A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közleménye szerint a 2002-ben még 5 milliós hazai sertésállomány 2010-re 3 millió 168 ezerre csökkent. A VM jelenlegi célja az, hogy az állattenyésztés és ezen belül a sertéstartók problémáit megoldja. Mint azt korábban a Piac&Profit is megírta, a jövő évi költségvetésből 2,6 milliárd többlettámogatást nyújt a kormány a sertéságazat erősítésére. A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) elkészítette a sertéságazat helyzetét javító intézkedési tervet, melynek fő célja, hogy néhány éven belül 6 millióra emelkedjen az országban a sertések száma. Az átfogó program foglalkozik a feketegazdaság visszaszorításával, a termeléssel, az integrációval, a bérhizlalással, a kutatás-fejlesztéssel, és szaktanácsadással, a forgóeszköz-finanszírozással és a marketing tevékenységgel is.
Az állattenyésztők számára augusztusban még elérhető pályázatokat itt találja!
Az eredeti stratégia felvetette a fordított áfa bevezetését a sertéságazatban is, ez a kezdeményezés már sikereket ért el a gabonakereskedelemben a feketegazdaság visszaszorításában. A sertéstartók azonban tiltakoztak a fordított adóüzás bevezetése ellen, véleményük szerint ez az "utolsó tőrdöfés" lenne az ágázatban. A VM közleménye szerint a tárca által készített fejlesztési stratégia több lehetőséget is vizsgált az ágazat megsegítésére. A gazdákkal és a szakmai érdekképviseleti szervekkel egyeztetve, javaslataikkal összhangban a szaktárca nem kezdeményezi a fordított áfa bevezetését.
A kormány a VM javaslatait figyelembe véve folyamatosan tárgyal az állattartókat megsegítő lehetőségekről, és mindent megtesz az ágazat versenyképességének és jövedelmezőségi viszonyainak stabilizálásáért. A magyar termelők október 16-tól megkaphatják az egységes területalapú támogatások (SAPS) és a különleges tejtámogatás előlegét. Az Európai Unió Bizottsága július 25-én döntött a közvetlen támogatások előlegfizetéséről. Továbbá a vidékfejlesztési tárca vizsgálja a hőség és szárazság miatt mezőgazdasági károkkal sújtott termelők támogatási lehetőségeit.
Év közepétől fordított ÁFA a mezőgazdaságban
A mezőgazdasági áfacsalások visszaszorítása érdekében 2012. július 1-jétől meghatározott gabonafélék, olajos magvak és fehérjenövények (kukorica, búza, árpa, rozs, zab, tritikálé, napraforgómag, repce- és olajrepcemag, szójabab) belföldi áfa alanyok közötti értékesítésekor a fordított adózás szabályait kell alkalmazni.
Tájékoztató a fordított adózásról!
Tájékoztató a termékek tarifális besorolásáról!
A fordított adózásnál az eladó nem számít fel áfát. Az általános forgalmi adót a vevőnek kell megfizetnie, közvetlenül az államnak. Ez az adózás-technikai lépés - a szakértők szerint - hozzájárul a mezőgazdaságban jellemző áfa-csalási módszerek visszaszorításához. A fordított adózás Magyarországon először 2006. január 1-től lépett életbe, amikor még csak a hulladékkereskedelmet érintette. Azóta az érintett termékértékesítések és szolgáltatások köre jelentősen bővült. A VM emlékeztet: a kormány folyamatosan tárgyal az Európai Bizottsággal az egyes mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos áfa-csalások visszaszorítására alkalmas fordított adózás bevezetéséről. (Erről itt olvashatja az RSM-DTM szakértőjének véleményét.)