Honnan vágtak neki a koronavírus-járványnak a magyar családok?

Az egy főre jutó éves bruttó jövedelem 2 millió 6 ezer forint volt, 10,5 százalékkal magasabb, mint az előző évben - nem most, hanem tavaly, még a járvány előtt. Amiben továbbra sincs meglepetés: a budapesti jövedelmek az országos átlag felett voltak, valamint az egyedül élők keresete is 14 százalékkal haladta meg az országos átlagot 2019-ben.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrég tette közzé a Háztartások életszínvonala 2019 címet viselő kiadványát. Ebből már egy cikkben foglalkoztunk a szegénység és a társadalmi kirekesztődés alakulásával, ezúttal a kiadvány azon fejezetét dolgozzuk fel, amely a magyar házartások 2019-es jövedelmi helyzetét mutatja be.

Eszerint 2019-ben – tehát bőven a világjárvány megjelenése előtt – tovább javult a háztartások jövedelmi helyzete. Az egy főre jutó éves bruttó jövedelem 2 millió 6 ezer forint volt, 10,5 százalékkal magasabb, mint az előző évben. Az egy főre jutó éves rendelkezésre álló nettó jövedelem – 12,5 százalékos növekedés mellett – 1 millió 611 ezer forintot tett ki.

A KSH adatai szerint 2019-ben folytatódott a jövedelemszerkezet javulása is, ami azt jelenti, hogy tovább nőtt a munkavégzésből származó jövedelem aránya. Ez az összjövedelem 74,3 százaléka. A munkajövedelem 88,5 százalékát a munkaviszonyból származó jövedelem tette ki, összege egy főre vetítve 1 millió 319 ezer forint volt, 10,8 százalékkal meghaladva a 2018. évi értéket. A vállalkozásból származó jövedelemmel együtt az egy főre vetített bruttó munkajövedelem 11,5 százalékos növekedés mellett 1 millió 490 ezer forintot tett ki.

Csökkenő különbségek, tovább nőtt a reáljövedelem

A legalsó jövedelmi tizedben az egy főre jutó éves átlagos bruttó jövedelem 509 ezer forint volt, az országos átlag egynegyede, a legmagasabb tizedben ugyanez 4 millió 855 ezer forintot tett ki, az országos átlag 2,4-szeresét. A bruttó jövedelem tekintetében nem változott, a rendelkezésre álló nettó jövedelem azonban tovább szűkült a rés a két szélső decilis között: a 2016. évi 8,6-szeres különbség 2019-re 7,6-szeresre mérséklődött. 2019-ben a fogyasztói árak 3,4 százalékos növekedése mellett a megelőző évhez képest 8,8 százalékkal nőtt a háztartások reáljövedelme.

Az adatok arra is rámutattak:

  • továbbra is az egyedül élők jövedelme volt a legmagasabb, éves szinten egy főre vetítve átlagosan bruttó 2 millió 293 ezer forint, 14,3 százalékkal meghaladta az országos átlagot.
  • A gyermekes háztartások egy főre jutó éves bruttó jövedelme 1 millió 739 ezer forint volt.
  • A gyermektelen háztartások egy főre vetített éves átlagos bruttó jövedelme 2 millió 255 ezer forintot tett ki.
  • 2019-ben a legalacsonyabb egy főre jutó jövedelemmel az egyszülős háztartások rendelkeztek, egy főre vetítve 1 millió 426 ezer forinttal.

A pénzbeni szociális ellátásokon kívül a gyermekekhez kapcsolódó nem pénzbeni juttatások is csökkentik a gyermekes háztartások terheit – jegyzi meg a KSH. Az ingyenes tankönyv, az ingyenes vagy kedvezményes gyermekétkeztetés, valamint a gyermekvédelmi kedvezmény a gyermekes háztartások jövedelmét háztartásonként átlagosan éves szinten 54 ezer forinttal növelte, ezen belül a három és annál több gyermekes háztartások nettó jövedelmét átlagosan 139 ezer, a kétgyermekesekét egy háztartásra vetítve 22 ezer forinttal. Legjobban az egyszülős háztartások jövedelme emelkedett a juttatások hatására, átlagosan egy háztartásra vetítve évi 188 ezer forinttal.

Kik rendelkeznek a legnagyobb jövedelemmel?

Az egy főre jutó bruttó jövedelem az 55-64 éveseknél volt a legmagasabb, éves szinten 2 millió 264 ezer forint, ami 13,7 százalékkal haladta meg a 2018-as számot.

A szakképzettség nélküli, csupán alapfokú végzettségűek háztartásában az egy főre jutó bruttó jövedelem az országos átlagnak mindössze 58,1 százalékát érte el, és 1 millió 165 ezer forintot tett ki. A felsőfokú végzettségű referenciaszemélyű háztartások esetében 45,2 százalékkal haladta meg az átlagot a fejenkénti bruttó jövedelem, ami 2 millió 912 ezer forintot jelentett. Egy főre vetítve 2 millió 149 ezer forint volt az aktív háztartások éves bruttó jövedelme 2019-ben. A nyugdíjas háztartások éves bruttó jövedelme1 millió 574 ezer forintot tett ki.

 

Régiós különbségek

A KSH adatsora szerint tavaly kismértékben nőtt a legmagasabb, illetve a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező régiók közötti különbség. Budapesten az egy főre jutó éves átlagos jövedelem 2 millió 641 ezer forint volt, az országos átlag 1,3-szerese. Észak-Alföldön az egy főre jutó éves bruttó jövedelem 1 millió 658 ezer forintot tett ki, 17,3 százalékkal elmaradva az országos átlagtól.

A háztartások jövedelemszerkezete Dél-Dunántúlon a legkedvezőtlenebb, ahol a munkajövedelem aránya az összjövedelmen belül 67,2 százalék volt, 15,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az országos átlag.

Az sem mindegy, ki, hol él

A jövedelmek nagysága követi a települési hierarchiát: minél nagyobb lélekszámú településen élt egy háztartás, annál magasabb egy főre jutó bruttó jövedelemmel rendelkezett. A megyei jogú városokban az éves bruttó jövedelem 8,1 százalékkal meghaladta az országos átlagot, egy főre vetítve 2 millió 169 ezer forintot tett ki. Az egyéb városokban 4,8 százalékkal maradt el az átlagtól a fejenkénti jövedelem. Nőtt a községek országos átlagtól való elmaradása, ami 2018-ban 12,5, 2019-ben 17,7 százalék volt.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo