Eric Schmidt amerikai IT-szakember, a Google sok éven át volt vezetője szerint az Amerika és Kína között kibontakozó gazdasági háború mögött a technológiai vezető szerepért is folyik a küzdelem. A fejlemények alapján az várható, hogy tíz éven belül kettéválik az internet: az egyiket Kína irányítja majd, a másikat Amerika. Ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy Kínában a világhálónak nagyobb súlya van a gazdasági fejlődésben, mint az Egyesült Államokban.
Az ismert gazdasági vezető a CNBC tudósítása szerint egy kockázatitőke-alap zártkörű, San Franciscó-i tanácskozásán beszélt. Szólt Kína általános terjeszkedéséről, az „új selyemút” sokmilliárdos programjáról, amelybe már 60 ország kapcsolódott be. Azok átvehetik a Kína által „kevesebb szabadság” kíséretében kínált technológiákat.
Azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök elsőnek 200 milliárd dollár értékű kínai árura vetett ki védővámokat, majd
Peking azt viszonozta, kemény küzdelem előtt állunk a két ország között, vélték a tanácskozás részvevői.
Távolról sem csak viszonylag könnyen megoldható kereskedelmi kérdésekről van ugyanis szó, hanem stratégiai harcról, amely különböző szinteken folyik: katonai vonatkozásban csakúgy, mint a technológiai versenyben, különös tekintettel a mesterséges intelligenciára.
Jing Ulrich, a JP Morgan ázsiai igazgatója szerint meggondolandó, nem lesz-e a vámháborúból egyfajta gazdasági hidegháború.
(Forrás: CNBC, Frankfurter Allgemeine Zeitung)