Betegen is dolgozunk a bónuszért
"Előfordul, de egyáltalán nem jellemző a magyar munkavállalókra a "lógás" - véli a szakszervezeti tisztségviselők és HR vezetők véleménye alapján Tarsoly Imréné. A Vasas Szakszervezeti Szövetség szakmai titkára. Az anyag azt taglalta, hogy a dolgozók táppénzre menekülnek, hogy elkerüljék az elbocsátást, az Országos Egészség Pénztár (OEP) azonban cáfol. Az adatok szerint igaz, hogy az esetek száma 2008-ban emelkedett az tavalyi évhez képest, de még mindig elmarad a 2006-os adatoktól. A szakmai titkár úgy látja, hogy nincs valós alapja a Leiler cégcsoport kijelentésének, ugyanis nem lehet általánosítani egy-egy nagyobb, több száz, vagy még több embert foglalkoztató cégnél kis létszámban (3-4, vagy 1-2 tucat embernél) előforduló esetek alapján. Ráadásul az emberek nem érdekeltek ebben - nyomatékosítja Tarsoly Imréné, hozzátéve: a cégek a létszámcsökkentésnél a megbízhatóságot, a rendelkezésre állást is minden bizonnyal figyelembe veszik.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség szakmai titkára úgy tapasztalja, hogy statisztikailag kimutathatóak ilyen esetek, amelyek szezonálisan, földrajzilag stb. is megkülönböztethetőek. Ahol sok a teendő a kertben és a munkabérek is alacsonyak, ott jelenléti díj nevű bónusz-rendszert érdemes bevezetni. Ennek az a lényege, hogy elesik a bónusztól az, aki táppénzes állományba megy. - Ez viszont a másik véglet, mert sokan ezért a kisösszegű bérkiegészítés megtartásáért betegen is bemennek dolgozni - véli a szakmai titkár, hozzátéve: több helyen kollektív szerződés keretében kidolgozott ösztönző rendszert vezettek be arra, hogy megérje "nem elmenni" táppénzre. A hiányzási napok ugyanis beleszámítanak a 13. havi fizetés kiszámításába, plusz külön jutalmat kap az a dolgozó, aki nem volt egész évben táppénzen. (Ennek összege a 10 napi alapbértől kezdve, akár a több heti alapbérig terjed.)
Nőni fog a táppénzes napok száma a válság miatt
Tarsoly Imréné úgy látja, hogy valószínűleg emelkedni fog a szám a betegségek és a válság hatására, de nemcsak a betegszabadságon töltött, hanem a konkrét táppénzes napok is. A passzív táppénzt igénybevevők száma is minden bizonnyal meg fog növekedni, mert sokan ezt a helyzetet - amikor elveszítik állásukat - nehezen élik meg, és ez gyakran egészségük megromlásában (vagy meglévő betegségük felerősödésében) jelenik meg.
A szakmai titkár szerint azonban nem menekülnek táppénzre a dolgozók az elbocsátás elől, ez a "megoldás" ugyanis nálunk nem jellemző. - Stabilnak vélt munkahelyeiket nem kockáztatják a munkavállalók, és akkor sem, amikor a létszámleépítésben való érintettség réme ott lóg valaki feje felett - véli a szakember.
Teljes cikk a HR Portálon.
Nem igaz, a magyar nem lógós!
Nem menekülnek táppénzre a dolgozók az elbocsátás elől, a "lógás" ugyanis nálunk nem jellemző, sőt a különböző ösztönző rendszerek miatt betegen is dolgoznak a magyarok - mondta el a HR Portálnak szakszervezeti tisztségviselők és HR vezetők véleménye alapján Tarsoly Imréné, a Vasas Szakszervezeti Szövetség szakmai titkára.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből
Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.