Újra borongós a hangulat

Az európai aggodalmak mellé felzárkóztak az amerikai költségvetés körüli félelmek is, ugyanis a kongresszus szuperbizottsága, amely a költségvetés csökkentésére adna javaslatot, valószínűleg ma bejelenti, hogy nem sikerült konszenzusra jutnia a politikai erőknek ez ügyben.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- Pénteken vegyesen teljesítettek az amerikai részvényindexek, a Dow pluszban tudott zárni (Dow +0,2%; S&P 0%; Nasdaq -0,6%). Ma reggel negatív a hangulat, a határidős indexek mínuszban tartózkodnak.

- Egy demokrata képviselő szerint az USA Kongresszusának költségvetési szuperbizottsága vélhetően az 1.200 milliárd dolláros hiánylefaragási terv sikertelenségéről számolhat be a mai napon. A nevét megnevezni nem kívánó politikus szerint kicsi a valószínűsége, hogy a tárgyalások sikerre vezethetnek a demokraták és a republikánusok között.

- Spanyolországban Mariano Rajoy Néppártja 30 éve nem látott parlamenti többséget szerzett és megígérte, hogy nem engedi, hogy az adósságválság legyőzze az országot. A Néppárt elkötelezett a reformok mellett, de az új kormány mozgástere szűk.

- A Leading Indicators amerikai kompozit mutató a vártnál nagyobb mértékben, 0,9%-kal emelkedett októberben a pénteken publikált adatok szerint.

- Ma a használt lakásértékesítési adatok kerülnek nyilvánosságra az Egyesült Államokban, vállalati fronton pedig a Hewlett-Packard publikálja negyedéves számait.

Amerikai, európai részvények:

- Árakat emel 2012-ben az Adidas a magas nyersanyagárak és az emelkedő bérek miatt, idézte egy német lap a cég vezérigazgatóját.

- Növekvő versenyre számít ez elkövetkező évek során a Daimler és a Porsche vezérigazgatója, mivel Kína folyamatosan erősíti pozícióit az autógyártásban.

- Korábbi előrejelzését megerősítve rekord árbevételt és eredményt vár 2011-ben a Henkel.

Olaj és arany:

- Folytatódott a WTI olaj korrekciója, pénteken 1,2%-kal csökkent a kőolaj ára, ma reggel pedig további 0,4%-kal csökkent az árfolyam. Jelenleg 97,2 dolláron kereskednek az olaj hordójával.

- A szaúdi olajminiszter elmondta, hogy megfelelőnek találja a jelenlegi olajár szinteket. A legnagyobb OPEC kitermelő, Szaúd-Arábia októberi olajtermelése napi 9,4 millió hordó volt, ami a szeptemberi értékkel azonos.

- Az OPEC december 14-i ülésén vizsgálják felül a kitermelési kvótákat.

- Az arany ára pénteken is és ma reggel is stagnál a csütörtöki esést követően. 1.720 dolláron kereskednek jelenleg a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban voltak ma reggel is az ázsiai indexek (Nikkei -0,3%, Shanghai -0,4%, Hang Seng -1,4%, Kospi -1,0%, All Ordinaries -0,3%).

- Japán külkereskedelmi mérlege októberben 273,8 milliárd jenes deficitet mutatott, ami meghaladja az 55,6 milliárd jenes konszenzust. A rossz adat hátterében részben a thaiföldi árvíz áll, mely több multi termelésében okozott fennakadást.

- Negatívan hatott a befektetői hangulatra, hogy Wang Qishan kínai miniszterelnök-helyettes, aki sokak szerint jövőre miniszterelnök lehet, azt mondta, hogy aggódik a világgazdaság kilátásai miatt.

- Az erős jen nyomta rá bélyegét a japán exportőrökre (Sony -2,7%, Toyota -2,5%, Elpida Memory -7,3%).

- Hong Kong-ban a pénzügyi szektor került nyomás alá (Bank of China -3,3%), de a nyersanyagszektort sem kímélték az eladók szerte a régióban (Newcrest Mining -1,7%, Rio Tinto -1,7%, Cnooc -3,6%).

Devizák:

- Dollárgyengüléssel indult a pénteki kereskedés. Az árfolyam 1,345-ről 1,361-ig emelkedett, zárásra azonban 1,35-ig csorgott vissza az EUR/USD kurzusa. A trend a dollárerősödés irányába mutat.

- A japán jen erősödéssel indította a pénteki kereskedést, zárásra azonban 77-ig kapaszkodott vissza az árfolyam. A következő napokban a 76,25-ös támaszig süllyedhet tovább az USD/JPY devizapár.

- A forint nagyot erősödött pénteken az euróval szemben, 308,5-ről a 30 napos mozgóátlag (303) közelébe süllyedt az árfolyam. A reggeli kereskedésben enyhe forintgyengülés látható.

Határidős piacok:

- Mínuszba fordultak az amerikai határidős indexek ma reggel.

Erste kommentár

Újra borongós a hangulat. Az európai aggodalmak mellé felzárkóztak az amerikai költségvetés körüli félelmek is, ugyanis a kongresszus szuperbizottsága, amely a költségvetés csökkentésére adna javaslatot, valószínűleg ma bejelenti, hogy nem sikerült konszenzusra jutnia a politikai erőknek ez ügyben. Spanyolországban a vártnak megfelelő (többség, 186 hely a 350-ből) jelentős győzelmet aratott a Néppárt, amely elkötelezettnek tűnik a szükséges megszorítások végrehajtására. Ugyanakkor ez kevés a világban látható negatív hangulat megfordítására. Magyarországon pedig kíváncsian várjuk, hogy milyen javaslatot tett le a Bankszövetség az asztalra, amelyet egyelőre csak a kormány tud s még két hétig vizsgál. Közben találgatjuk az IMF csomag nagyságát, amelyre 4-12 Mrd euró közötti értékeket mondanak különböző források. Persze minél nagyobb, annál jobb. Vagyis változatos hét elé nézünk így Hálaadás előtt, amely a héten lesz, s így csütörtökön nem lesz kereskedés az USA-ban, pénteken pedig fölösleges lesz kinyitni (szűkített kereskedés) az amerikai piacoknak.

Vállalati hírek

FHB: A vártnál kisebb lett a negyedéves veszteség

2.331 millió forintos veszteséget könyvelt el az FHB a harmadik negyedévben az általunk várt 3.970 millió forintos mínusszal szemben. A legnagyobb veszteséget a végtörlesztésre képzett céltartalék jelentette, mivel mi 3,4 milliárd forintos céltartalékra számítottunk, míg az FHB csak 1,9 milliárdot különített el erre a célra. A gyorsjelentésben az FHB hangsúlyozza, hogy a végtörlesztés teljes költsége nehezen látható előre. A 605 millió forintos bankadó megfelel az általunk vártnak. A vártnál magasabb nettó kamatbevétel az általunk kalkuláltnál kisebb mértékű nettó kamatmarzs csökkenésből eredt (2Q11: 2,7%, 3Q11: 2,67%). Szintén javított a kamatbevételeken a hitelállomány kedvező alakulása. Ezen kívül a díj- és jutalékbevételek is az általunk vártnál nagyobb mértékben nőttek. A teljes céltartalék-képzés magasabb volt, mint vártuk, mivel a nem teljesítő hitelek állománya 11,5%-ról 12,5%-ra ugrott, azonban a fedezeti arány a második negyedéves 54,7%-ról 57,8%-ra nőtt. Az Allianz integrációja után a költséghatékonyság tovább csökkent, azonban továbbra is magas szinten van: 61,9% a második negyedéves 73,2%-kal szemben.

Mindent egybevetve az alaptevékenység továbbra is nyomás alatt van, bár annak 203 millió forintos eredménye így is jobb valamivel, mint az általunk várt 122 millió forint. Az NPL ráta továbbra is emelkedik, és a tendencia továbbra is fennmaradhat a gyenge forint miatt, ami a következő negyedévekben is jelentős céltartalékolást eredményezhet. A végtörlesztés a negyedik negyedévben nagyobb veszteségeket okoz majd. Mivel a bankok igyekeznek csökkenteni hitel / betét arányukat, a finanszírozási költségek magasak, következésképp tovább zsugorodhat a nettó kamatmarzs, míg a hitelállományban kismértékű bővülés várható. A vártnál kismértékben jobb eredménytől nem várunk jelentős árfolyamhatást a mai kereskedésben.

Profit warning az Állami Nyomdától a vártnál rosszabb eredmény nyomán

Az Állami Nyomda pénteken zárás után tette közzé konszolidált IFRS harmadik negyedéves gyorsjelentését. Az előrejelzésünktől és az elemzői konszenzustól is elmaradó, 97 millió forintos nettó profitot ért el a vállalat, és ezzel együtt az éves eredménykilátást is jelentősen, 800 millió forintra rontotta a menedzsment, a korábbi 1-1,1 milliárd forintos várakozás helyett. A bevételek 6%-kal csökkentek éves szinten, de ha eltekintünk a tavalyi harmadik negyedévet segítő 500 millió forintot hozó önkormányzati választásoktól, akkor szignifikáns bevétel-növekedést ért el a cég. A tavaly akvirált GPV konszolidációja miatt a nyomtatvány üzletág érte el a legnagyobb tisztított növekedést, de a kártya üzletág bevételei is 10%-kal nőttek éves összehasonlításban. Kedvezőtlenül alakult azonban a biztonsági termékek szegmense a csökkenő rendelésállomány miatt.

A bevételek kedvezőtlen átrendeződése, a magasabb profithányadú szegmens csökkenése, és az alacsonyabb marzsú divízió növekedése a fő oka az eredmények csökkenésének. Emellett azonban a forint gyengülése miatt emelkedő anyagköltségek, és az alacsonyabb jövedelműek kötelező kompenzációja is kedvezőtlenül hatott a profitra. Operatív szinten 65,5%-kal csökkent az eredmény év/év alapon, az EBITDA marzs pedig 8,4%-ra esett vissza.

Az éves várakozásainkat felülvizsgálat alá helyezzük a kedvezőtlen negyedév során. Mivel a forintgyengülés hatása és a kedvezőtlen folyamatok a negyedik negyedévet is érintik, így még a menedzsment által 800 millió forintra csökkentett idei profitcél is optimistának tűnik az első három negyedév 548 millió forintos összprofitja után.

OTP: konferenciahívás összefoglalója

Az OTP pénteki konferenciabeszélgetésének két fő témája a devizahitelek törlesztése és az eszközminőség voltak. A Bankszövetség által kidolgozott és a kormánynak elküldött javaslatokról azonban nem derültek ki részletek. Az OTP szerint, ha a jelenlegi tendencia folytatódik, akkor a devizahitelesek 20%-a kérvényezheti a végtörlesztést, ami 197 milliárd forintnyi hitelállománynak felel meg (szeptember 30-i adatok alapján). A várható adózás utáni veszteség 40 milliárd forint, ami a hedzs pozíció eredményét is tartalmazza. Modellünkben a várható veszteség 55 milliárd forint (a hedzs nyereségét nem számolva). A forint refinanszírozás miatti nyomás a marzson korlátozott lehet mindaddig, míg a 6,0-6,5%-os a forint marzsok szinte ugyanazt a marzsot biztosítják, mint a svájci frank alapú jelzáloghitelek a swap rátákkal együtt. A versenytársak magatartását illetően az OTP nem tapasztal erős versenyt sem a forinthitelek, sem a forint betétek terén, mivel a külföldi bankok kellő mennyiségű forint likviditással rendelkeznek. Problémát a devizaforrások bevonása jelentheti. Az eszközminőséget illetően az OTP csak a magyarországi svájci frank hitelek esetében (az NPL ráta 150 bázisponttal, 17,2%-ra nőtt), illetve Bulgáriában (az NPL ráta 170 bázisponttal, 16,6%-ra nőtt) tapasztalta a nem teljesítő hitelek arányának növekedését. Az OTP-nek azonban sikerült növelne az NPL fedezeti rátát.

Fontos szem előtt tartani, hogy a végtörlesztés miatti céltartalékolás nagyobb része a negyedik negyedévben jelentkezik. Modellünket ennek megfelelően fogjuk átalakítani.

Rövid hírek

- OTP, FHB: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy megkapták a Bankszövetség javaslatait, melyek közül 6-8 pont megfontolásra érdemes lehet. A kormány két héten belül nyilvánít véleményt. A miniszter részleteket nem árult el.

- A PannErgy bejelentette, hogy 2011. november 18-án 315 darab saját részvényt vásárolt 633 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 2.832.079 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 13,45%-a.

- Pénteken publikálta 3Q11 gyorsjelentését az ÉMÁSZ és az ELMŰ. Az ÉMÁSZ adózott eredménye 28,1%-kal 9,909 millió forintra csökkent, míg bevétele 69,050 millió forint volt (-4,8% év/év). Az ELMŰ adózott eredménye 11%-kal 19.420 millió forintra csökkent, míg bevétele 179.016 millió forint volt (-4,6% év/év). Mindkét vállalat gyorsjelentése szerint a válság mélypontján túl vannak, azonban a magyarországi szabályozói környezet változása, és a válságadó miatt az eredményük elmarad a válság előtti szintektől.

Gazdasági hírek

- Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken azt mondta, hogy az új IMF / EU delegáció még karácsony előtt megérkezhet és az új egyezmény január végére, februárra születhet meg. Az EU nem tud a magyar kormány tárgyalási szándékáról. Újságírói értesülések szerint 4 milliárd eurós elővigyázatossági hitelkeretet kérhet a kormány.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo