Sertésállomány cikkek
Afrikai sertéspestis veszélyezteti a hazai sertésállományt
Rövid idő alatt több európai országban számos afrikai sertéspestises (ASP) állatot regisztráltak. Magyarországon egyelőre nem jelent meg a vírus, amely a környező országokban már nagy károkat okoz. Az ASP emberre nem veszélyes, a sertéseknél viszont nem gyógyítható. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) tanácsainak megfogadása kulcsfontosságú lehet annak érdekében, hogy a vírus továbbra se jusson be az országba.
Idén is lesz pénz disznókra
A sertés ágazati programra az idén is 1,6 milliárd forint jut, csakúgy, mint a múlt évben. A kormányzat célja, hogy a mostani, 3 millió körüli sertésállomány hat év alatt megduplázódjon.
Több mint két és fél milliárd a sertéslétszám növelésére
Magyarországon az unió átlagánál kisebb az állattenyésztés aránya a mezőgazdaságban, a szaktárca ennek az aránynak a növelését kívánja elérni, például a már kidolgozott sertésstratégia megvalósításával. Az agrárstratégiában az alapanyag-előállítást és az élelmiszer- feldolgozást előnyben részesíti kormány; a sertéslétszám növelésének támogatására 2,6 milliárd forint áll rendelkezésre.
Azonnal bezárattak egy vágóhidat
Azonnali hatállyal bezáratott egy vágóhidat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és több mint százmilliós bírságot rótt ki annak tulajdonosára.
Nem szúrja hátba a kormány a sertéstenyésztőket
A Vidékfejlesztési Minisztérium nem kezdeményezi a fordított áfa bevezetését a sertéságazatban. Ezt a döntést a tárca a sertéstartókkal és a szakmai érdekképviseleti szervekkel egyeztetve, javaslataikat figyelembe véve hozta meg.
Marhából és birkából több van
A főbb állatfajok közül az elmúlt félév során a szarvasmarhák és a juhok száma emelkedett, a sertéseké csökkent. A baromfifélék állománya a szezonalitásnak megfelelően változott.