Valószínűleg negatív lesz az irány ma

Ismét csúcson az amerikai részvényindexek. Ma Martin Luther King napja miatt zárva tartanak az amerikai tőzsdék. Pénteken esett az arany, ma reggel pedig az olaj árfolyama. A Nikkei kivételével a negatív tartományban tartózkodnak az ázsiai indexek. Gyengül a forint, és erősödik a dollár a reggeli kereskedésben. Ma nem számítunk jelentős árfolyammozgásra.

Nemzetközi hírek

USA:

- Pénteken tovább folytatták az emelkedést az amerikai részvénypiacok, és ismét új, 2008 nyara óta nem látott szintekre értek az indexek (Dow +0,5%; S&P +0,7%; Nasdaq +0,7%).
- A rally-ban ismét a pénzügyi papírok vezettek, melyek 1,6%-kal értékelődtek fel a nap folyamán. A Dow legjobban teljesítő tagja, a Bank of America 3,2%-ot emelkedett.
- A JPMorgan árfolyama több mint 3,3%-os pluszba lendült, miután a bank a várakozásokat felülmúló 1,12 dolláros részvényenkénti profitról, és az elemzői konszenzust meghaladó kamat- és jutalékbevételekről számolt be pénteken, piacnyitás előtt. Zárásra a JPMorgan árfolyama visszatért 45 dollár alá, és 1%-os pluszban fejezte be a kereskedést.
- Az Intel árfolyama 1%-kal értékelődött le annak ellenére, hogy csütörtökön zárás után az előrejelzéseket meghaladó gyorsjelentésről számolt be. A befektetők félnek, hogy az Intel a jövőben is tartani tudja-e a magas marzsokat és a bevételt a folyamatosan csökkenő számítógép-eladási trend mellett.
- A hangulaton némileg rontott, hogy a Fitch is megvonta Görögország kötvényeitől a befektetési kategóriát, így a piac újabb figyelmeztetést kapott a problémás eurózónabeli helytettel kapcsolatban.
- Az EU pénzügyminiszterei ma találkoznak, hogy megvitassák az adósságproblémával küszködő országok kezelését. Németország álláspontja enyhülni látszik, így megnyílhat az út egy bővebb arzenál előtt (pl. stabilitási csomag keretösszegének emelése)
- Ma Martin Luther King napja miatt zárva tartanak az amerikai tőzsdék.

Olaj és arany:

- Ma reggel enyhe korrekció indult meg a kőolaj piacán, jelenleg 0,5%-os mínuszban, 91,1 dollár körül tartózkodik a hordónkénti árfolyam.
- Kína további lépéseket tervez a hitelezési aktivitás és így a gazdaság hűtésére, mely rontotta a távolkelet által fűtött kőolajkereslet növekedési kilátásokat.
- Ráadásul ma tervezik újraindítani a korrábban sérült alaszkai olajvezetéket, így elhárulhat az akadály az alaszkai szállítás elől.
- Az arany ára pénteken 0,9%-ot esett az optimista részvénypiaci hangulatban. Később azonban ledolgozta az esés egy részét, miután a Fitch is spekulatív kategóriába helyezte Görögország adósminősítését. Jelenleg 1.362 dolláron kereskednek az arany unciájával.

Távol-Kelet:

- A Nikkei kivételével a negatív tartományban tartózkodtak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei +0,0%, Hang Seng -0,6%, Shanghai -3,0%, Kospi -0,4%, All Orinaries -0,7%). A befektetők óvatosak voltak, mivel Amerikában ma nincs kereskedés. Ezen kívül a héten megjelenő inflációs adatokat várják, melyek tovább árnyalhatják a képet a pénteki tartalékráta-emelés után.
- Pénteken a kínai központi bank január 20-i hatállyal 50 bázisponttal (19%-ra) megemelte a kötelező tartalékrátát az infláció lehűtése céljából. A legfrissebb adatok szerint decemberben éves szinten 6,4%-kal nőttek a lakásárak a 70 legnagyobb kínai városban, ami újabb jel arra vonatkozóan, hogy további szigorítások várhatóak. A bankok és az ingatlancégek egyaránt veszítettek értékükből (ICBC -1,6%, China Vanke -4,8%).
- A J.P. Morgan jó negyedéves eredményének köszönhetően kezdetben jól teljesített a japán index, azonban a kezdeti pluszok elolvadtak és csak az exportőrök tudtak kisebb pluszban maradni a gyengülő jennek köszönhetően (Tokyo Electron +2,5%, Fanuc +1,0%, Canon +0,5%). A háztartások bizalmi indexe azonban 40,4-ről 40,1-re csökkent januárban, míg a konszenzus javulásra (41,7) számított, így az index csak csekély pluszt tudott felmutatni.

Devizák:

- Az 1,344-es ellenállás megállította a dollárt, és a reggeli órákban erősödni kezdett a tengerentúli fizetőeszköz (1,333).
- A japán jen továbbra is a 82,3-as támasz felett oldalaz.
- Pénteken közel két forintot gyengült a hazai fizetőeszköz, 275-280 között egy sáv kezd kirajzolódni.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Zárva van ma Amerika. Ünnepeljük Martin Luther King-et, aki nagyon sokat tett a fekete emberek jogaiért az USA-ban. Ráadásul a magyar médiatörvényt is ma tárgyalják Brüsszelben. Lehet, hogy az utóbbi nagyobb figyelmet fog kapni, mint a részvénypiac. Persze lehetne a görög leminősítésnek negatív hatása, de a valóság az, hogy már az amerikai piacokat sem hatotta meg pénteken. Pedig a Fitch hitelminősítő a bóvli kategóriába BB+-ra minősítette le Görögországot. Azért volt hatás nélküli az esemény, mert (i) más hitelminősítők már korábban bóvlira vágták az ország kockázati besorolását (ii) „de facto" az ország már rég csődben van, vagyis egyáltalán mi értelme van a minősítgetésnek? Mindestre ma a piacok irány nélkül maradnak, ráadásul a kínai kamatemelés körüli aggodalmak is hathatnak. Ez pedig negatív. Vagyis lapos piac lehet ma, s valószínűleg a negatív tartományban zárhatunk.

Rövid hírek

- Pénteken lejárt a MOL részvényenkénti 2.800 kunás ajánlata az INA kisrészvényesei számára. A horvát központi elszámolóház hivatalos eredményére még kb. 10 napot várni kell. Annak a valószínűsége, hogy sok kisrészvényes ajánlotta volna fel részvényeit kevés az esélye, mivel az INA részvényének árfolyama 3.000 kuna felett is járt az elmúlt napokban. Horvát lapértesülések szerint egy rejtélyes amerikai alap vásárolt be az INA részvényeiből mintegy 300 millió kuna értékben, ami nagyjából 0,9%-os részesedést jelent a horvát olajvállalatban. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Deutsche Telekom pénzügyi igazgatója egy németországi konferencián elmondta, hogy aggódnak a Magyarországon bevezetett különadók miatt, mivel azok visszafoghatják a vállalati beruházásokat és az ország gazdasági fellendülését. Ugyanakkor a Magyar Telekom üzletmentével elégedett az anyavállalat. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- 4.300 darab sajátrészvényt vásárolt az RFV 8.251 forintos átlagáron január 14-én és határidős ügylet keretében átkötötte azokat 8.400 forintos záróár mellett. Amikor a határidős kontraktusok lejárnak (és további átkötésekre nem kerül sor), az RFV tulajdonában 120.026 darab sajátrészvény lesz.
- A Danubius Hotels BÉT közleménye alapján, a fő részvényes, Sir Bernard Schreier 854 darab törzsrészvényt vásárolt 2011. január 11-én, 3.600 forintos átlagáron. Így Sir Schreier a részvények 77,73%-át birtokolja a CP Holdings-on és leányvállalatain keresztül, valamint 81,41%-os befolyással bír a vállalatban. A bejelentés különös, mivel január 11-én összesen nem fordult meg 854 darab részvény a Danubius piacán, valamint az ársáv 4.400 és 4.495 forint között alakult. Így a tranzakció vagy tőzsdén kívüli ügylet során valósult meg (bár a közlemény tőzsdei ügyletet említ) vagy az adatok hibásak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo