák sokszor elakadnak. Elakadnak azok a csatornák, amelyeken információ, anyag, ügyfél, áru, vagy bármi más mozog. Egy ilyen elakadás néha egészen megkövül, és hetekre, hónapokra elakad. Például egy megrendelésről szóló levél elakad az egyik munkatárs e-mail fiókjában, vagy az egyik részfeladat félbe marad. Ilyenkor jön a cégvezető, mint csatornapucoló munkás, hozza a csőgörényt, kitisztítja a csatornát, és újraindítja az elakadt áramlást.

Volt-e Önnel már olyan, hogy bejött egy feladat, végigolvasta, gondolkodott rajta öt-tíz percig, aztán félretette azzal, hogy majd később megcsinálja? Na, most már megduplázta a dolgot. Esetleg még néhányszor megtette ugyanezt ugyanezzel a feladattal? Mi történt a sebességgel? Lelassult. Aztán továbbadta a feladatot egy kollégának, aki meg ült rajta vagy három hetet. Mi történt a sebességgel?

A gyorsétterem láncok nem azért olyan jövedelmezőek, mert annyira jó a hamburgerük, sőt... Hanem mert gyors áramlásúak. Ugyanakkora vendégtérben lényegesen több vendéget pörgetnek ki, mint egy hagyományos étterem. Gyorsabb az áramlás. Gyorsabb az „áru” forgási sebessége. Ha a cég csatornái átláthatóak, és jól működnek, gyors lesz az áramlás. Ha viszont labirintushoz hasonlítanak, könnyen elveszik bennük a fontos információ. Így bevételektől esik el a cég.

Legyen egyszerű és logikus a cégen belüli rendszer, hogy gyorsabbá váljon a cég!

Piroska Gyula A cégtulajdonosok barátja www.piroskagyulatrening.hu

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo