A tudatos vásárlás otthon kezdődik, amikor előre megtervezzük, hogy mire van ténylegesen szükségünk, és úgy lépünk be a boltba, hogy pontosan tudjuk mit fogunk megvenni. A tudatos vásárlás, fogyasztás azt jelenti, hogy úgy hozunk döntéseket, hogy mind etikailag, mind környezetvédelmi szempontból helyes legyen, tehát ne csak nekünk legyen jó, hanem mindenki másnak is.
Magyarországon évente fejenként 400 kilogramm hulladék keletkezik, melynek jelentős részét bevásárlásaink során visszük haza. Itthon 2 millió tonna, vagyis személyenként évente 200 kilogramm ennivaló megy a kukába, derül ki a Tudatosvásárló cikkéből. Habár az étel könnyen lebomlik, ugyanakkor eközben nagymértékű üvegházhatású gáz, körülbelül évi 170 millió tonna szén-dioxid keletkezik.
- Írjon bevásárlólistát mielőtt boltba indul, így nem kerül felesleges termék a kosárba!
- Válassza a nagyobb kiszerelésű terméket, ennek megvásárlásával nemcsak időt, pénzt takarít meg, de még kevesebb hulladékot is termel!
- Ne menjen éhesen vagy szomjasan vásárolni!
- Vásároljon friss és a hazai termékeket!
- Annyit és olyat vegyen, amire tényleg szüksége van és elfogyasztja!
- Ne dőljön be minden promóciónak, akciónak!
- Hasznos, és tartós dolgokat vásároljon, amiket nem csak egyszer fog használni!
- Fordítson több időt és kevesebb pénzt az ajándékok kitalálására! Ajándékozzon inkább élményt!
- Ha megoldható, vásárolni egyedül menjen, hagyja otthon a gyerekeket! :)
„Számomra nagyon fontos, hogy a hazai termelésű élelmiszereket vásároljam meg, és ne az olyanokat, amiket egy másik kontinensről szállítanak ide. Tehát válasszuk a hazait, emellett fontosnak tartom azt is, hogy olyan termékeket válasszunk, amik minél kevésbé vannak becsomagolva, és ezzel is kevesebb hulladékot generálunk magunk körül” – mondta Bárdosi Sándor, olimpia ezüstérmes birkózó.