Erste kommentár
Csúnya dolgok történtek a múlt hét végén. A DAX beesett a 6.600 pontos szint alá, s ott is zárt. Ez pedig nem jelent jót. Ráadásul a hangulat is rossz maradt, habár Ázsiában látunk valamiféle kis fordulatocskát, elsősorban az ausztrál piacon. Itt Európában is akkor nyugodhatnánk meg ha, a szint letörése után, ma ezerrel visszamenne a DAX a szint fölé, ami ráadásul bika jel is lenne. Ez persze most a reggeli órákban csak a hiú remény kategóriájába esik. A BUX-ról meg annyit, hogy megérkezett a 17.450 és 17.350 közötti réshez, ami támaszként kellene, hogy szolgáljon. Hozzátesszük, hogy a MOL esetében sem nagyon működött a 17.450 és 17.500 Ft közötti rés. Akkor meg a BUX-nál miért működne? Ennek ellenére bízzunk, vagy reménykedjünk benne, hiszen a remény hal meg utoljára. Szóval ma fontos napnak nézünk elébe, érdemes lehet figyelni, hiszen ez a nap döntheti el az elkövetkező napok mozgásait. Az eredményt pedig érdemes lehet megjátszani.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mélyrepülésbe kezdtek pénteken a tengerentúli indexek, az ötből három napon zuhantak a piacok múlt héten, így az idei év leggyengébb hetét könyvelhették el a tőzsdék (Dow -1,05%, Nasdaq -1,45%, S&P500 -1,25%). Az európai piacok szintén erős mínuszban fejezték be a pénteki kereskedést (DAX -2,4%, CAC40 -2,5%).
- Az olasz és spanyol hozamok új havi csúcsra, 6% és 5,6%-ra emelkedtek ma reggel.
- A leggyengébb szektor a pénzügy volt (-2,6%), de a technológia is jókorát esett (-1,6%).
- A vártnál jobb első negyedéves eredményről adott számot a J.P Morgan. Az egy részvényre jutó eredmény a várt 1,17 dollár helyett 1,31 dollár lett, ami 3,1%-kal marad el a tavalyi év azonos időszakához képest. A cég bevétele 6%-kal nőtt éves szinten, és 24%-kal az előző negyedévhez képest, így 26,7 milliárd dollárra rúgott az árbevétel. A bankpapír árfolyama a jó számok ellenére nem tudott a piaccal szembe menni, így 3,6% veszteségben zárt pénteken.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a várt stagnálás (76,2 pont) helyett 75,7 pontra süllyedt az előzetes áprilisi adat szerint.
Olaj, arany:
- Pénteken véget ért az emelkedő szakasz az aranyban, és 1.678 dollárról lejtmenet indult, majd 1% feletti veszteségben zárt a nemesfém. A reggeli órákban 1.645 dollárig esett tovább az arany.
- A 20 napos mozgóátlagról pattant le a kőolaj, és 102,8 dollárig zuhant zárásra. A reggeli órákban 102 dollár alá esett az árfolyam.
Távol-Kelet:
- Erős veszteségben kezdték a napot az ázsiai piacok, de a kínai indexek a veszteség nagy részét ledolgozták (Nikkei -1,74%, Hang Seng -0,57%, Shanghai -0,06%).
- A japán kiskereskedelmi értékesítési adat erős lett márciusban, 14,1%-os volt a bővülés.
- A kínai jegybank a hétvégén bejelentette, hogy fél százalékról egy százalékra szélesíti a jüan kereskedési sávját a dollárral szemben.
- Pénteken enyhe gyengüléssel zárt a forint az euróval szemben. 296,3-ról indult felfelé az árfolyam, és 297,5-nél zárta a napot. A reggeli kereskedésben oldalazást láthatunk.
- A 20 napos mozgóátlag megfordította az EUR/USD árfolyamát. 1,32-ről lepattant az árfolyam és 1,308-ig zuhant zárásra. A reggeli órákban is erősödik a dollár, az 1,30-as lélektani szint alatt is járt az árfolyam.
Határidős piacok:
- A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- A Total ma azt közölte, hogy jól haladnak a munkálatok az Elgin mezőn a gázszivárgás megszüntetésére. Jelenleg két új kutat fúrnak, amelyek segítségével fogják megállítani a szivárgást. A hír jeltős új tartalommal nem bír.
- A Total azt is bejelentette, hogy már az új vállalti struktúrának megfelelően fogja riportálni a negyedéves eredményét. Így a Finomítás és Petrolkémia, illetve a Szállítás és Kereskedelem fog megjelenni a negyedéves jelentésben az eddigi Finomítás és Kereskedelem, valamint a Petrolkémia helyett. Ez is jól mutatja, hogy a petrolkémia egyre inkább a finomítás szerves részévé válik. A MOL is hasonló változtatásokat vezetett be korábban. A hírnek nincs árfolyamhatása.
- Úgy tűnik, hogy a BMW-nek a Mini-k (235.000 darab) után 2.850 BMW-t is vissza kell hívnia a hibás turbófeltöltő kábel miatt, amely tűzveszélyes lehet. Az akció nem jár jelentős eredményhatással, de rombolja a reputációt.
- A Bayer ma közölte, hogy eladta a florbetaben molekulához köthető jogokat az indiai Piramal-nak. A molekula az alzheimer kór kezelésében segít, s a klinikai harmadik fázisú vizsgálatok folynak vele, melyek eredményeit mostanában fogják bejelenteni New Orleansban egy konferencián. Szerintünk nem jó hír, hogy a klinikai III fázisú vizsgálatok közepette valaki eladja az ígéretes gyógyszeréhez fűződő jogokat, ráadásul egy indiai gyártónak. Így a hír szerintünk inkább negatívumként fogható fel.
- Az HSBC semlegesről felülsúlyozásra módosította a BASF ajánlását.
- Ma tartja éves rendes közgyűlését a Magyar Telekom. A menedzsment részvényenként 50 forint osztalék kifizetését javasolja a közgyűlésnek elfogadásra.
- Szintén ma tartja közgyűlését a Danubius, a szállodalánc nem fizet osztalékot.
- A PannErgy 2012. április 13-án a 4.098 darab saját részvényt vásárolt 635 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság 3.152.483 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,97%-a.
- Az E-Star publikálta a szokásos havi helyzetjelentését. A márciusi havi hőkereslet jelentős mértékű csökkenést mutatott az elmúlt 25 év leghidegebb időszakát hozó február után. Ez 13%-os visszaesést jelentett az árbevétel soron, ugyanakkor nem befolyásolta az EBITDA és a bruttó fedezet sorokat. Ezen felül a „yellow certificate"-ek értékesítéséből származó 0,5 millió eurós bevételnek köszönhetően a társaság márciusban az idei év legjobb EBITDA-ját érte el. Az I. negyedévben az EBITDA 3,8 millió euró volt, am jónak mondható, de hozzá kell tenni, hogy ez kizárólag a már üzemelő rendszerekből származik, új beruházásból nem keletkezett bevétel. A készpénzállomány 2,9 millió euró volt, ami azt jelenti, hogy a cég akár azonnal vissza tudná fizetni a 740 milliós kötvénytartozását, ám az csak szeptemberben esedékes. Mivel a fűtési szezon áprilisban véget ér, a cég eredménye a következő hónapokban jelentősen csökkenni fog.
Gazdasági hírek
- A Nemzetgazdasági Minisztérium megkapta az Európai Központi Bank véleményét a jegybanktörvényről, és az abban megfogalmazott kifogásokról már ezen a héten megkezdődik a magyar fél által kezdeményezett ötoldalú, szakmai egyeztetés az EKB, az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutalap, az MNB és a magyar kormány képviselőinek részvételével.