Rohanunk egyik meetingről, a másikra, rohanunk egyik projektből a másikba. Rohanunk az ebédért, hogy míg megesszük, rohanva megírhassunk pár e-mailt. Rohanunk a gyerekért és közben rohanva bonyolítunk pár hívást. Rohanunk, hogy még legyen idő megbeszélni a „nyaralás projektet” és rohanunk, mert oda kell érnünk jógára… Rohanunk és a legutóbbi mondaton nevetni, talán időnk sincs. Talán rohanva olvassuk ezt a cikket is.
„A mind that is not too worried about the results, will be creative”Szóval, ha a tudatunk, csak akkor alkalmas kreatív működésre, ha nem kell aggódnia a végeredmény miatt, akkor mennyi esélyünk van a rohanás és a mennyiség alapú kultúrában arra, hogy kreatívak legyünk, a vágyott eredményeket elérjük, a hivatásunkban újra és újra megújuljunk, magánéletünkben fejlődjünk?
A válaszban semmi rejtély sincs: kevés. Nagyon kevés.
De hogyan lehetne elég időnk?
Szóval, ha a mennyiség és a rohanás ellenkező irányba vezet. De mi a hatékonyság felé igyekszünk, akkor jó lenne azt is tudnunk, hogy mi is az a hatékonyság. Ha ezen a ponton a kedves olvasó már nem is rohan annyira, akkor akár meg is állhat egy percre, mielőtt továbbolvas és végiggondolhatja, hogy neki magának mit jelent a hatékonyság. Csak őszintén és egyszerűen!
Oké, tán a cím ijesztő. De az életünket nem nekünk megfelelően élni még inkább az. Szóval ne hőköljünk hátra. Menjünk tovább! Nos, a hatékonyság szakmai fogalma lehet például ez: „az eredmény és az eredmény eléréséhez felhasznált ráfordítások viszonyszáma”. Mondjuk így: Hatékonyság = Eredmény / Ráfordítás. Jogosan merülhet fel kérdés, hogy a saját esetünkben mit tekintünk „eredménynek”? Ha az az eredményem, hogy sokat rohantam, nagyon elfáradtam, minden felém támasztott elvárásnak válogatás nélkül megfeleltem, akkor itt az ideje megállni és újragondolni, hogy tényleg ilyen eredményre vágyunk-e.
Szóval a rossz hír az, hogy ezt a munkát megspórolni nem lehet. Át kell gondolni, hogy melyek az egyéni céljaink és azokat konkrétan megfogalmazni:
Cél1.
- Heti két szabad délután és egy teljes hétvége a családdal.
- Két év múlva összetettebb feladatot kapni a munkahelyemen.
- Heti háromszor sportolni.
- Jövőre középfokú nyelvvizsgát tenni olasz nyelvből.
- Heti két alkalommal egy óra a párommal.
Maradjunk az egyszerűségnél. Mondom: AZ IDŐNK. A FIGYELMÜNK. AZ ENERGIÁNK.
Teendők
Matula bácsi nyomán az én tanácsaim a megélés és minőség alapú élethez és a rohanás kiiktatásához:
- Fogalmazd meg a céljaidat és kövesd őket nyomon.
- Kérdezd meg magadtól rendszeresen: „ezt most miért csinálom?” Ha nem találsz kapcsolódást egyik fontos célodhoz sem, akkor iktasd ki az adott tevékenységet az életedből.
- Adj időt magadnak! Nem fog menni egyetlen lépésben a változás. Nem baj, ha visszacsúszol a „mennyiség & rohanás” világába, csak érd tetten magad és hagyd abba.
- Tiszteld a saját időd, energiád és figyelmed. Ne osztogasd átgondolatlanul!
Szerző:
Nagy Andrea
A Parrish & Crawler International szakmai igazgatója,
a Zukunft Personal Hungary szakmai tartalomért felelős partnere és képzésfejlesztési, szervezetfejlesztési szakértője