Fontos határidők jönnek - ezekre muszáj most figyelnie a cégeknek

Már csak 5 hetük van a vállalkozásoknak a május 31-ei határidővel teljesítendő évzárási feladataikra. Egyrészt most valóban itt az ideje az adó-megtakarításnak, másrészt érdemes odafigyelni az adminisztrációs feladatok részleteire is.

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

(Fotó: Pixabay)

Teendők és határidők

Május 31-e a társasági adó, a kisvállalati adó, a helyi iparűzési adó, az innovációs járulék és a kiskereskedelmi különadó bevallásának és befizetésének, valamint a 2020-as évről szóló beszámoló közzétételének határideje a naptári éves adózást követő vállalkozásoknál. Ugyan tavaly a COVID-19 járvány miatt ezt a határidőt szeptember 30-ra halasztották, idén hasonló kedvezményről nincs hír. Évzáráskor kell elkészíteni a transzferár nyilvántartásokat és érdemes aktualizálni a számviteli politikákat is: például a leltárkészítési és leltározási, az értékelési, az önköltségszámítási és a pénzkezelési szabályzatot.

„Ugyan a határidő és a kötelezettségek is megszokottak, de mivel 2020 nagyon is szokatlan volt, az évzárási teendőket sem szabad rutinszerűen végezni” – figyelmeztetett Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.
Ne siess a közzététellel, ha még nincsenek készen a transzferár nyilvántartások!

A transzferár-nyilvántartások elkészítésének határideje az adott évi társasági adóbevallás tényleges benyújtásával esik egybe. Vagyis azoknak érdemes várni a bevallások adóhatósághoz való benyújtásával, akik még nem fejezték be a dokumentációt. Bár a többszintű nyilvántartás készítési kötelezettség nem új, érdemes hangsúlyozni, hogy a tranzakció típusonként készülő helyi nyilvántartásokat a cégcégcsoport szintű transzferár dokumentációval összhangba kell állítani.

A hatóságok még mindig nagyon sok hiányosságot találnak e téren. 2020-ra vonatkozóan pedig a nyilvántartás részeként be kell mutatni a COVID járvány iparágra, cégcsoportra és adott vállalkozásra gyakorolt hatásait is. Ez ugyanis olyan mértékben változtatta meg a piaci viszonyokat, hogy semmiképpen sem szabad a tavalyi dokumentumokat sematikusan készíteni.

Hogyan csökkenthetjük a fizetendő adót?

A veszteséges vállalkozások két lehetőség közül választhatnak: befizetik az összjövedelmük 2 százaléka alapján meghatározott minimumadót, vagy nyilatkozatot tesznek arról, hogy veszteségük a jogszerű gazdálkodás során keletkezett, és nem vállalják a minimumadó megfizetését.

Általában érdemes az első megoldást választani, mert ezzel a vállalkozás elkerülheti az adóellenőrzést, de a 2020-as zárás ebben a tekintetben is különleges lehet. Sokan lehetnek, akiket a járvány miatt kialakuló válság olyan súlyosan érintett, hogy érdemes élniük a nyilatkozattétel lehetőségével.

A veszteség egyébként 5 adóévig használható fel a nyereség csökkentésére, annak 50 százalékáig. Azok a szerencsések, akik nyereségesek, szintén csökkenthetik fizetendő adójukat. Ha tervezett beruházásaikra fejlesztési tartalékot képeznek, mellyel jelentős adómegtakarítás érhető el. A 2020-as év teljes pozitív eredménye ily módon tartalékba helyezhető.

A kiskereskedelmi különadót csak időarányosan kell fizetni

A kiskereskedelmi különadó bevallására is érdemes odafigyelni, ugyanis csak a bevezetés napjától kell ezt megfizetni: ez a naptári év szerint, folyamatosan működő vállalkozásnak május 1-december 31. közötti 245 napra jutó összeget jelenti.

Kerüld a bírságot, az önellenőrzés olcsóbb!

A kötelező teendőkön túl érdemes önkéntesen is elvégezni néhány feladatot, például átvilágítani az előző év adózási gyakorlatát. Így előbb fedezhetjük fel, és javíthatjuk ki az esetleges hibákat, mint a hatóság, amely a digitális adózás korában már automatikusan, távolról is kiszúrhatja ezeket.

Ha a cég saját maga korrigál, azaz önellenőrzést hajt végre, megtakaríthatja a bírságot és a kamatot. Önellenőrzés esetén csak a jegybanki alapkamat szerinti időarányos pótlékot kell megfizetni (1-szeres vagy 1,5-szeres). Míg, ha az adóhatóság fedezi fel a hibát, az akár 50 százalékig terjedő adóbírságba és a jegybanki alapkamat +5 százalékpontnyi késedelmi pótlékba is kerülhet. Az adminisztrációs hibákért pedig fix összegű mulasztási bírság adódhat (pl. transzferár nyilvántartás hiánya esetén ügyletenként akár 2 millió forint).

Véleményvezér

Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás

Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás 

A kormány gyenge gazdaságpolitikája tükröződik a népességfogyásban.
Drámai fordulat az ukrajnai háborúban

Drámai fordulat az ukrajnai háborúban 

Az ukrajnai háború versenyfutás az idővel.
Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát

Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát 

A lengyel valuta árfolyama fenn, a magyar lenn.
Karácsony Gergely szerint Bindzsisztán szervezi mini-Dubajt

Karácsony Gergely szerint Bindzsisztán szervezi mini-Dubajt 

Ez a harc lesz a végső?
A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo