Gőzerővel növelik a megtakarításaikat a magyarok, akik az idén már sokkal több pénzt tettek befektetési alapokba, mint állampapírba, és a külföldi értékpapírok is nagyon népszerűek náluk - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Csaknem 2700 ezer milliárd forinttal híztak az idei első félévben a kisbefektetők értékpapírszámlái a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint. Ennek nagyobb része, több mint 1700 milliárd forint a friss befektetés volt, de a hozamok is 900 milliárddal gyarapították a számlákat. A háztartásoknak ennek köszönhetően június végén már 25,7 ezer milliárd forintnyi magyarországi kibocsátású és 3540 milliárd forintnyi külföldi értékpapírjuk volt - mindkét adat történelmi rekordnak számít.
A legnagyobb rész állampapírban van
A 29 ezer milliárd forintot is meghaladó értékpapír-vagyon legnagyobb része állampapírban van. A lakosság az idén 585 milliárd forintnyi friss megtakarítással finanszírozta az államot, ennek köszönhetően június végén már 13 259 milliárd forintnyi állami hitelpapírja volt. Az idén az állampapírok jóval kevésbé népszerűek, mint tavaly, akkor az első félévben 1432,4 milliárd forintnyi friss megtakarítás fektettek ezekbe. Akkoriban viszont a kamatok is sokkal vonzóbbak voltak, az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) 16 százalékos induló kamata sokakat meggyőzött. Az idén már más befektetések iránt is intenzív a kereslet.
Az extra adóteher sem veszi el a kedvet az alapoktól
A hazai vállalati és a banki kötvények ugyan nem voltak kelendőek, de a befektetési alapokba a háztartások 925,6 milliárd forintnyi friss pénzt fektettek be. Tették ezt annak ellenére, hogy az állampapírokkal szemben az alapok hozamát 15 százalékos kamatadó terheli, és az ingalanalapok kivételével ezt még egy 13 százalékos szociális hozzájárulási adó is megfejeli 2023 közepe óta. Nem meglepő ezen után, hogy az idén 58 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitottak, az ezeken lévő értékpapírok nyeresége ugyanis adómentessé tehető.