2021-ről 2022-re egyébként minden EU-s országban nőtt azoknak az aránya, akik nem tudnak nyaralni menni.
Több a szabadság, ha van kollektív szerződés
Az EU-nak és a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy minden munkavállaló részesüljön a kollektív szerződés előnyeiből. A kutatások azt mutatják, hogy a kollektív szerződés nemcsak igazságosabb béreket biztosít, hanem a lefedett munkavállalók akár két héttel több szabadságot is élvezhetnek évente — állapítja meg a szakszervezeti tanulmány.
Legalább hárommillió munkavállaló veszítette el a kollektív szerződés nyújtotta előnyöket 2000 óta, részben a megszorító intézkedések következtében. A legnagyobb visszaesés azokban az országokban tapasztalható, ahol a legnagyobb a „nyaralási-szegénység”. Bár a legfrissebb statisztikák némi javulást mutatnak a lefedettség terén, még mindig nagy a tér a javulás számára.
Az EU vezetői közben elfogadták a Minimálbér irányelvet, amely minden tagállamot arra kötelez, hogy támogassa a kollektív tárgyalásokat, és biztosítsa, hogy a munkavállalók legalább 80 százaléka kollektív megállapodások hatálya alá tartozzon.
Azonban egy új Eurofound jelentés szerint „csak néhány országban észleltek konkrét intézkedéseket a kollektív szerződés lefedettségének előmozdítására."
Az ETUC figyelmezteti a tagállamokat, hogy a Minimálbér Irányelv nemzeti jogba való átültetésének határideje 2024. november 15-én van.