Erste kommentár
Jó Richter eredmény, öröm a piacon! Ráadásul a nemzetközi hangulat is semlegesbe fordult, legalábbis ami a határidős indexeket illeti. A BUX az első, 19.745 és 19.832 pont közötti résen úgy ment át, mint kés a vajon. Persze vannak még leküzdendő akadályok előttünk. 20.769 és 20.780 között van egy 11 pontos résünk, amit valószínűleg sokan nem vesznek észre, ráadásul 21.045 és 21.079 között is van egy rés. Az utóbbi valószínűleg már megállítja ezt az eszeveszett száguldást. Eközben a DAX egyre közelebb araszol a 7.000 pontos ellenálláshoz. Ha pedig a csillagok együtt fognak állni (BUX ~20.000-21.000, DAX 7.000 és S&P500 1.350-1.370 környéke) akkor valószínűleg jön majd a korrekció.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A görög aggodalmak nyomán esésnek indultak az amerikai tőzsdék, nap végére részben kikorrigálták a mínuszokat (Dow -0,1%; S&P 0%; Nasdaq -0,1%). Merkel és Sarkozy figyelmeztették Görögországot, hogy a trojka által elfogadott kiigazítási program nélkül nem számíthat az újabb mentőcsomagra.
- Az átmeneti görög kormány nem tudott megállapodni a három támogató pártjával a további megszorító lépésekről, így mára halasztották a tárgyalások folytatását. Az EKB, az EB és az IMF képviselőiből álló trojka viszont várja a kormány döntését az elvárt kiigazító programról. Ez pedig a feltétele az újabb 130 milliárdos mentőcsomagnak, mely nélkül Görögország márciusban csődöt jelenthet.
- Fontosabb makroadat illetve vállalati gyorsjelentés nem érkezett tegnap, így a görög események vezették a piacokat.
- Ma a Coca-Cola és a Walt-Disney publikálja negyedéves számait.
Olaj, arany:
- 1%-kal esett a WTI olaj hordónkénti árfolyama, és jelenleg 96,9 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az arany ára ma reggel kikorrigálta a tegnapi 0,3%-os csökkenést, így 1.725 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Lejtmenetbe kapcsoltak az ázsiai tőzsdék, a japán piacot azonban zárásra nulla közelébe húzták vissza a befektetők (Nikkei -0,08%, Hang Seng -0,07%, Shanghai -1,6%).
- Az ausztrál jegybank a várakozásokkal ellentétben nem csökkentette az alapkamatot, az irányadó ráta továbbra is 4,25%.
- Japánban nyilvánosságra hozták a tavalyi intervenciókat. Az október 31-i látványos jengyengülést követően naponta 2-3 milliárd dollár értékben interveniált az USDJPY devizapárban.
- A kínai piac gyengélkedése annak is köszönhető, hogy az iparügyi minisztérium az ipari termelés szignifikáns visszaesését jelezte előre a következő negyedévre.
Devizák:
- Több hónapos maximum közelében (289,6) nyitott tegnap a forint, majd a nap folyamán gyengülést mutatott a hazai fizetőeszköz. Zárásra 292,5-ig emelkedett az árfolyam.
- Dollárerősödés indult a tegnap reggeli órákban, az EUR/USD 1,302-ig süllyedt. Napon belül azonban fordulatot láthattunk, és az árfolyam 1,313-ig korrigált a nap végére. Ismét az 1,31-1,32 közötti sávba került az árfolyam.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai és európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Vállalati hírek
- A Banco Santander 2,3 millió euró további céltartalékot képez 2012-ben az eredménye terhére, hogy befejezze a spanyol ingatlanszektor megfelelő fedezettségét. A kormány által elrendelt akció keretében összesen 6,1 milliárd euró többlet tartalékot kell képezzen a bank, melyből 1,8 milliárd eurót 2011-ben elkülönített, és további 2 milliárd euró tőketöbblete van, mely felhasználható e célra.
- Az Arcelormittal vártnak megfelelő eredményről számolt be ma reggeli gyorsjelentésében, és az idei első félévben javuló folyamatokat vetít előre. Az EBITDA a vártnál némileg kisebb mértékben, 1,71 milliárd euróra csökkent a negyedik negyedévben a tavalyi év azonos időszakában látott 1,85 milliárd euróról. A menedzsment szerint az idei első féléves EBITDA jobb lehet, mint az előző félévben.
- Ma hajnalban tette közzé a Richter a 2011 negyedik negyedéves eredményét, ami jelentősen meghaladta a 7.8 Mrd Ft-os nettó eredményvárakozásokat, hiszen 8.8 Mrd Ft lett a profit, úgy, hogy jelentős egyszeri tételek is csökkenttetek. Például az Esmya gyógyszer kapcsán a kötelezettségeket át kellett értékelni, mivel az EMA/CHMP vélemény pozitív lett, s így annak valószínűsége, hogy a gyógyszer év közepén piacra kerülhet, közelíti a 100%-ot. Így a cég a mérföldkő fizetéshez tartozó kötelezettséget fel kellett, hogy értékelje, ami 5 Mrd Ft-os veszteséget okozott neki a negyedévben. Máskülönben a lecsökkent készpénzállomány és a gyengülő forint miatt jelentős lett a pénzügyi veszteség (az éves változás 11,5 Mrd Ft romlás). Az orosz piacon a tavalyi gyenge értékesítést idén jelentős bővülés követte a negyedik negyedévben, ami részben technikai jellegű változás. Az EU-ban részben a Grünenthal portfóliónak köszönhető a jelentős értékesítés bővülés. Összességében ez egy kiváló eredmény, ami azt sugallja, hogy idén jelentős profitbővülésre számíthatunk a Richter részéről.