A Föld lakossága várhatóan 2084-ben éri el a csúcsot 10,3 milliárddal, majd csökkenni fog. A globális népesség csúcspontjának eléréséhez még körülbelül 60 év van hátra, egyes régiók azonban sokkal hamarabb elérik a csúcsot.
Európa például már 2020-ban elérte a csúcsot, 750 millió fővel.
Eközben Ázsia és Latin-Amerika a 2050-es években éri el csúcsát, 5,3 milliárd, illetve 731 millióval.
Afrika, Észak-Amerika és Óceánia azonban 2100 után is lassan növekedni fog. A jelenlegi előrejelzések szerint ebben az évszázadban nem érik el csúcspontjukat.
Népesedési előrejelzések magyarázata
Hogyan és mi történik egyes régiókban? A válasz a termékenységi rátákban és a migrációs mintákban rejlik. Sok afrikai országban még mindig viszonylag magas a termékenységi ráta, ami több születéshez, a népesség növekedéséhez vezet.
Ezzel szemben az európai országokban a legalacsonyabb a termékenységi ráta a világon. Észak-Amerika és Óceánia esetében a régióba irányuló nemzetközi migráció (Afrikából és Ázsiából) legalább 2100-ig képes kompenzálni a csökkenő születésszámot.
Az ENSZ-becslései egyszerre veszik figyelembe a jelenlegi termékenységi, halálozási és migrációs feltételezéseket. Mindegyik tényező erősen instabil, ezért a becsléseredmények gyorsan változhatnak.