"600-700 milliárd marad a lakosságnál"

A 2011-es  adóintézkedésekkel mintegy 600-700 milliárd forint marad a háztartásoknál, illetve a vállalkozásoknál jövőre, ami segít a gazdasági növekedés beindításában - mondta Nátrán Roland, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára pénteken Budapesten, a VOSZ gazdasági fórumán.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Annak ellenére, hogy az idén választási év volt, ebben az évben nem lesz "csúcs" az államháztartási hiányban, a kormány tartja magát 3,8 százalékos  deficithez - közölte Nátrán Roland, aki elmondta azt is, hogy a háztartásoknak már nem volt akkora jövedelmük, hogy tőlük újabb intézkedésekkel átcsoportosításokat lehessen végrehajtani, ezért elsőként a pénzügyi szektor volt az a gazdasági terület, amelytől az államháztartási hiány tartása érdekében jelentős jövedelmet lehetett elvonni a bankadó bevezetése révén.

Bartha Ferenc, a VOSZ ellenőrző bizottsága elnöke szerint a Fidesz azért nem mutatta be a választás előtt az időközben megtett intézkedéseket, mert "össznépi vita lett volna róluk", a választás után viszont a kormány gyorsan meg tudta azokat lépni. A VOSZ ellenőrző bizottságának elnöke elismerte, hogy a kormány lépéseinek hatására stabil makrokörnyezet jött létre az országban. Szerinte a válságadókat átmeneti intézkedéseknek kell tekinteni, ha 2-3 éves nyugodt időszak következik, akkor a tartós növekedést, a strukturális reformokat el lehet indítani, ezzel válságintézkedés nélkül is tartós egyensúlyt lehet létrehozni.

A gazdaságpolitika feladata, hogy erős, versenyképes, növekvő és stabil gazdaságot hozzon létre - jelentette ki Bartha Ferenc, aki szerint az adócsökkentés, a megtett intézkedések jó alapot teremtenek a gazdaságnak, a kitörést a kis- és középvállalkozások, és azok exportjának növelése jelentheti, de a belső piacon is kell számukra értékesítési lehetőséget teremteni.

Várakozó helyzetben a vállalkozók

Chikán Attila egyetemi tanár, a VOSZ gazdaságpolitikai bizottságának vezetője szerint a kormány nehéz helyzetben erős támogatással került hatalomra. A nehéz helyzet egyrészt öröklött problémákból adódott - például a gazdaságot is jellemző korrupcióból -, másrészt gazdaságpolitikai hibákból és a globális válságból. Pozitív kormányzati lépésnek értékelte az adócsökkentést, az Új Széchenyi Terv céljait, köztük a gazdaságba kerülő források növelését, a bürokrácia tervezett mérséklését.

Chikán Attila szerint a vállalkozások várakozó helyzetben vannak, még mindig bíznak a kormányban, de a strukturális átalakításokat meg kell kezdeni, mert nélkülük hiába voltak a kényszerintézkedések.

"Nem hiszem, hogy ráérünk, a kormánynak gyorsan kell cselekednie" - jelentette ki, mivel például a külföldi befektetők részéről a türelem véges. A belföldi bizalom, a kormány támogatottsága még mindig nagy, de törékeny, mert várják az emberek, hogy lássák a kormány ígéreteinek teljesülését - tette hozzá.

Kedvező külső körülmények

Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy kedvezően hatott a gazdaságra a külső körülmények alakulása, a gazdaságnak az egyes negyedévekben tapasztalt bővülése alapvetően a külső hatásoknak tudható be. A belső piaci tényezők közül a beruházások üteme, a háztartások fogyasztása továbbra is csökken, bár annak üteme mérséklődött. A feldolgozóipar növekedése az exporthoz kötődik. A munkaerőpiacon a tendenciák javulást jeleznek, bár az éves munkanélküliségi ráta felette lesz a tavalyinak - tette hozzá.

Pozitívnak értékelte azt, hogy az Orbán-kabinet elfogadta a Bajnai-kormány által vállalt 3,8 százalékos államháztartási deficit tartását. Az idei hiánycél bőven teljesíthető lesz, de minőségi szerkezeti problémák vannak a gazdaságban, a szerkezeti reformokat minél előbb meg kell kezdeni. A monetáris mutatók azonban romlottak, például a forint euróhoz, svájci frankhoz mért árfolyama jelentősen romlott a választások óta. A kormány inflációs politikájában kétarcúság van, egyrészt az infláció mesterséges leszorítására törekszik, másrészt a válságadók bevezetése inflációt gerjesztő tényezőként hat - vélte Petschnig Mária Zita.

Török Ádám egyetemi tanár arra hívta fel a figyelmet, hogy a külföldi befektetők empátiájára is tekintettel kell lenni. Jelezte továbbá, hogy a gazdasági növekedés akadálya lehet, ha a munkaerőpiacon nem áll rendelkezésre kellően képzett munkaerő.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo