Feketemunka cikkek
Keményebben büntetnék a feketemunkát
A feketemunka látványos visszaszorítását szorgalmazza a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
Még mindig rengetegen dolgoznak feketén
A foglalkoztatók kétharmadánál tártak fel munkaügyi jogsértéseket a hatóságok; továbbra is meghatározó a feketefoglalkoztatás, az ellenőrzött munkavállalók csaknem 12 százaléka így dolgozik – írja a Világgazdaság.
A diákokkal sem tehet meg bármit a munkáltató
A diákok munkavállalásának körülményeit is a Munka törvénykönyve szabályozza, így a 16. életévüket betöltött tanulók foglalkoztatásánál is fontos az írásban rögzített munkaszerződés, amelynek tartalmaznia kell az alapbért, a munkakört, a munkavégzés helyét, a napi munkaidőt, illetve a munkaviszony időtartamát - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Ausztriának nagyon elege van a szervezett keleti feketemunkából
Digitális nyilvántartást sürgetnek az osztrákok, hogy ne foglalkoztathassanak országukban társadalombiztosítás nélkül kelet-európai munkaerőt.
Feketemunkásokra csapott le a rendőrség
Lecsapott a német rendőrség az építőiparban feketemunkát szervező maffiára, amely óriási összegeket csalt el adókból és biztosítási járulékokból. A bandára pénzmosási akcióik hívták fel a figyelmet.
Tízből hatan feketén dolgoznak a mezőgazdaságban
A munkavállalók akár 60 százalékát is illegálisan foglalkoztatják az Európai Unió egyes mezőgazdasági üzemeiben. Számos szakértő az ügy súlyossága miatt azt sürgeti, hogy az Európai Parlament fogadjon el jogszabályokat a mezőgazdasági munkaerő-kizsákmányolás ellen.
Nem csak a harmadik világ munkásainak helyzete kétségbeejtő
Szörnyülködve olvassuk, milyen körülmények között dolgoznak a nemzetközi divatipar munkaerő piramisának alján dolgozó, fejlődő országbeli munkavállalók. Nos, nem kell messzire menni, Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet, nekünk is megvannak a "sweatshopjaink".
Drága mulatság lehet a trükközés – nem éri meg
Csaknem ötezer adózó szerepel a be nem jelentett alkalmazottakat foglalkoztatók országos listáján, ebből 149 munkáltató baranyai. A mulasztók az adó- és mulasztási bírságon túl egyéb szankciókra is számíthatnak – hívta fel a figyelmet a NAV.
Ön után befizeti a cég a járulékot? Itt megnézheti
Ismét frissítette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók nyilvános listáját. A szégyenlistán csaknem ötezer munkáltató cég szerepel: nézze meg, az Öné köztük van-e!
Közel ötezren a feketefoglalkoztatók listáján
Júliusban 4823 név szerepelt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) be nem jelentett alkalmazottakat foglalkoztató adózóinak listáján. Ez azonban nem jelent ugyanennyi szabálysértőt, mert egyesek többször is "kiérdemelték", hogy a listára kerüljenek.
Feketemunkások, zugárusok és kihagyó kasszák a pesti éjszakában
Szünet nélkül ellenőriztek a nyáron a NAV revizorai és pénzügyőrei. A csúcsszezon másfél hónapja idén sem okozott kellemes meglepetést: még mindig gyakran elmarad a nyugtaadás, többször kihagynak a pénztárgépek, feketén alkalmazzák az idénymunkásokat és zugárusok rontják a tisztességes kereskedők piacát.
4 milliárdba fájt az elmúlt években a feketemunka
Mintegy 4 milliárd forint bírságot szabtak ki szabálytalan foglalkoztatás miatt 2011 óta az adóhatóság revizorai és a pénzügyőrök - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel.
Fekete városok: Pesten dolgoznak a legtöbben illegálisan
A munkaügyi ellenőrzések tanúsága szerint az elmúlt három esztendőben – 2012 és 2014 között – mintegy 70 százalékkal nőtt azoknak az ellenőrzött cégeknek az aránya, amelyek be nem jelentett dolgozókat foglalkoztattak – derül ki a feketelista.hu adataiból.
Szinte mindenki szabálytalanul dolgozik
A vizsgált munkáltatók 84 százalékánál tárt fel valamilyen munkaügyi jogsértést az NGM akcióellenőrzése. Ez derül ki az ellenőrzést végző Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztályának összefoglaló jelentéséből
Senkinek sem jó az ügyeskedés
A munkavállalók bejelentés nélküli foglalkoztatása jelenleg Magyarország egyik legnagyobb problémája, a jelenség össztársadalmi szinten is kárt okoz, hiszen hosszú távon a munkáltató, a munkavállaló, az állam és a társadalom is nagy veszteségeket szenved el – figyelmeztet a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Ne essünk kísértésbe a fekete munkával!
Bár minden korosztály könnyen kerülhet olyan helyzetbe, hogy a látszólag gyorsabban és egyszerűbben elérhető „fekete” vagy a hosszú távon biztonságot nyújtó legális bevétel között kell választania, mégis a rossz tapasztalatokkal nem rendelkező és koruknál fogva kevésbé gyanakvó fiatalok vannak a legnagyobb veszélyben
A munkavállaló is ellenőrizheti a munkáltatót
Komoly hátrány érheti azokat, akiket munkáltatójuk „feketén”, azaz bejelentés nélkül alkalmaz. A következmények érinthetik a nyugdíjat, a táppénzt és egyéb ellátásokat és például a hitelfelvételhez szükséges jövedelemigazolást is. A munkavállalás előtt ezért célszerű a leendő foglalkoztatót ellenőrizni a NAV honlapján, ahol az adatbázisok tartalmazzák a hátralékos, a felfüggesztett, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató gazdálkodókat, amelyeknél kockázatos lehet a munkavállalás.
A rossz oldalon állunk feketemunkában
A feketegazdaság a magyar GDP 22 százalékára rúgott 2013-ban, míg Szlovákiában 15, Ausztriában 7,5 százalék volt ugyanez az arány. Az elmúlt években a feketemunka mértéke hazánkban csak 1 százalékkal csökkent.
Erre ügyeljen idén, hogy elkerülje a büntetést!
A feketefoglalkoztatásra, a munkavédelmi szabályok betartására különösen ügyel idén a munkaügyi hivatal. Kiemelt figyelemre számíthatnak az őrző-védő cégek, az építőiparban és az anyagmozgatásban érdekeltek.
A feketemunkát és a pihenőidőket vizsgálja majd a munkaügyi ellenőr
Idén először a szolgáltatást támogató tevékenységet folytató munkáltatók számíthatnak munkaügyi ellenőrzésre, nyáron a feketefoglalkoztatás kerül előtérbe. Az év második felében a középpontba a kereskedelmi szektor és pihenőidő betartása kerül.
Még mindig dübörög a feketemunka. Mi segít majd?
Egy év alatt másfélszeresére nőtt azon vállalkozások száma, amelyek be nem jelentett alkalmazottakat foglalkoztattak - írja a Népszabadság.
80 százalék szabálytalan
Az elmúlt évi munkaügyi ellenőrzések számadatai bizonyítják, hogy a cégek többségénél igen gyakori a munkavédelmi, illetve a munkaügyi szabálytalanság, jogsértés. A tavaly felkeresett vállalkozások 57 százalékánál ütköztek a felügyelők munkaügyi jogsértésekbe, és 82,8 százalékuknál állapítottak meg munkavédelmi mulasztásokat -tájékoztatta a feketelista.hu portált a munkaügyi hatóság.