Öngondoskodás a biztos időskor titka

Magyarországon a korábbi, épphogy fejlődésnek indult hárompilléres nyugdíjrendszer helyett ma van egy megerősített első pillér, egy halára ítélt második és egy nagyon bizonytalan harmadik. A Széll Kálmán Terv újabb változata részletesen szól a nyugdíjrendszer átalakításáról.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Nyitott kérdések azonban továbbra is vannak - az egyéni számláról például még semmi hír. Ami egyértelműen látszik, hogy a munkavállalók egyre később mehetnek nyugdíjba és egyre alacsonyabb összegű járulékra számíthatnak.


Kép:PP archív

Bár az állami alapba több járulékbevétel folyik, hiszen a nyugdíjpénztárakból első körben visszalépő hárommillió ember és a legutóbbi intézkedés alapján a „maradék" százezer fő járuléka is ide megy, ugyanennyivel nőtt azoknak a száma, akik száz százalékban az államtól várják majd a nyugdíjukat egyszer.

Kulcskérdés, hogy sikerül-e az öngondoskodás gyakorlatát időben elterjeszteni és megteremteni ennek feltételeit

Az elmúlt két évben megindult nyugdíjrendszer-átalakítás egyes lépéseit most konkretizálja a Széll Kálmán Terv 2.0. E szerint a kormány célja, hogy úgy alakítsa át a nyugdíjrendszer finanszírozását, hogy az önfenntartó legyen és biztosítsa a Nyugdíjbiztosítási Alap mindenkori egyensúlyát. Ennek érdekében a kötelező nyugdíjpénztári rendszer felszámolását követően 2012. január 1-től minden biztosított a kötelező társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe fizeti a nyugdíjjárulékot.

2012-től megváltozott a nyugdíjak indexálásának módszere: az éves nyugdíjemelés a költségvetési törvényben tervezett fogyasztói árindexszel megegyező mértékben történik a jövőben. A Nyugdíjbiztosítási Alap kiadásainak csökkentése érdekében 2012. január 1-jétől az minősül nyugdíjasnak, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, vagy aki a „nők 40 év" jogosultsági idő (ebben legfeljebb 8 év gyermekneveléshez kapcsolódó szolgálati idő vehető figyelembe) alapján megszerzett nyugdíjban részesül. A nyugdíjkorhatár előtti nyugellátásokat és a rokkantsági nyugdíjakat egyéb ellátásként a Nemzeti Család és Szociálpolitikai Alapból és az Egészségbiztosítási Alapból fizetik.

Magánnyugdíjpénztár önkéntes alapon
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) április eleji adatai szerint a 100 037 magán-nyugdíjpénztári tagból március 31-ig 23 783 – a tagok 23,8 százaléka – kezdeményezte visszalépését az állami nyugdíjrendszerbe, vagyis ma 74 606 fő tagja valamely magán-nyugdíjpénztárnak. Volt olyan pénztár, ahol a tagok körülbelül 15 százaléka, míg másutt ennek akár duplája visszalépett a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe, mutatott rá Binder István, a PSZÁF szóvivője az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Az OTP, ING, Allianz, Budapest Magánnyugdíjpénztár és a Pannónia Magánnyugdíjpénztár biztosan működik tovább, amely tényt már április elején közölték a pénztárak – a tagok befizetéseire vonatkozó feltételek kasszánként eltérőek –, az Erste és az Aegon pedig márciusban döntöttek a tevékenység megszüntetéséről. Az MKB április végén döntött a működés fenntartásáról. A korábban felhalmozott működési tartalékból - a jelenlegi feltételek mellett - mintegy két évig tudja biztosítani a gazdálkodás feltételeit a pénztár, olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben. A működés további biztonságának megteremtése érdekében a pénztár igazgató tanácsa várhatóan olyan javaslatot terjeszt majd a májusi közgyűlés elé, amely alapján a plénum a tagság önkéntes működési célú hozzájárulását is mérlegelheti. A javaslat kidolgozásának fontos szempontja volt, hogy a hozzájárulás mértéke ne jelentsen túlzott terhet a tagságnak, azonban közel négy évre biztosítsa a pénztár működési költségeinek fedezetét.
További három pénztár – Axa, Aranykor, Dimenzió – végleges döntése még nem ismert. A legnagyobb arányban a két, ágazatot felszámoló pénztárnál döntöttek a visszalépés mellett: az Erste Magánnyugdíjpénztár tagjainak 38,37 százaléka, az Aegon esetében a tagok 36,98 százaléka nyilatkozott március 31-ig. Továbbra is piacvezető az ING 16 266 taggal, második pedig az OTP magánnyugdíjpénztár, amelyből 4800-an léptek ki a hvg.hu információi szerint. (A magánnyugdíjpénztárban maradóknak fizetnie kell majd, hogy fenntartható legyen a pénztárak működése.)

A jövőben teljes körűen megszűnik a korai nyugdíjba vonulás lehetősége, csak az öregségi nyugdíj és a hozzátartozói ellátások képezik majd részét a társadalombiztosítási nyugdíjrendszernek. A korhatár előtti ellátások jogosultsági és folyósítási szabályait, valamint a rokkantsági rendszer átalakítását követően a megváltozott munkaképességűek ellátórendszerében járó ellátásokat, azok jogosultsági és folyósítási feltételeit külön törvények szabályozzák.

A nyugdíjrendszerben bekövetkező változások lehetővé teszik, hogy 2012-től a nyugdíjak finanszírozása a munkáltatói és munkavállalói befizetésekből történjen, írja a Széll Kálmán Terv 2.0. A magyar társadalom szempontjából kulcskérdés, hogy sikerül-e az öngondoskodás gyakorlatát időben elterjeszteni és megteremteni ennek feltételeit, vagy nem marad más hátra, mint a gyerekek kirepülése után a lakáscsere.

Az öngondoskodás elterjedésének viszont nem kedvez a hazai gazdaság állapota. OTP legfrissebb felmérése szerint 2011 júniusa óta 63-ról 56 százalékra csökkent azok aránya, akik rendelkeznek valamilyen pénzügyi öngondoskodási formával. A bank öngondoskodási indexének márciusi eredményei szerint - bár egyre többen ismerik fel, hogy a jövőjük anyagi biztonságáról való gondoskodás elsősorban a saját feladatuk, nem pedig az államé - 36-ról 34-re csökkent a lakosság öngondoskodási képességét kifejező OTP Öngondoskodási Index százas skálán mozgó értéke.

Leggyakrabban váratlan helyzetre tartalékolnak az emberek, ám tavaly nyár óta folyamatos csökkenés tapasztalható a „vésztartalékokban" is - olvasható a bank közleményében. Míg 2011 júniusában a válaszadók 28 százaléka rendelkezett az előre nem látható helyzetekre félretett pénzzel, az idén márciusban már csak 23 százalékuk. Egyre hosszabb időre elegendő viszont a vésztartalék: szűkre fogott kiadásokkal most átlagosan 20 hónapig tudnának megélni azok, akiknek van ilyen megtakarításuk.

A tartalékok csökkenése szinte valamennyi pénzpiaci megtakarítási formát érintette. Csupán két forma - az egészségpénztár és a START számla - esetében nem tapasztalható változás. Szembetűnő a csökkenés viszont a legnépszerűbb megtakarítási konstrukció, a lekötött betét esetén: 2011 nyarán 20 százalék, jelenleg pedig csupán 13 százalék rendelkezik lekötött betéttel.

A felmérés szerint alacsonyabb lett az egy főre eső öngondoskodási formák száma is. 2011 júniusában a vizsgált 15 konstrukcióból átlagosan 1,5-tel rendelkeztek a válaszadók, jelenleg csak 1,1-gyel. (A hosszú távú takarékoskodás lehetőségeiről itt olvashat bővebben.)

A konkrét öngondoskodási formákkal kapcsolatos tervek esetén viszont változások tapasztalhatóak. Míg tavaly nyár és ősz között 42-ről 46 százalékra nőtt a konkrét öngondoskodást tervezők aránya (igaz, a tényleges megtakarítási formákkal rendelkezők aránya már akkor is csökkenő tendenciát mutatott), 2012 tavaszán az őszi adatokhoz képest érzékelhető visszaesést mért a kutatás: 41 százalékra csökkent azok aránya, akik bármilyen öngondoskodási formát terveznek.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo