Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!
A lap a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatására hivatkozva arról számolt be, hogy míg 2011-ben 2741 munkáltatónál találtak az ellenőrök feketén dolgozókat, idén október 19-ig már 4152 ilyen esetet regisztráltak - írja a lapra hivatkozva az MTI. (Egy korábbi felmérés szerint minden harmadik magyar cég feketézik.)
A cikk szerint az érintett munkáltatók milliárdos nagyságrendű károkat okoznak a költségvetésnek: tavaly csaknem 1,1 milliárd, egy évvel korábban pedig mintegy 1,3 milliárd forint nettó adókülönbözetet állapított meg az adóshatóság a be nem jelentett alkalmazottak foglalkoztatását feltáró ellenőrzések során.
Majd a kata fehérít?
Szakértők szerint a kisadózó vállalkozások tételes adója érdemben fehéríti majd a gazdaságot, mert az érintett vállalkozások a hatmillió forintos árbevételi limit eléréséig nyugodtan adhatnak számlát - az nem befolyásolja a fizetendő adó nagyságát. Ha viszont mégis elmulasztják a számlaadást, kizárják őket a kata-körből. (A kata és a kiva részleteiről itt olvashat.)
Ugyanakkor a Vidékfejlesztési Minisztérium közlése szerint jelentősen csökkent a zöldség-gyümölcs-, illetve a dohánytermelő ágazatban a feketemunka, köszönhetően a 2010-ben elindított szerkezetátalakítási programoknak. A programok legfőbb célja a kiemelkedően nagy kézimunka-igényű ágazatokhoz kapcsolódó munkaerő további foglalkoztatása, a vidéki munkahelyek védelme és megtartása. A gazdálkodók a dohány szerkezetátalakítási támogatás részeként 2010-ben 5,7 millió munkaóra, míg a 2011-ben 6,3 millió munkaóra keretében biztosították a foglalkoztatást, és fizették meg a munkavégzés utáni járulékokat. A zöldség, gyümölcs szerkezetátalakítási támogatás részeként a gazdák 2010-ben 4,5 millió munkaóra, míg 2011-ben 6,2 millió munkaóra keretében biztosították a foglalkoztatást, és fizették meg a járulékokat. Az építőiparban viszont továbbra sem számolnak az érintettek a feketemunka csökkenésével.