Nyugdíjkasszák: itt a vége, fuss el véle!

A magán-nyugdíjpénztári tagok ugyan március végéig döntöttek, visszalépnek-e az állami rendszerbe, de a maradás mellett voksolók még most sem tudhatják biztosan, hosszú távon fennmarad-e akár egyetlen pénztár is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ismét válaszút elé került a 102 ezer nyugdíj-pénztártag, bár a döntés ezúttal látszólag könnyebb volt, hiszen a vonatkozó kormányhatározat értelmében - nem úgy, mint egy éve - ők sem fognak elesni az állami nyugdíjtól. A most visszalépőknek is jár az adó- és járulékmentesség a reálhozam és a tagdíj-kiegészítés után, s azok, akik a magán-nyugdíjpénztárból önkéntes nyugdíjpénztárba utaltatják a tagi kifizetéseiket, az összeg 20 százalékának megfelelő, legfeljebb 300 ezer forintos adó-visszatérítésben részesülhetnek.


Kép:PP/FényesGábor

A kasszák hallgatnak

A kasszák nem segítették a döntést. Mivel a törvényi előírások szinte esélytelenné tették a szektor fennmaradását, a legtöbbjük hezitált. A végső taglétszám függvényében a fenntartható működési modell kidolgozására attól függően lesz módjuk, hogy hogyan gazdálkodtak eddig. Az Erste és az Aegon nem mérlegelt: mindkettő közgyűlése a jogutód nélküli megszűnés mellett döntött. ?Az alig 2000 tagot számláló Erste esetében kevésbé meglepő a lépés, hiszen a csekély létszám miatt a maradóknak a jövőben nagyon magas tagdíjat vagy adományt kellett volna fizetniük.

A több mint 16 ezres tagságú Aegonnál azonban más állt a döntés hátterében. A nyugdíjpénztár vezetősége a szektort érintő megváltozott szabályozási környezet, a biztonságos és tervezhető működtetés ellehetetlenülése miatt javasolta a közgyűlésnek a megszüntetést. Mivel a pénztárak elveszítették a működésükhöz biztosan befolyó bevételt, az ágazat fenntartása olyan pluszterhet jelentene a tagságnak, amely mellett a pénztári megtakarítás már nem feltétlenül lenne jövedelmező - tájékoztatta tagjait a pénztár.

Einstand, megoldás nélkül
Egyetlen olyan kormányzati intézkedés sem körvonalazódott a visszalépésre kijelölt dátumig, amely az öngondoskodás szempontjait is figyelembe vette volna. Az egykor második pillérként életre hívott szektort rövid távú érdekek miatt eltüntették, és a fenntartható nyugdíjrendszerre vonatkozó kormányzati stratégia továbbra is csak ígéret maradt. Sokan remélték, hogy a parlament rendezi a pénztárak helyzetét. Mivel a tagok bruttó keresetéből levont 10 százalékos nyugdíjjárulék már nem a pénztárakhoz érkezik, a befizetések felhasználásának törvényi előírása – csak 0,89 százalék fordítható működésre – okafogyottá vált. Épp ezért az éves szinten 62,5 millió forintot, továbbá pénztáranként még 2 milliót jelentő vagyonarányos felügyeleti díj mértéke sem indokolt. A magánnyugdíjpénztárak és az önkéntes nyugdíjkasszák közötti különbség is eltűnt, ennek ellenére a tagok és a kasszák számára egyaránt kedvező lehetőséget jelentő összeolvadáshoz szükséges törvénymódosítás sem került napirendre március 31-éig. Sőt, jelen pillanatban a magán-nyugdíjpénztári befizetések után adókedvezmény sem jár, szemben a NYESZ- vagy az önkéntes pénztári megtakarítással. A legtöbb európai országban az egészséges és növekedésre képes társadalom érdekében ösztönzik a nyugdíj célú előtakarékoskodást. Magyarországon még az is kérdés, marad-e legalább egy magánnyugdíjpénztár hírmondónak.

A tagok - ha ezután sem az állami rendszert választják - átvihetik megtakarításaikat más magánnyugdíjpénztárba. Március utolsó hetéig azonban csupán két kassza hozta nyilvánosságra a megtakarítás fenntartásának árát.

Győznek a bátrak?

A közel 20 ezer fős tagságot számláló ING önkéntes adományból tervezi, hogy tovább működik. Idén még nem kér hozzájárulást a tagjaitól, jövőre pedig évi 4000 forintban állapította meg a minimálisan szükséges adomány mértékét, ha nem csökken a taglétszám. Ez az összeg azonban kizárólag a kassza működését fedezi, a pénztártag megtakarítását nem gyarapítja. A törvény értelmében a pénztártagoknak tagdíjat kell fizetniük. Habár az ING igazgatótanácsa 0 forintban határozta meg a minimumtagdíjat, ha valaki szeretné érdemben is gyarapítani a megtakarítását, a kassza vezetése 4000-8000 forintos befizetést ajánl az adományon felül. Ezért cserébe arra számíthat a pénztártag, hogy az egyre inkább bizonytalan nagyságú jövedelmet ígérő állami nyugdíj mellett egyéb jövedelme is lesz, amikor eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt.

Az OTP Magán-nyugdíj-pénztár stratégiája más. A kötelezően fizetendő havi tagdíjat 2012. január 1. és május 31. között havonta 1000 forintban állapították meg, az-után pedig a tagdíj legkisebb összege - felső korlát nincs - havi 5000 forint lesz. A tagdíjból a törvény szerinti 0,9 százalékot működésre fordítják, 99,1 százalékot pedig jóváírnak a pénztártag számláján. A pénztár honlapján szerepel az is, hogy a pénztártag fizethet a pénztár részére adományt is, ennek mértékét azonban nem határozták meg. Az OTP tagsága tehát magasabb kötelező havi költségre számíthat, de biztos, hogy nő a megtakarítása.

Az Allianz viszont független nyug-díj-pénztár kiala-kítása mellett tette le a voksát, Szövetség Magán-nyugdíj-pénztár néven együttműködést kínál a magánpénztári piac szereplői számára. A többi kassza lapzártánkkor még kivárt, a három úttörő pénztár megmutatta a lehetséges utakat, remélhetően valamelyik modell fenntartható lesz. A vagyonkezelés konkrét ára a pénztárak gazdálkodásától és a taglétszámtól függ majd.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo