Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak az amerikai részvénypiacok a kedvezőtlen munkapiaci adatok és a Citigroup tegnapelőtti részvényeladása nyomán (Dow -1,3%; S&P -1,2%; Nasdaq -1,2%). A szokásos heti munkanélküliségi segélykérelmek szerint tovább nőtt a munkanélküliek száma múlt héten. A vártnál jobban alakult azonban a Philadelphiai Fed index (20,4) valamint a Leading Indicators mutató (+0,9%). Ez azonban nem hatotta meg a piacokat, a Citigroup 17 milliárd dolláros részvényeladása ugyanis nem volt olyan átütő siker. Mint arról tegnap beszámoltunk, mindössze 3,15 dollárért keltek el az új részvények az előtte 3,45 dolláron záró árfolyam ellenére is. Nem csoda, hogy tegnap egészen 3,2 dollárig estek a Citigroup papírjai (-7,5%). A bank magával rántotta a pénzügyi szektort, mely 1,9%-os mínuszban zárt tegnap. A FedEx a vártnak megfelelő 1,1 dolláros negyedéves korrigált eredményről számolt be tegnap. A vállalat jövőbeli kilátásai azonban elbizonytalanították a befektetőket. A menedzsment ugyanis a lassú gazdasági talpra állásra hivatkozva, mindössze 50-70 cent közötti EPS-t vár a következő negyedévre, míg az elemzői konszenzus 84 centre rúg. A FedEx árfolyama 6,1%-ot esett.
Olaj és arany: Némileg tudott még emelkedni az olaj árfolyama, jelenleg 73 dollárnál jár a kurzus. Még mindig kérdés, hogy sikerül-e áttörni a 73-73,5 dollárnál húzódó kulcsszintet, hogy az árfolyam visszatérjen a 73-82 dolláros sávba. Nagyobb valószínűségét látjuk, hogy inkább lepattan 73 dollárról az árfolyam a téli időszak következtében, és akár egészen a 66 dollárnál húzódó 200 napos mozgóátlagig eshet a kőolaj ára. Az arany ára tegnap jelentősen esett a dollár erősödését követve, majd a ma reggeli korrekcióban is követi az EUR/USD ma reggeli mozgását. Jelenleg 1106 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet: Ismét mínuszban tartózkodnak az ázsiai részvényindexek (Nikkei -0,2%; Hang Seng -1,1%; Shanghai -2,1%; Kospi -0,1%). Ismét esnek a japán bankok (Mizuho -3,3%, Sumitomo -4,9%, Mitsubishi - 0,4%), mivel a nemzetközi szabályozók szerint a szigetország hitelintézetei 2012-ig meg kell feleljenek a tőkekövetelményeknek. Korábbi hírek szerint akár 10-20 évre is elhalaszthatják a szabályozásoknak való megfelelést. Erre emelkedtek a bankpapírok 10-15%-ot két nappal ezelőtt. Nem tett jót a részvénypiacnak a japán központi bank (BOJ) által kiadott deflációs jelentés sem. Eszerint Japán nehezen fog tudni kimászni a deflációs spirálból, és visszatérni a fenntartható növekedésre.
Devizák: Tovább szárnyalt a dollár az euróval szemben, 1,43-ig süllyedt tegnap a kurzus. Éjszaka azonban korrekció indult, 1,436-ig gyengült vissza a tengerentúli fizetőeszköz. Az USD/JPY volatilitis nap után 89,6 környékén mozog jelenleg. A forint tegnap megérintette a 280-as szintet, de járt 276,57 környékén is, nagy mozgásokat láthattunk tegnap. A reggeli órákban erősödni kezdett a hazai fizetőeszköz, jelenleg 277,4 az árolyam.
Határidős piacok: Az USA határidős indexei jelenleg mínuszban tartózkodnak.
Erste kommentár
Továbbra is az amerikai kamatemeléstől való félelem mozgatja a piacokat. Más szavakkal, már nem a válságtól, hanem a növekedéstől félünk. Ha félre tesszük az iróniát, akkor tovább pontosíthatjuk ezt a kifejezést. Eddig sokan hittek a növekedésben. Most is hisznek benne, de „meglepetésként" érte őket a kamatemelés lehetősége. Így az eladói oldalra állnak, hiszen az emelkedő hozamok leértékelik a részvényeket. Van egy jó hírünk, az ilyen eladási hullámok csak rövid ideig szoktak tartani és általában hamarosan megjön a növekedésbe vetett hit miatti vételi kedv. Összességében azt látjuk, hogy jó eséllyel egy nagyobb csökkenés előtt állunk, amelyen gyorsan túl lehettünk, talán márciusra, és utána jöhet az emelkedés. A közeljövőt tekintve pedig koncentráljunk az ünnepekre.
Vállalati hírek
Változások az RFV menedzsmentjében
A korábban bejelentett stratégiai tervekkel összhangban jövő évtől változások lépnek érvénybe az RFV menedzsmentjében. Kassai Ákos lesz az új vezérigazgató és Molnos Dániel az új, régiós terjeszkedésért felelős vezérigazgató-helyettes. Makra József volt vezérigazgató alelnökként ellenőrzi a regionális terjeszkedési stratégia végrehajtását.Az OTP Alapkezelő, mely az RFV egyik legnagyobb tulajdonosa Soós Csaba elnök és Makra József alelnök után, pozitívan fogadta a bejelentést. Kassai Ákos, a Greenergy Csoport pénzügyi vezérigazgatója volt, miután a MOL stratégájaként sikeresen segített a MOL-CEZ stratégiai együttműködés tető alá hozásában. Munkáját 2010 februárjában kezdi az RFVnél. Molnos Dániel a Generali-Providencia Biztosító nemzetközi tevékenységét irányító ügyvezető igazgatója volt, így kiterjedt régiós kapcsolatrendszerrel, valamint nemzetközi üzletfejlesztési tapasztalattal rendelkezik. A menedzsment új tagjainak szakmai előélete nagyon ígéretes és azt sugallja, hogy az RFV tovább terjeszkedik a régióban. Így nem lepődnénk meg, ha a közeljövőben újabb szerződések bejelentésére kerülne sor. (A vállalat már a harmadik negyedéves gyorsjelentésében megemlítette, hogy számos új szerződésről tárgyal a régióban.) A hír következésképp pozitívan értékelendő, azonban értékelésünket nem befolyásolja.
Rövid hírek
- Az OTP 2009. megvásárolta a Monirent kft-t, valamint leányvállalatait, az Omnilog és a Dokulog kft-ket. Az utóbbi két cég birtokolja a Monirent kft által bérelt raktár és iroda épületegyüttest. A Dokulog adatfeldolgozással, az Omnilog logisztikai szolgáltatásokkal foglalkozik, a Monirent pedig a nyomdaiparban tevékenykedik. Az OTP Bank az üzletrészek vételárát 2009. december 17-én fizette meg az eladók számára, amely napon a társaságok tulajdonjoga átszállt a Bankra. Sem a vételárról, sem a felvásárlás okáról nincs információnk, de úgy gondoljuk, hogy a bank jelzálogjogát érvényesíthette az ügylet során.
- MOL: Nem kell kifizetnie a Slovnaftnak azt a közel 10 millió eurós bírságot, melyet 2007 decemberben még a szlovák Monopóliumellenes Hivatal szabott ki rá. A bírósági határozattal a Monopóliumellenes Hivatal nem ért egyet, ezért új eljárás indítását fontolgatja a finomító ellen. A bírságot a hivatal azért szabta ki korábban, mert véleményük szerint a Slovnaft egyes ügyfeleinek egyoldalúan szabott árat, anélkül, hogy arról tájékoztatta volna őket. A hír kismértékben pozitív, de érdemi hatása nem lesz a részvényárfolyamra, mivel a MOL fair értékét mindössze 27 forinttal emeli részvényenként.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.