A főnöknek is lehet jó, ha nem járnak be az alkalmazottak

A távmunka egyaránt jó a munkáltatónak és munkavállalónak. Az utóbbi években Európa szerte egyre népszerűbb a távmunkás foglalkoztatás, aminek terjedését az Európai Unió is támogatja. 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon az EU-s program keretében a távmunka általános népszerűsítése mellett, konkrét projektek is segítik a távmunkás foglalkoztatás terjedését, amitől a vidéki települések foglalkoztatási viszonyainak átalakulását és a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatását várják.


Kép: flickr/BenMcLeod

A távmunka megítélése rengeteget változott az utóbbi években; az új technológiák megjelenésének köszönhetően a korábbi negatív érveket - mint a megbízhatatlanság vagy a nehézkes kontroll - a pozitív tapasztalat felülírja, és ez munkaadói és munkavállalói oldalon is okoz elmozdulást - mondja Papp László Dávid, hazánk legnagyobb távmunka-alapú szolgáltató központjának, a Comforce Zrt-nek vezérigazgatója.

A munkavállalóknak fontos
* A felmérés szerint öt munkavállalóból három (azaz a megkérdezettek 60 százaléka) úgy gondolja, az eredményes munkavégzéshez nem kell feltétlenül bemenni az irodába. Ez a tendencia különösen erősnek mutatkozott Ázsiában és Latin-Amerikában. Indiában tíz válaszadóból több mint kilenc (93 százalék) vélekedik így, míg Kínában (81 százalék) és Brazíliában (76 százalék) is rendkívül sokan osztják ezt a nézetet.
* A válaszadók kétharmada (66 százaléka) azt várja az informatikai részlegtől, hogy tetszőleges - saját vagy a cég által biztosított - eszközzel lehetővé tegye a vállalati hálózatok, alkalmazások és információk helytől és időtől független elérését. Várakozásaik szerint ráadásul bővülni fog az erre használható eszközök köre is.
* A vállalati hálózatokat, alkalmazásokat és információkat az irodán kívülről is elérő munkavállalók mintegy fele (45 százaléka) számolt be arról, hogy napi 2-3 órával többet dolgozik, mint régebben, míg negyedüknél ez a szám a négy órát is meghaladja. A túlórák azonban nem jelentik azt, hogy folyamatosan rendelkezésre álló, bármikor befogható munkavállalókká váltak volna. Mindössze saját maguknak szeretnék beosztani, hogy a napjuk mely részét töltik munkavégzéssel és melyet pihenéssel, ügyintézéssel, vagy egyéb tevékenységgel.
* Emellett sokak esetében a nem helyhez között munkavégzés lehetősége döntően befolyásolja a munkahelyi lojalitást (13%), a munkakörválasztást (12%), valamint a munkafegyelmet (9%) is. Így például háromból két megkérdezett (66%) azt állította, hogy szívesebben dolgozna olyan munkahelyen, ahol ugyan kevesebb a fizetés, de a dolgozók nagyobb szabadságot kapnak a különböző eszközök használata, a közösségi hálózatok elérése és a mobil munkavégzés területén, mint egy olyan cégnél, ahol jobb a bérezés, ám mindezek a lehetőségek nem adottak. Ez az arány bizonyos országokban - az elmúlt években tapasztalható gazdasági nehézségek ellenére - még ennél is magasabb volt (Spanyolországban például 78%).
Forrás: Cisco, Connected World Report

A távmunka elterjedése számos európai országban megfigyelhető, aminek oka, hogy a munkáltatók egyre jobban felismerik azokat az egyértelmű - főként gazdasági - előnyöket, amelyeket a távmunka alkalmazásával nyerhetnek.  A távmunka régiós szinten különösen Csehországban népszerű, ahol a dolgozók mintegy 9 százaléka teljes egészében távmunkából tartja el magát és a részben távmunkában dolgozók aránya is 15,2 százalék.

Bár Magyarországon ez az arány sokkal alacsonyabb (0,5 százalék, illetve 2,8 százalék) a magyar cégek körében is egyértelműen nő az igény a rugalmas formában foglalkoztatott munkavállalók iránt. A nemzetközi összehasonlításban Magyarországon rendkívül alacsony atipikus fogalkoztatási formák elterjedése az alacsony  foglalkoztatottság növelésének egyik eszköze lehet

 „Távmunkával különösen a munkahellyel és munkaerővel kapcsolatos kiadások csökkenthetőek, miközben a dolgozók motiváltsága javul, produktivitásuk nő, így a működés hatékonysága, a cég versenyképessége nagyságrendekkel javítható" - Dr. Forgács Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség elnöke. Ráadásul az adott vállalat által generált gazdasági előnyök mellett a távmunkás foglalkoztatás komplexebb hatásokkal is jár a környezet és az egyén szintjén egyaránt: új munkakultúrát eredményez, mérsékelheti a munkanélküliséget, javítja az esélyegyenlőséget, és a végeredmény a boldogabb, elkötelezettebb, önmotivált munkatárs.  (Bár van olyan felmérés, amely szerint a távmunkát végzők nagy része sokkal kevésbé hatékonyan dolgozik, például a háztartási munkák vagy éppen a tévé terelik el a figyelmüket. Egyharmaduk pedig egyszerűen fel sem öltözik reggelente.) A hátrányos körzetekben, településeken javulhat a foglalkoztatottság és a hátrányos helyzetűek több foglalkoztatási lehetőséghez juthatnak, amit elkötelezettségükkel, lelkesedésükkel meg is hálálnak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo