Volt egy kis riadalom, de hamar véget ért az aggódás

Kis mínuszok Amerikában - Az olaj és az arany is tovább száguld - Emelkedtek a távol-keleti piacok - A reggeli órákban folytatódott a dollárgyengülés, a forint piacán nem láthattunk komoly mozgásokat - Richter, Egis: Ez év közepétől már csökkenhet a gyógyszertámogatás - A vártnál jobb negyedéves eredmény a PannErgy-től - Ma az árfolyamok esésére számítunk.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A kezdeti mínuszokból még mélyebbre estek az amerikai indexek az újabb japán földrengés hírére, aztán amikor kiderült, hogy nem 7,4-es, hanem „csak" 7,1-es erősségű volt a földrengés, feljebb kapaszkodtak az indexek (Dow -0,1%, S&P -0,2%, Nasdaq -0,1%)

- A munkanélküli segélykérelmek száma a várt 385 ezer helyett csak 382 ezer volt az elmúlt héten, azonban a korábbi adatot felfelé módosították, így a két hatás nagyjából kiegyenlítette egymást.

- Az amerikai szövetségi költségvetés hiánya 830 milliárd dollár körüli volt a költségvetés első felében - közölte az amerikai kongresszus költségvetési hivatala (CBO) csütörtökön. A hat havi deficit 113 milliárd dollárral nagyobb a tavalyi év azonos időszakához képest. A bevételek ugyan 66 milliárd dollárral nőttek, de a kiadások ennél is jóval nagyobb mértékben, 179 milliárd dollárral emelkedtek. Mint arról korábban írtunk, csütörtökön újrakezdődtek az egyeztetések Fehér Ház és a kongresszus között az érvényben lévő költségvetés csökkentéséről.

- A szektorok közül egyedül a kiskereskedelmi szektor emelkedett, ahonnan pozitív hírek érkeztek. A piac által várt csökkenéssel szemben a számokat eddig közzétevő vállalatok többségében felülteljesítették a várakozásokat. Ezek közé tartozik a Costco Wholesale és a Macy's, az előbbi 4, az utóbbi pedig 1%-kal került feljebb.

- Az ECB a vártnak megfelelően 25 bázisponttal, 1,25%-ra emelte az alapkamat szintjét. Az Erste elemzőinek véleménye szerint a következő emelésre a harmadik negyedévben kerülhet sor, tehát nem kezdődik kamatemelési ciklus a tegnapi lépéssel.

- Ma az USA-ból csak a nagykereskedelmi készletállomány februári értéke lát napvilágot.

Olaj és arany:

- A reggeli órákban tovább száguldott az arany, a lendület ismét történelmi magasságokba emelte a nemesfém árfolyamát (1.465 dollár). Az elmúlt napokban több, mint 3%-ot emelkedett a kurzus.

- A hét eleji kitörés megerősítést nyert, ezért a technikai kép is kedvező. Az 1.350 dolláros kitörési szint visszatesztelésére számítani lehet, de ezt követően tovább roboghat felfelé a nemesfém, az 1.500 dolláros lélektani szint irányába. Korrekcióban ezért keressük a vételi pontokat.

- Megállíthatatlanul tör felfelé a kőolaj árfolyama. A WTI tegnap 108,7-ről 110,3-ig száguldott, melyet a reggeli órákban további erősödés követett, 111,3-ig menetelt a kurzus. Ez közel 2,5%-os emelkedést jelent.

- A technikai kép további emelkedést mutat. Közel 3 éves maximumon mozog a kurzus, és egyelőre nincs jele a megtorpanásnak, akár 120 dollárt is megérintheti rövidtávon a kőolaj.

- Thomas Helbling, az IMF kutatási részlegének egyik tanácsadója szerint fennáll annak a lehetősége, hogy a kereslet és a kínálat közötti különbség növekedése felgyorsul, és így hamarosan akár 150 dollár is lehet az olajár.

Távol-Kelet:

- Kizöldültek az ázsiai piacok, az emelkedést a japán tőzsde vezeti (Nikkei +1,85%, Shanghai +0,56%, Hang Seng +0,72%). Pedig tegnap délután újabb nagy erejű, 7,1-es földrengés rázta meg Japánt, a piacok azonban a kezdeti elbizonytalanodást követően gyorsan magukra találtak, majd stabil emelkedés kezdődött.

- A nap egyik nyertese a fukushimai atomerőművet üzemeltető Tepco vállalat volt, melynek részvényei több, mint 23%-kal erősödtek. A földrengés nem okozott károkat az atomerőműben.

- Az autószektort az a hír segítette, hogy Sendai kikötőjéből március 11. óta először hajóztak ki új gépjárművek (Toyota +1,4%, Honda +1,43%, Mitsubishi +3,13%). Az olajszektor szintén jól teljesített  köszönhetően a kőolaj további száguldásának.

- A Fast Retailing ruházati termékeket forgalmazó cég piacán 7,9%-os emelkedés bontakozott ki, miután a cég megemelte profitvárakozásait, a felfutó külföldi eladásoknak köszönhetően.

Devizák:

- A várakozásoknak megfelelően tegnap 25 bázisponttal 1,25%-ra emelte irányadó rátáját az EKB. Vélhetően az erősödő inflációs kockázatok miatt döntött a kormányzótanács az emelés mellett. A hírt követően az euró gyengülni kezdett a dollárral szemben, ez azonban csak rövidéletű volt, zárásra már visszakorrigált az árfolyam. A reggeli órákban pedig ismét euróerősödést láthattunk, újabb csúccsal (1,439).

- Tegnap erősödött a japán jen, ami nem meglepő a hetek óta tartó emelkedés után. Az árfolyam 85,5- ről 84,9-ig csökkent, melyet a reggeli órákban ismét jengyengülés követett 85,1-ig.

- Tegnap napközben gyengült a forint 265,25-ig, zárásra azonban 264,23-ig korrigált a kurzus.

Határidős piacok:

- Kis pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Volt egy kis riadalom egy újabb japán földrengés miatt, de hamar elült az aggódás. Ennek ellenére Amerika kis mínuszban zárt, de a hangulat továbbra is jó. Ráadásul olyan jó, hogy  tegnap a BUX-nak nem sikerült a korrekció, pedig adott volt hozzá minden. (Még mini-cunamit is rendezett a sors). Mindenesetre egy kicsit túlvetté váltak a részvények az elmúlt napokban, így azért a mozgás lassulhat illetve akár korrekcióba is átcsaphat, azonban akkor sem történik semmi különös az emelkedő trenddel.

Vállalati hírek

Richter, Egis: Ez év közepétől már csökkenhet a gyógyszertámogatás

Kiszivárogtak a gyógyszerkassza módosítására vonatkozó javaslatok részletei:

  • Az évi 120 milliárd forintos forráskivonást már idén megkezdené a kabinet
  • Három lépésben harmadolnák a gyógyszerkasszát
  • Már júliustól megemelik a gyógyszergyártók befizetéseit: a jelenlegi 12 százalékos gyártói különadót 18 százalékra emelnék, amely körülbelül 15 milliárd forintos plusz bevételt jelent;
  • Az orvoslátogatók után fizetett díj emelése plusz 5-7 milliárd forintos többletbevétellel járhat
  • Egy olyan javaslat is létezik, mely szerint a nagyon drága kezeléseket az első három hónapban a gyártók állnák és csak akkor kapnának támogatást, ha az eljárás sikeres lenne
  • Sajtóértesülések szerint a gyártóknak még hétfő délutánig van idejük elküldeni javaslataikat a kormánynak és a minisztérium július egyig készítené el a vonatkozó törvényt.

Ahogy az várható is volt, a javaslatok negatívan érintik a magyar gyártókat. Mint már korábban is leírtuk, a rabatt és az orvoslátogatói díj emelésén kívül a teljes módosítás hatása egyelőre nem számszerűsíthető az egyes gyártókra, főként, mivel továbbra sem tudjuk, hogy jön ki a 120 milliárdos csökkentés pontosan. Kíváncsian várjuk azt is, hogy oszlanak majd meg a terhek a generikus és az originális gyártók között. Mivel az egyeztetések még folynak, a végső verzió eltérhet a tervektől. Úgy gondoljuk azonban, hogy a legrosszabbat már beárazták a befektetők.

A vártnál jobb negyedéves eredmény a PannErgy-től

A közgyűlési dokumentumokkal egy időben a PannErgy publikálta a 2010-es konszolidált beszámolóját is, melyből kiderült, hogy a negyedik negyedévben 44 millió forintos nettó profitra  tett szert a vállalat a Pannunion leányvállalatának köszönhetően. A műanyagipari leány árbevétele dobta meg a PannErgy-ét, ami az operatív sort is kedvezően érintette. A profit pozitív hír, mivel mi 25 milliós veszteségre számítottunk, azonban úgy gondoljuk, a piac most már a geotermikus projektek eredményét várja. Ha a gödöllői vagy a miskolci projekttel kapcsolatban pozitív hír látna napvilágot, az kedvező fogadtatásra számíthatna a befektetők körében.

Rövid hírek

- MOL: Szlovák sajtóértesülések szerint ciprusi off-shore cégeken keresztül a szlovák J&T pénzügyi befektetői csoport vette az INA részvényeket saját részére, valamint ügyfeleinek, az Uprecht Investment Limited-nek, a Stomarli Holdings Limited-nek és az Entris Equity Limited-nek. Ezek a cégek ugyanakkor kicsik egy ilyen tranzakcióhoz, így a sajtó továbbra is úgy gondolja, hogy egy nagyobb cég, pl. a MOL áll a háttérben. A MOL korábban cáfolta az árfolyam befolyásolással kapcsolatos vádakat. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- Az OTP közgyűlési dokumentumaiból kiderül, hogy Hernádi Zsolt, a MOL vezérigazgatója bekerülhet az OTP igazgatóságába. (Az OTP elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor már tagja a MOL igazgatóságának.)

- A Synergon 2010. IV. negyedévében 370 millió forintos veszteséget könyvelt el az egy évvel korábbi 173 millió forintos nyereséggel szemben, így az év egészére nézve 800 millió forintra rúg a veszteség (2009-ben 223 millió forintos nyeresége volt a cégnek). Az árbevétel 26%-kal esett vissza 2010 utolsó három hónapjában. A rossz eredmény elsődleges oka, hogy jelentős költségcsökkentések voltak tapasztalhatók a közszférában és az önkormányzatoknál. A jövővel kapcsolatban a cég menedzsmentje sem túl optimista, hiszen új megrendelésekre egy ideig nem számíthatnak a közszférától. A hír kedvezőtlen.

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo