Hogyan várhatnak a szakszervezetek kitartást és bizalmat a még meglévő tagjaiktól, ha a miniszterelnöktől is azt a mintát látják és hallják, hogy még a legnagyobb biztonságot adó szervezetből, lásd az Európai Unióból is bármikor kiléphetünk:
„Kilépünk az unióból abban a pillanatban, ha már nem éri meg” – kezdte majálisi nyitóbeszédét Zlati Róbert. A MASZSZ elnöke szerint ezek után nem csoda, hogy egyre több szakszervezeti tag is az alapján mérlegeli, maradjon-e a szervezetben, hogy mit kap a tagságáért cserében. Sokan azt gondolják, hogy a béremelés – például a három évre szóló –, a szociális juttatások, a munkahelyi biztonság olyan alapjog, amelyet szakszervezet nélkül is bármelyik munkahelyen megkapnának, mert az jár. Ez sajnos nem így van. Minden forintnyi béremelésért meg kell küzdeniük a szakszervezeteknek – jelentette ki az elnök.
Beszédében az elnök a miniszterelnök által belengetett EU-s kilépést végtelenül kockázatosnak tartja, hiszen – a szakszervezetek szerint is – a magyarok az Európai Uniónak köszönhetik a szabad munkavállalást, a munkajogi védelmet és a munkavédelmi szabályok erősödését, a szociális jogok kiterjesztését külföldön is. Azaz nincs kétsebességes állampolgárság, ugyanolyan jogok illetik meg a magyar munkavállalókat külföldön, mint a helyieket – szögezte le hozzátéve, hogy „persze az EU-ban sem minden tökéletes”. Hangsúlyozta: az unióban megszerzett jogok a szakszervezetek érdemei is.