Nemzetközi hírek
USA:
- Nem sikerült pluszban zárni az amerikai részvényindexeknek, nap végére lekötötték a piacokat (Dow -0,1%; S&P -0,2%; Nasdaq -0,1%). Az olaj és a fémek árának csökkenése a nyersanyagtermelők papírjait sújtotta, de gyengén szerepeltek a pénzügyi papírok is.
- Az Amerikai Kereskedelmi Minisztérium nyilvánosságra hozta, hogy a háztartások jövedelme jobban emelkedett, mint a kiadásaik májusban. A személyi kiadások a vártnál nagyobb mértékben, 0,2%-kal emelkedtek, míg a jövedelmek 0,4%-kal bővültek a hónap során. Elbizonytalanodásra adott okot a Chicagó-i és a Dallas-i Fed feldolgozóipari index alakulása, mindkét érték csökkent az előre jelzett emelkedéssel szemben.
- A Boeing árfolyama 2,1%-ot esett, és ezzel a Dow leggyengébben teljesítő tagja lett, miután a Dubai Aerospace Enterprise légitársaság bejelentette, hogy a Boeinggel és az Airbus-szal is újra kívánja tárgyalni a repülőgép megrendeléseket az adósságállománya csökkentése érdekében.
- 3,3%-kal emelkedett az Altria árfolyama, miután a legfelsőbb bíróság elutasította az Obama-kormány törvénytervezetét, mely pénzügyileg sújtaná a dohányipari vállalatokat.
- A Nextel árfolyama 6,2%-ot, az AT&T részvényei 0,7%-ot emelkedtek, miután Obama elnök elmondta, 500 megahertz-cel bővül a kormányzati illetve a kereskedelmi kommunikációs spektrum az elkövetkezendő 10 évben.
- Ma az S&P/CaseSchiller áprilisi házárindex mellett a Conference Board júniusi fogyasztói bizalmi indexe kerül nyilvánosságra.
Olaj és arany:
- Az olaj ára közel 0,8%-kal gyengült tegnap, amit ma további közel 1%-os esés követett.
- Hírek szerint az Alex névre keresztelt hurrikán elkerülheti a Mexikói Öböl térségét, így a korábbi hírek szerint nem okoz kimaradást a kőolaj-kitermelésben.
- A holnapi olajkészlet alakulás tekintetében az elemzők optimisták, 900, illetve 400 ezer hordós csökkenésre számítanak a kőolaj, illetve a benzinkészletekben.
- Az arany ára a dollár erősödése következtében 1,3%-kal 1.239 dollárig csökkent a tegnapi nap folyamán.
Távol-Kelet:
- Súlyos mínuszok jellemezték az ázsiai indexeket ma reggel (Nikkei -1,4%, Shanghai -3,3%, Hang Seng -1,1%, Kospi -1,5%, All Ordinaries -0,9%).
- Egy szektort sem hagyott érintetlenül az általános negatív piaci hangulat. Estek a bankpapírok, a nyersanyagcégek és a japán exportőrök.
- A New York-i székhelyű Conference Board korrigálta a kínai gazdaságra vonatkozó áprilisi számait. Az új adatok alapján az ország gazdasága november óta a legkisebb mértékben bővült (0,3%), nem pedig 14 hónapos csúcsot ütött (június 15-én 1,7%-ot publikáltak). Az eltérés hátterében egy számítási hiba áll a megkezdett építkezések alapterületére vonatkozóan. A bejelentésre kezdtek mélyrepülésbe az indexek, mivel az adat arra utal, hogy Kína növekedésének gyorsulása az első negyedéves 11,9%-kal már elérte csúcsát.
- 5,2%-ra emelkedett a munkanélküliségi ráta májusban Japánban az áprilisi 5,1% után. Az adat csalódást keltett, mivel a piac már csökkenésre számított (5,0%) és arra utal, hogy a gazdaság talpra állása még eltart egy ideig.
Devizák:
- Tegnap enyhe dollárerősödést láthattunk, de az árfolyam látványosan nem mozdult el, továbbra is a 30 napos mozgóátlag felett oldalaz. A reggeli órákban 1,225 az EUR/USD.
- A tegnapi pihenő után ma reggel folytatódott a japán jen erősödése a dollárral szemben. Jelenleg már a 89-es támasz alatt mozog az árfolyam.
- A forint tegnap és ma reggel is látványosan gyengült tovább, reggel már 286,6 forintot kellett fizetni egy euróért.
- Tegnap reggel 210 forintot kellett adni egy svájci frankért, ma hajnalban azonban már 216 forint fölé száguldott az árfolyam. A devizapár hajszálnyira van a tavaly márciusi csúcspontjától, nagy valószínűséggel hamarosan újabb maximumot fogunk látni a CHF/HUF keresztben.
Határidős piacok:
- A határidős indexek mély mínuszban tartózkodnak ma reggel, miután a Conference Board negatív irányba módosította a már publikált áprilisi kínai GDP adatot, ezzel újabb aggodalmakat keltve a növekedési kilátásokban.
Erste kommentár
A svájci frank árfolyama immár brutális mértékben beerősödött az euróval szemben. Tegnap az 1,35-ös érték elesett, és innen nem volt megállás, ma reggel már mindössze 1,327 svájci frankot kell fizetni egy euróért. Az EUR/CHF keresztárfolyamban tehát újabb történelmi mélypontot láthattunk ma reggel, de a forinttal szemben is kritikus szinthez érkezett a svájci fizetőeszköz. A 2009. márciusi pánik idején, amikor egy euró már 317 forintba került, akkor érte el az eddigi történelmi csúcsát, 216,8-at a CHF/HUF árfolyam. Ma reggel már a 216,6-ot súrolták a frank forintban kifejezett jegyzései, így veszélybe került a történelmi csúcs is. A lakáshitelek felét kitevő svájci frank alapú kölcsönök törlesztői egyre nehezebb helyzetbe kerülnek az alpesi ország devizájának felértékelődésével. Az újabb problémák akkor kezdődtek, amikor a svájci jegybank (SNB) nyilvánvalóvá tette, hogy stratégiát vált, és elengedi a fizetőeszköze kezét. Azaz nem interveniál tovább a deviza gyengítése érdekében, hiszen elmúltak Svájc deflációs félelmei, és az export is jól alakult. Kérdés, hogy mikor avatkozik be újra az SNB, hiszen látható, hogy a segítsége nélkül fékevesztett módjára értékelődik fel a frank. Ez pedig súlyos problémát okoz a devizahiteleseknek, veszélybe sodorva ezzel a hazai bankszektort is, növelve az ország csődkockázatát és ezzel az állampapír hozamokat. Úgy gondoljuk, hogy hamarosan ismét léphet a Svájci Nemzeti Bank.
Vállalati hírek
Richter: Nem hozta a várt eredményt az RGH-896 második klinikai fázisa
A Forest és a Richter közzétette a radiprodil (RGH-896) második klinikai fázisának eredményét. Kiderült, hogy nincs statisztikai különbség a placebo készítmény és a gyógyszer hatása között diabéteszes (DPNP) betegek neuropátiás fájdalmának kezelésében. A vállalatok átnézik a tesztek teljes adatbázisát és a következő hetekben döntenek a radiprodil fejlesztésének további lépéseit illetően. Bár a klinikai teszt és a molekula sikertelensége nem jó hír, nem okoz jelentős negatív hatást a Richter operációjára. Mi sem számoltunk ezzel a projekttel sem a modellben sem az értékelésben. Fontos tehát, hogy a részvény árfolyamára gyakorolt hatás csak limitált lehet, mivel az RGH-896-os molekulának semmi köze a befektetők által sokkal jobban követett cariprazine-hoz, mely a skizofrénia és a bipoláris mánia kezelésére szolgál majd.
Állami Nyomda: Elhúzódik az akvizíció
Az Állami Nyomda tegnap bejelentette, hogy a korábban megszellőztetett akvizíció elhúzódik. Zsámboki Gábor vezérigazgató szerint túlságosan optimista volt a menedzsment részéről június 30-át jelölni meg céldátumként. Ugyanakkor a kelet-európai biztonsági nyomda pénzügyi és jogi lépései jó úton haladnak és hamarosan lezárulhatnak. A bejelentésre 1-2 hónapon belül sor kerülhet, miután az igazgatóság megszavazta a döntést és a szerződés aláírásra került. Az Állami Nyomda igazgatósága még 2010 első negyedévében felhatalmazta a menedzsmentet, hogy tárgyalásokat folytasson egy kelet- és egy nyugateurópai biztonsági nyomda megvásárlásáról. A kelet-európai cég esetében előrehaladott állapotban vannak a szakmai tárgyalások, míg a nyugati partnerrel nem annyira. Az akvizíció mértéke jelentős (az Állami Nyomda bevételeinek 10-15%-a). Egyelőre nem számítunk jelentős árfolyamhatásra a hír nyomán, de az akvizícióról szóló bejelentés jelentősen megmozgathatja majd az árfolyamot az értékeléstől függően.
Rövid hírek
- Az OTP 2010. június 24-én 35 millió euró nagyságrendű tőkeemelést hagyott jóvá a montenegrói CKB részére. A montenegrói leánybank igazgatósága a bank vezetésével Török Inabatot bízta meg.
- Sajtóértesülések szerint a bankadót a 2011-2012-es adó előlegeként kellene befizetniük a bankoknak és így az két évig lenne érvényben. A hír egyelőre nem nyert hivatalos megerősítést, ezért árfolyamreakcióra sem számítunk.
- Magyar Telekom: 16.000-rel 1 millióra nőtt a mobilinternet előfizetők száma májusban Magyarországon. Az aktív előfizetők száma (azon ügyfelek, akik az elmúlt három hónapban használták a szolgáltatást) 773 ezerről 786 ezerre emelkedett, derült ki az NHH statisztikáiból. Az előfizetők összesen 1,148 millió GB adatot töltöttek le májusban az áprilisi 1,131 GB után. A piacvezető a T-Mobile 50,05%-os részesedéssel (áprilisban 49,51%). Pozitív, de árfolyamhatás nem várható.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.