A szürkegazdaság elharapózása is közrejátszott abban, hogy a görög államkassza a tönk szélére sodródott. Akkor a görög munkavállalók 46,7 százaléka bejelentés és adózás nélkül jutott jövedelemhez a Világbank szerint. Megszokott volt, hogy a trafikok, boltok nem adnak blokkot és számlát. Boldog-boldogtalan zsebbe kereskedett, és feketén dolgozott.(A fekete-, fehér-, szürkegazdaság logikája mentén az adóellenőrzés még a legprecízebb adózó esetében is ugyanolyan szigorral és megalapozottsággal bünteti az adókötelezettség elmulasztását, mint ahogy azokkal az adózókkal szemben tenné, akik szándékosan a törvények teljes megkerülésével működnek. Ez a fehér gazdaság fekete foltja (vagy pöttye), ami az adóhatóság szemében pont olyan fekete, mint a teljes feketegazdaság)
A szürkegazdaság nem más, mint jogszerű entitásokon keresztül végzett legális tevékenységek, amelyek elkerülik az állami szabályozást és az adózást. Például a pult alatt vett áruk, bevallatlan jövedelmek, szürke cégek (holdingok, fedőcégek). A feketegazdaság már „sötétebb”: illegális, a jogrendet súlyosan sértő, emberi jogokat lábbal tipró „üzleti” tevékenységek gyűjtőneve az adóhivatal és a rendőrség rálátása nélkül. Ilyen a drog- és fegyverkereskedelem, az elrabolt emberek kényszermunkára fogása, az adósság-rabszolgaság (munkavégzés törlesztés gyanánt, de az alacsony órabér miatt az sokszor csak a kamatok fedezésére elég), a gyémántcsempészet, a műkincsrablás, az orvvadászat, a szervkereskedelem, a gyógyszerhamisítás.
A szürke- és a feketegazdaság a világ GDP-jének hozzávetőleg 20-30 százalékát adja. Csak a globális szürkegazdaság 1,8 milliárd embert foglalkoztat (a világon élő 7 milliárdból).
Az Európai Unióban tavaly tízéves mélypontra süllyedt az informális gazdaság nagysága: az uniós GDP 18,5 százalékáig apadt, 2150 milliárd euróra. Az összeg kétharmadát a be nem jelentett munka, egyharmadát pedig az adózott üzleti tevékenységek adóhivatal előli elrejtése adta. Egyedül Portugáliában nőtt a szürkegazdaság, Írországban változatlan maradt, mindenütt másutt viszont visszaesett.
Edgar Feige, a University of Wisconsin–Madison professzora szerint az Amerikai Egyesült Államokban 2000 milliárd dollár, az amerikai GDP 8 százaléka volt az árnyékgazdaság 2013-ban. Az adat különösen sokkoló, ha figyelembe vesszük, hogy 2009-ben alig érte el az egymilliárd dollárt, 2001-ben pedig még csak 384 milliárd volt. Az adóbevétel (javarészt szja), amitől ily módon az állam elesik, 450-500 milliárd dollár közé tehető.
Angliában az éves szürkegazdaság a nemzetgazdaság 10 százaléka, 100 milliárd font. A legújabb becslések szerint az angol adóhivatal évente 40-47 milliárd fontnyi bevételtől esik el, ám a hatóságok ennél jóval alacsonyabb számot emlegetnek: 2011-ben mindössze 10,5 milliárd fontra taksálták a szürkegazdaság volumenét.
A kanadaiak idén hozták nyilvánosságra a 2011-es adatokat: akkor 40,9 milliárd kanadai dollár, vagyis a GDP 2,3 százaléka volt a szürkegazdaság, ami háztartásonként 1948 kanadai dollárt jelent.
Közgazdászok ugyanakkor úgy vélik: Amerikában pontosan a szürkegazdaság miatt nem omlik össze a fehér gazdaság. A magas munkanélküliség miatt azok, akik csak alkalmi munkákat találnak feketén, legalább vásárlóképes fogyasztók maradnak.