Újra borúsabbra fordult a hangulat

Gyorsan elmúlt a görögök megmentése fölött érzett öröm. A befektetők most már az amerikai adósságplafonra illetve az akörüli hírekre koncentrálnak. (Illetve szerintünk a nyárra.)

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A technológiai részvények tovább meneteltek felfelé, a többi ágazat azonban gyengélkedett az amerikai tőzsdén pénteken. A Dow mínuszban zárt a Caterpillar esése nyomán (Dow -0,3%; S&P +0,1%; Nasdaq +0,9%). A vállalati gyorsjelentések is vegyes képet festettek pénteken, ma reggel pedig az adósságplafon megállapodás hiánya borzolja a kedélyeket.

- Pénteken, piaczárás után jelentette be Obama elnök, hogy nem jutottak egyezségre a republikánusokkal az adósságplafon emeléséről. Az ellentét továbbra is a költségvetési konszolidáció módjáról szól, a republikánusok inkább a kiadáslefaragásban, míg Obama adóemelésben is látja az államháztartás egyensúlyát.

- Megállapodás a hétvégi ülésen sem született, a demokraták és republikánusok külön kiigazítási tervet készítenek. Adósságplafon emelés hiányában augusztus 2-tól finanszírozhatatlanná válik az USA költségvetése, így a piac egyre idegesebb, a hitelminősítők pedig az ország legjobb, AAA besorolásának csökkentését helyezték kilátásba.

- A gyorsjelentések is vegyes képet festettek. A Caterpillar ipari cég a várakozásoktól némileg elmaradó számokat tett közzé, az árfolyama 5,8%-ot esett a pénteki kereskedésben. Nem segített az árfolyamon az sem, hogy a menedzsment megerősítette az idei évre várt, 6,25-6,75 dollár közötti részvényenkénti eredményt.

- A Verizon Communications a vártnál némileg jobb, de a tavalyi második negyedévhez képest kicsit visszaeső profitról és bevételről számolt be pénteken. A Verizon árfolyama 2,2%-kal esett.

- A McDonald's számai azonban meggyőzték a befektetőket. 1,35 dollár lett az egy részvényre jutó profit, szemben a várt 1,28 dollárral. A bevételek a vártnál jóval nagyobb mértékben emelkedtek. A McDonald's részvényei 2,3%-ot erősödtek.

- A General Electric vártnak megfelelő, 34 centes részvényenkénti eredményről számolt be, a bevételek azonban 6%-kal estek vissza a tavalyi első negyedévhez képest. A GE árfolyama 0,6%-ot esett pénteken.

- Ma kevésbé fontos vállalatok teszik közzé gyorsjelentésüket.

Olaj és arany:

- Pénteken még 0,75%-kal, 99,9 dollárra emelkedett a WTI kőolaj árfolyama, ma reggel azonban 1%-ot esett az olaj ára az amerikai adósságplafon megállapodás hétvégi kudarca nyomán. Jelenleg 98,9 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával.

- Az arany ára új történelmi csúcsra ért ma reggel, 1.624 dolláron, az adóssághelyzettel kapcsolatos feszültségek fokozódásával. Jelenleg 1.614 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel, miután nem érkezett hír az amerikai adósságplafon megemeléséről (Nikkei -0,9%, Shanghai -2,3%, Hang Seng -0,8%, Kospi -1,0%, All Ordinaries -1,4%).

- A bizonytalan hangulat nem tett jót az exportőröknek. A Sony 2,2%-ot, a Honda 1,2%-ot, a Toyota Motor 1,4%-ot, az LG 1,1%-ot esett a reggeli órákban. Nyomás alá kerültek a pénzügyi papírok is (HSBC -0,7, Commonwealth Bank of Australia -1,8%).

- A csökkenő olajárral párhuzamosan veszítettek értékükből az energiacégek is (PetroChina -3,8%, Cnooc -1,7%).

- A múlt heti kínai vonatbaleset következtében estek a közlekedési cégek részvényei (China Railway Erju -4,0%, China Railway Tielong -6,7%).

Devizák:

- Pénteken 1,438-ig korrigált vissza az EUR/USD az 1,442-es maximumról. Az irány azonban továbbra is felfelé mutat, ellenállást 1,458-nál láthatunk.

- A japán fizetőeszköz 0,4%-os gyengülést követően 78,5-ig korrigált pénteken a dollárral szemben. Az USD/JPY devizapár grafikonján csökkenő tendencia látható, támasz 76,25-nél található.

- Pénteken megtorpant a forinterősödés, a 20 és 30 napos mozgóátlagok megállították az árfolyamot. A reggeli órákban 267,7 környékén járt a kurzus, az irány továbbra is a forintgyengülés irányába mutat.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak ma reggel az amerikai határidős piacok.

Erste kommentár

Újra borúsabbra fordult a hangulat. Gyorsan elmúlt a görögök megmentése fölött érzett öröm. A befektetők most már az amerikai adósságplafonra illetve az akörüli hírekre koncentrálnak. (Illetve szerintünk a nyárra.) Mindenesetre a mostani huzavona jó alkalom arra, hogy újra legyen egy kis profitrealizáció. Az aranyat is megrángatták erre, pedig hamarosan jöhet a korrekció abban is. Hiszen a politikai ellenfeleknek nem érdekük „nem megegyezni" vagyis meg fognak egyezni. Persze ez valószínűleg az utolsó pillanatban lesz, s addig is lehet aggódni a piacokon.

Rövid hírek

- MOL: Varga Mihály, a miniszterelnöki hivatal államtitkára a Gazdasági Rádiónak adott interjújában elmondta: "Nem szabad a kormányzati gondolkodásból kizárni, hogy a kormány ennek a (MOL) részvénycsomagnak egy részét értékesíti, akár fokozatos értékesítésbe kezd, hiszen nem látjuk előre, hogy mi fog történni a devizafinanszírozásban, vagy a devizapiacokon. El tudok képzelni olyan helyzetet, hogy 2012 elején a biztonságos finanszírozáshoz arra lesz szükség, hogy az állami csomag egy része értékesítésre kerüljön." Varga Mihály a bankadóról azt mondta: 2013-tól Magyarország is áttér az Európai Unió által addigra meghatározott átlagos bankadó mértékére. " A MOL-nál levő 10%-os szavazati korlát miatt elképzelhető, hogy az állam az e feletti rész értékesítése mellett dönt, azonban úgy gondoljuk, hogy egy szakmai befektető vagy maga a MOL veheti meg ezeket a részvényeket.

- Törvényesen szerezte meg az irányítási jogokat az INA-ban a MOL, közölte a horvát versenyfelügyelet, mely azután adta ki állásfoglalását, hogy az INA négy, a horvát kormányhoz köthető felügyelő bizottsági tagja arra kérte a hatóságot, hogy vizsgálja felül 2009-ben hozott döntését. A hír pozitív, azonban árfolyamhatásra nem számítunk.

- Az Erste részesedése az E-Starban 4,99%-ról 5,02%-ra nőtt. Az Erste 132.600 részvényt birtokol. Technikai lépés. Árfolyamhatása nincs.

- Pénteken, piaczárás után publikálta második negyedéves eredményét a Pannunion. A növekvő értékesítési volumennek és a javuló rendelésállománynak köszönhetően az árbevétel 14,9%-kal 4,3 milliárd forintra nőtt. Az emelkedő nyersanyagárak negatívan érintették az eredményt, azonban a vállalat így is rekord mértékű EBITDA-t és EBIT-et ért el (EBITDA: 624mn Ft, +23,6% év/év, EBIT: 357mn Ft, +48,8% év/év). A második negyedévben az árfolyamváltozásoknak nem volt érdemi hatásuk a pénzügyi eredményre. Az adózás előtti nyereség 253 millió forint volt a tavalyi 201 milliós veszteséggel szemben. A PannErgy konszolidálja ezeket a számokat, azonban mivel már eladta a műanyag üzletágat, árfolyamhatásra nem számítunk.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo