Ingatlanpiac - Kivárnak a kkv-k

A gazdasági válság hatásait az ingatlanszektor igencsak megérezte. Csökkentek az ingatlanárak, a bérleti díjak, új beruházások híján az építőipar is hanyatlik.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Policy Agenda által a kis- és közép vállalkozások cégvezetőinek körében végzett felmérés szerint a következő félévben a kkv-k 82%-a nem tervez ingatlan vásárlást, eladást, vagy bérlést.

Hol működnek a cégek?

A kkv-k üzleti tevékenységének helyszínei sokszínűséget mutatnak. A vizsgált cégek több mint hattizede saját tulajdonú ingatlanban (is), mintegy fele bérleményben (is) működik. Az átfedés oka, hogy a megkérdezett cégek 8%-a saját tulajdonú ingatlant is és egyben bérleményt is használ. Kizárólag saját tulajdonú ingatlan használata 53%-ukra jellemző, míg 39%-uk csak bérlemény(ek)ben folytatja tevékenységét.

A vállalkozások 44%-a saját tulajdonú irodában végzi tevékenységét, és ugyanennyire jellemző a saját tulajdonú termelő, illetve értékesítési célú helyiség használata is. Saját raktárról valamivel kevesebben, 35%-uk számolt be. A bérlemények legnagyobb részét az irodák teszik ki a kkv-szektorban: a megkérdezett vállalatok 35%-ára jellemző, hogy ingatlant bérel irodai tevékenysége céljára. Termelő vagy értékesítési célú helyiséget, ingatlant csak 21%-uk bérel, raktárt pedig még ennél is kisebb hányaduk.


Az irodák többsége bérlemény, de sok a saját tulajdonú ingatlan - Kép: PP Archív

Tovább várat magára az ingatlanboom

Megvizsgáltuk a kis- és közepes vállalkozások következő félévre várható ingatlanpiaci aktivitását is. Telekvásárlást a megkérdezett kkv-k 3%-a tervez, míg új ingatlan építésére összesen 6%-uk gondol. E csoporton belül 2%-uk iroda, 3-3%-uk pedig termelő, értékesítési célú építmény, illetve raktár építését tervezi. (Egy vállalatvezető többet is említhetett.) 5% azon kis- és közepes vállalatok aránya, amelyek új ingatlan bérlését tervezik, míg 8% meglévő ingatlantulajdonát tervezi értékesíteni. 82%-uknak egyik vizsgált változtatás sem szerepel tervei között, azaz nagyon inaktívnak nevezhető ebben a tekintetben a kkv szektor. Ezen arányok pedig az ingatlanpiac válságának további elhúzódását erősítik.

Budapest belvárosában enyhe növekedés, vidéken további visszaesés várható

Elmarad a boom
Annak ellenére, hogy a második negyedévben 80 százalékkal nőtt az irodák bérbeadása az első negyedévhez képest, az első féléves 149 ezer négyzetméteres bérbeadás 9 százalékkal kisebb az egy évvel korábbihoz képest, a kihasználatlanság pedig 0,8 százalékponttal nőtt június végére - közölte a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF). A második negyedéves bérbeadás 95,8 ezer négyzetméter volt. A teljes kínálat a budapesti iroda piacon 3 millió 175 ezer négyzetméter, ebből 553 ezer négyzetméter a saját tulajdonú felület. Az idei második negyedévben új átadás nem volt. A második negyedéves kihasználatlansági ráta 21,3 százalék volt, ez 0,8 százalékponttal magasabb az első negyedévi adatnál. A pesti központi alpiacon volt a legkedvezőbb a kihasználatlanság 16,9 százalékkal, míg a fővárosi agglomerációban a legkedvezőtlenebb, 33,4 százalékkal.

A kis- és közép vállalkozások cégvezetői a legtöbb szegmensben nem számítanak lényeges változásokra az ingatlanárakban. Általános tendencia, hogy Budapest belvárosától a külvároson és az agglomeráción át a vidéki ingatlanok felé haladva az árnövekedést stagnálás, majd árcsökkenés váltja fel. A válaszadók a tavaly év végi árakhoz viszonyítva az új ingatlanok árában átlagosan 3,5%-os növekedést várnak Budapest belvárosában, gyakorlatilag stagnálást (0,6%-os növekedést) a főváros külső kerületeiben és agglomerációjában, míg 4,3%-os csökkenést vidéken.

A használt ingatlanok árában a kkv-vezetők átlagosan csökkenést várnak minden területen, de az árcsökkenés várt mértékét jelentős mértékben befolyásolja az ingatlan helye. Budapest belvárosában a várakozások átlaga olyan csekély mértékű csökkenést mutat, hogy azt gyakorlatilag stagnálásként értelmezhetjük. A külváros és az agglomeráció esetében már érezhetőbb, 2,7%-os áresést várnak a vállalkozások, de a legnagyobb változást a vidéki használt ingatlanok árában feltételezik, ebben a szegmensben jelentős, 7,4%-os árcsökkenést prognosztizálnak. A bérleti díjak esetében Budapest belvárosában 3,9%-os, a külvárosban és az agglomerációban 1%-os díjnövekedéssel számolnak a cégvezetők, míg a vidéki ingatlanok év végi bérleti díját 3%-kal várják alacsonyabbnak a tavaly év végi díjaknál.

Általános következtetések

Az ingatlanpiacon a kkv-k szerint továbbra sem várható fejlődés, változatlanul stagnálás és visszaesés várható. Az általános makrogazdasági beruházás-csökkenés és a kereslet folyamatos szűkülése nem ad lehetőséget az ingatlanpiac fejlődésére. Az irodapiac talán már elérte a mélypontját, további szűkülés nem feltételezhető, bár vidéken még vannak jelek a további iroda bezárásokra. A logisztikai ingatlanok körében teljes leállás tapasztalható, szinte nincs is új raktárépítés, az eddigiek kihasználtsága is mélyponton van. A kkv-k szerint azonban innen már inkább lassú növekedés várható. A kiskereskedelemben a pláza-stop miatt megakadt a diszkont üzletek korábbi bővülése is.  A fogyasztás stagnálás-visszaesése a kiskereskedelmi forgalom szűkülését okozhatja, így ez érződik az ingatlanpiac helyzetén is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo