Öngondoskodás a biztos időskor titka

Magyarországon a korábbi, épphogy fejlődésnek indult hárompilléres nyugdíjrendszer helyett ma van egy megerősített első pillér, egy halára ítélt második és egy nagyon bizonytalan harmadik. A Széll Kálmán Terv újabb változata részletesen szól a nyugdíjrendszer átalakításáról.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyitott kérdések azonban továbbra is vannak - az egyéni számláról például még semmi hír. Ami egyértelműen látszik, hogy a munkavállalók egyre később mehetnek nyugdíjba és egyre alacsonyabb összegű járulékra számíthatnak.


Kép:PP archív

Bár az állami alapba több járulékbevétel folyik, hiszen a nyugdíjpénztárakból első körben visszalépő hárommillió ember és a legutóbbi intézkedés alapján a „maradék" százezer fő járuléka is ide megy, ugyanennyivel nőtt azoknak a száma, akik száz százalékban az államtól várják majd a nyugdíjukat egyszer.

Kulcskérdés, hogy sikerül-e az öngondoskodás gyakorlatát időben elterjeszteni és megteremteni ennek feltételeit

Az elmúlt két évben megindult nyugdíjrendszer-átalakítás egyes lépéseit most konkretizálja a Széll Kálmán Terv 2.0. E szerint a kormány célja, hogy úgy alakítsa át a nyugdíjrendszer finanszírozását, hogy az önfenntartó legyen és biztosítsa a Nyugdíjbiztosítási Alap mindenkori egyensúlyát. Ennek érdekében a kötelező nyugdíjpénztári rendszer felszámolását követően 2012. január 1-től minden biztosított a kötelező társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe fizeti a nyugdíjjárulékot.

2012-től megváltozott a nyugdíjak indexálásának módszere: az éves nyugdíjemelés a költségvetési törvényben tervezett fogyasztói árindexszel megegyező mértékben történik a jövőben. A Nyugdíjbiztosítási Alap kiadásainak csökkentése érdekében 2012. január 1-jétől az minősül nyugdíjasnak, aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, vagy aki a „nők 40 év" jogosultsági idő (ebben legfeljebb 8 év gyermekneveléshez kapcsolódó szolgálati idő vehető figyelembe) alapján megszerzett nyugdíjban részesül. A nyugdíjkorhatár előtti nyugellátásokat és a rokkantsági nyugdíjakat egyéb ellátásként a Nemzeti Család és Szociálpolitikai Alapból és az Egészségbiztosítási Alapból fizetik.

Magánnyugdíjpénztár önkéntes alapon
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) április eleji adatai szerint a 100 037 magán-nyugdíjpénztári tagból március 31-ig 23 783 – a tagok 23,8 százaléka – kezdeményezte visszalépését az állami nyugdíjrendszerbe, vagyis ma 74 606 fő tagja valamely magán-nyugdíjpénztárnak. Volt olyan pénztár, ahol a tagok körülbelül 15 százaléka, míg másutt ennek akár duplája visszalépett a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe, mutatott rá Binder István, a PSZÁF szóvivője az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Az OTP, ING, Allianz, Budapest Magánnyugdíjpénztár és a Pannónia Magánnyugdíjpénztár biztosan működik tovább, amely tényt már április elején közölték a pénztárak – a tagok befizetéseire vonatkozó feltételek kasszánként eltérőek –, az Erste és az Aegon pedig márciusban döntöttek a tevékenység megszüntetéséről. Az MKB április végén döntött a működés fenntartásáról. A korábban felhalmozott működési tartalékból - a jelenlegi feltételek mellett - mintegy két évig tudja biztosítani a gazdálkodás feltételeit a pénztár, olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben. A működés további biztonságának megteremtése érdekében a pénztár igazgató tanácsa várhatóan olyan javaslatot terjeszt majd a májusi közgyűlés elé, amely alapján a plénum a tagság önkéntes működési célú hozzájárulását is mérlegelheti. A javaslat kidolgozásának fontos szempontja volt, hogy a hozzájárulás mértéke ne jelentsen túlzott terhet a tagságnak, azonban közel négy évre biztosítsa a pénztár működési költségeinek fedezetét.
További három pénztár – Axa, Aranykor, Dimenzió – végleges döntése még nem ismert. A legnagyobb arányban a két, ágazatot felszámoló pénztárnál döntöttek a visszalépés mellett: az Erste Magánnyugdíjpénztár tagjainak 38,37 százaléka, az Aegon esetében a tagok 36,98 százaléka nyilatkozott március 31-ig. Továbbra is piacvezető az ING 16 266 taggal, második pedig az OTP magánnyugdíjpénztár, amelyből 4800-an léptek ki a hvg.hu információi szerint. (A magánnyugdíjpénztárban maradóknak fizetnie kell majd, hogy fenntartható legyen a pénztárak működése.)

A jövőben teljes körűen megszűnik a korai nyugdíjba vonulás lehetősége, csak az öregségi nyugdíj és a hozzátartozói ellátások képezik majd részét a társadalombiztosítási nyugdíjrendszernek. A korhatár előtti ellátások jogosultsági és folyósítási szabályait, valamint a rokkantsági rendszer átalakítását követően a megváltozott munkaképességűek ellátórendszerében járó ellátásokat, azok jogosultsági és folyósítási feltételeit külön törvények szabályozzák.

A nyugdíjrendszerben bekövetkező változások lehetővé teszik, hogy 2012-től a nyugdíjak finanszírozása a munkáltatói és munkavállalói befizetésekből történjen, írja a Széll Kálmán Terv 2.0. A magyar társadalom szempontjából kulcskérdés, hogy sikerül-e az öngondoskodás gyakorlatát időben elterjeszteni és megteremteni ennek feltételeit, vagy nem marad más hátra, mint a gyerekek kirepülése után a lakáscsere.

Az öngondoskodás elterjedésének viszont nem kedvez a hazai gazdaság állapota. OTP legfrissebb felmérése szerint 2011 júniusa óta 63-ról 56 százalékra csökkent azok aránya, akik rendelkeznek valamilyen pénzügyi öngondoskodási formával. A bank öngondoskodási indexének márciusi eredményei szerint - bár egyre többen ismerik fel, hogy a jövőjük anyagi biztonságáról való gondoskodás elsősorban a saját feladatuk, nem pedig az államé - 36-ról 34-re csökkent a lakosság öngondoskodási képességét kifejező OTP Öngondoskodási Index százas skálán mozgó értéke.

Leggyakrabban váratlan helyzetre tartalékolnak az emberek, ám tavaly nyár óta folyamatos csökkenés tapasztalható a „vésztartalékokban" is - olvasható a bank közleményében. Míg 2011 júniusában a válaszadók 28 százaléka rendelkezett az előre nem látható helyzetekre félretett pénzzel, az idén márciusban már csak 23 százalékuk. Egyre hosszabb időre elegendő viszont a vésztartalék: szűkre fogott kiadásokkal most átlagosan 20 hónapig tudnának megélni azok, akiknek van ilyen megtakarításuk.

A tartalékok csökkenése szinte valamennyi pénzpiaci megtakarítási formát érintette. Csupán két forma - az egészségpénztár és a START számla - esetében nem tapasztalható változás. Szembetűnő a csökkenés viszont a legnépszerűbb megtakarítási konstrukció, a lekötött betét esetén: 2011 nyarán 20 százalék, jelenleg pedig csupán 13 százalék rendelkezik lekötött betéttel.

A felmérés szerint alacsonyabb lett az egy főre eső öngondoskodási formák száma is. 2011 júniusában a vizsgált 15 konstrukcióból átlagosan 1,5-tel rendelkeztek a válaszadók, jelenleg csak 1,1-gyel. (A hosszú távú takarékoskodás lehetőségeiről itt olvashat bővebben.)

A konkrét öngondoskodási formákkal kapcsolatos tervek esetén viszont változások tapasztalhatóak. Míg tavaly nyár és ősz között 42-ről 46 százalékra nőtt a konkrét öngondoskodást tervezők aránya (igaz, a tényleges megtakarítási formákkal rendelkezők aránya már akkor is csökkenő tendenciát mutatott), 2012 tavaszán az őszi adatokhoz képest érzékelhető visszaesést mért a kutatás: 41 százalékra csökkent azok aránya, akik bármilyen öngondoskodási formát terveznek.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo