Változékony helyzet a tőzsdéken

Kisebb pluszok az USA részvénypiacain pénteken. Kis mértékben esett az olaj és az arany ára pénteken és ma reggel. A Shanghai Composite kivételével a negatív tartományban az ázsiai indexek. Erősödő dollár és forint, gyengülő jen. Lemondott a MOL vezérigazgatója. OTP, FHB: Közel a megegyezéshez a bankok és a kormány a bajba jutott hitelesek ügyében. Kamatdöntő ülést tart ma az MNB Monetáris Tanácsa, változtatás nem várható. Ma csökkenésre számítunk a BÉT-en.

Nemzetközi hírek

USA:

- Nap végére visszavettek a tempóból az amerikai piacok, de így is pluszban zártak a részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,2%). Az Oracle konszenzusnál jobb eredménye, és a vártnál gyorsabban bővülő amerikai gazdaság is segítette az optimista hangulatot. Ma ronthat a szentimenten, hogy a fukushimai erőmű helyzete újra negatív fordulatot vett a hétvégén, továbbá az európai adósságproblémák is újra felszínre kerültek.
- Az amerikai GDP 3,1%-kal nőtt 2010 negyedik negyedévében (reálértéken, évesített szinten), míg a korábbi becslés 2,8%-os bővüléssel, és a 3,0%-os elemzői várakozásokkal szemben.
- A személyi fogyasztás 4%-kal emelkedett a negyedik negyedévben, némileg kisebb ütemben, mint a korábbi közzététel szerint.
- A Michigani Egyetem 67,5 ponton véglegesítette a márciusi fogyasztói bizalmi indexét, a 68 pontos előzetes számmal szemben.
- Az Oracle (+1,6%) csütörtökön zárás után publikálta vártnál jobb, 54 centes részvényenkénti eredményét, és az előrejelzéseket meghaladó bevétel-bővülését.

Olaj és arany:

- Kis mértékben esett pénteken és ma reggel is az olaj ára. A befektetők figyelme a közel-keleti és líbiai konfliktusról az európai adósságproblémák, valamint a japán helyzet felé fordult.
- Jelenleg 105 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az arany ára is csökkent némileg, és jelenleg 1.424 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- Többségében a negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -1,1%, Hang Seng -0,8%, Shanghai +0,4%, Kospi +0,0%, All Ordinaries -0,1%). A hangulatot beárnyékolta, hogy a hétvégén romlott a helyzet a fukushimai atomerőmű környékén.
- A Nikkei-t ismét azon vállalatok részvényei húzták le, amelyek termelését kedvezőtlenül érintette a katasztrófa (Toshiba -1,8%, Hitachi -1,2%, Tepco -16,7%). A Sony, mely öt japán gyárát zárta be, 1,5%-ot esett. Az Acer árfolyama 6,9%-ot csökkent, miután bejelentette, hogy első negyedéves árbevétele elmaradhat a várakozásoktól. A világ legnagyobb, tőzsdén jegyzett dohányáru vállalata, a Japan Tobacco 2,4%-ot zuhant, mivel a cég március 30. és április 10. között leállítja szállításait a gyáraiban keletkezett károk miatt.
- A Hong Kong-i indexet a bankpapírok húzták le. A CCBC (-3,0%) a várakozásoknál gyengébb gyorsjelentést tett közzé, ráadásul jövőbeli teljesítményét befolyásolhatják a kormány további likviditásszűkítő intézkedései. Ezen félelmek miatt esett az ICBC (-1,7%) és a China Merchants Bank (-3,2%) is. 2,8%-ot veszített értékéből a Sinopec, mivel az olajvállalat 14%-kal növekvő 2010-es profitja elmaradt a konszenzustól.

Devizák:

- 1,4055-ig erősödött a dollár az euróval szemben ma reggelre. Az elmúlt napokban az EUR/USD megközelítette a korábbi lokális csúcsot 1,4282-nél, majd innen lefordulva mára eljutott a 20-napos mozgóátlagig, mely támaszként működhet.
- Továbbra is a várakozásoknak megfelelően gyengül a jen a dollár ellenében. A reggeli órákban 81,80-nál járt az USD/JPY. Eredményesnek mondható tehát a világ vezető gazdaságainak összefogása a jen gyengítése érdekében. Így a kurzus közel áll ahhoz, hogy visszakapaszkodjon a tavaly októberben kezdődött, emelkedő trendvonal fölé. Egyelőre a 30-napos mozgóátlag 81,9-nél jelenthet ellenállást az árfolyam számára.
- A forint továbbra is erős az euróval szemben. A pénteki 266,72-ről ma reggel sikerült 266,42-ig erősödnie a forintnak. 263-262-ig semmi sem áll az erősödés útjában.

Határidős piacok:

- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Egy kicsit besűrűsödtek a hírek a MOL körül. Egyrészt Szíriában egyre növekszik a forrongás. Ugyanakkor nem szabad elfeledni, hogy Szíria csak fél-diktatórikus ország. Vannak szabad választások, s a jelenlegi rezsim 10 éve van „csak" hatalmon. Ráadásul a termelő és kutatási területek messze vannak a lázadások fő városaitól. Ugyanakkor a MOL éppen most futtatja fel a termelést a Hajan blokkban, ahol az elkövetkező hónapokban a gáz kitermelés elérheti a 15.000 - 17.000 hordó olaj egyenértékest. Jelenleg az 8.000 hordó környékén áll a tavalyi 4.100 hordóval szemben. Különben a kitermelt szénhidrogén földgáz, s a helyi piacon kerül eladásra. Ráadásul az INA-é a koncessziós jog, vagyis a MOL csak cirka 50%-ban részesül hasznából és kockázataiból is. Ugyanakkor a vezérigazgató is éppen most távozik. Hát persze a közgyűlés teremti meg a lehetőséget, hogy az IT-ből átüljön a felügyelő bizottságba. Mindent összevetve ezek a hírek nem a MOL száguldását szolgálják. Ugyanakkor indokul sem szolgálnak az árfolyam jelentős mélyrepülésére. Valószínűleg csak egy újabb korrekciót okoznak a 24.000 forint körüli szintről.

Vállalati hírek

Lemondott a MOL vezérigazgatója

A MOL pénteken jelentette be, hogy Mosonyi György vezérigazgató lemond tisztségéről, és távozik az igazgatótanácsból is. Az új vezérigazgató Molnár József, jelenlegi pénzügyi igazgató lesz. Emellett számos egyéb szervezeti változást is végrehajtanak. Mosonyi életkorára (62) hivatkozva vonul vissza. Az igazgatóság ugyanakkor továbbra is számít rá, és felügyelő bizottsági tagnak jelölik. Mosonyi akár az FB elnöke is lehet a távozó Kupa Mihály jelenlegi FB elnök helyett.

Meglepőnek tartjuk, hogy néhány héten belül távozik, lemond tisztségéről a cég stratégiáért felelős vezetője, valamint a vezérigazgatója is. Noha a hír negatív, árfolyamhatásra nem számítunk.

OTP, FHB: Közel a megegyezéshez a bankok és a kormány a bajba jutott hitelesek ügyében

Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank vezérigazgatója szerint közel vannak a megegyezéshez a bankok és a kormány a bajba jutott hitelesek ügyében. A megegyezés két főbb pontja a következő lenne: (1) egy bizonyos határon túl a frank-forint árfolyam nem nőne a havi törlesztő-részletekben, azonban a különbözet növelné a tőketartozást, (2) ugyanakkor a kormány bevezetne egy kamattámogatási rendszert azok számára, akik megvennék az ingatlant a bajba jutott hitelestől.

A tervezett intézkedések pozitívak, segítenék a hiteleseket, az ingatlanpiacot és az egész gazdaságot, azonban a további részletek is fontosak lesznek.

Rövid hírek

- Közgyűlések:
MOL április 28. osztalékjavaslat egyelőre nincs
Danubius április 18. a menedzsment osztalék kifizetést nem javasol
Graphisoft Park április 28. 25 forintos részvényenkénti osztalékjavaslat

Jogi nyilatkozat:
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo