Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Az USA részvénypiacai pénteken visszaestek a kezdeti eufória után (Dow 0%; S&P 0%; Nasdaq +0%). Az USA vártnál jobb munkanélküliségi rátája, a hétvégi olasz kiigazító csomag és az EU vezetők eheti találkozója is optimizmussal töltik el a világ tőkepiacait.
- Mario Monti olasz miniszterelnök és kormánya 30 milliárd eurós költségvetési kiigazító csomagot jelentett be hétvégén. Visszavezetésre kerül a Berlusconi által eltörölt ingatlanadó, 66 illetve 62 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár a férfiak illetve nők esetében, bevezetésre kerül a luxusadó, valamint 1,5%-os egyszeri adóval sújtják a korábban adókedvezménnyel Olaszországba visszahozott befektetéseket.
- Angela Merkel német kancellár és Nicholas Sarkozy francia elnök ma találkoznak, hogy megvitassák az európai fiskális unió lehetőségét, illetve a deficitcélt elvétők szigorú szankcionálásának tervét. Az EU kormány- és államfői a pénteki csúcson vitathatják meg a közös gazdaságpolitika megteremtésének lehetőségét.
- Merkel pénteken arról beszélt, hogy elkerülhetetlen egy „adósságfék" bevezetése, Schäuble német pénzügyminiszter pedig azt javasolta, hogy a GDP 60%-a feletti államadósságot törlesztési alapba gyűjtsék a tagországok. A pénzügyminiszter annak a lehetőségéről is beszélt, hogy bevezetésre kerüljenek a közös euró-kötvények - bár ezt továbbra is elutasítja.
- Az Európai Központi Bank csütörtökön tartja kamatdöntő ülését, a múlt alkalommal meglepetésszerűen hozott 25 bázispontos kamatcsökkentés után kérdés, hogy tovább lazít-e az EKB. Nem kizárt, hogy az államkötvény-vásárlások terén is változást hozhat az ülés, a Sunday Times londoni lap 1.000 milliárd eurós EKB mentőcsomagról cikkezett.
- A pénteki amerikai munkapiaci adatok már a hét végén optimizmust hoztak a piacokra. A munkanélküliségi ráta az októberi 9,0%-ról novemberben váratlanul 8,6%-ra csökkent. A foglalkoztatottság a vártnak megfelelően 120 ezer fővel nőtt múlt hónapban, szemben az októberi 80 ezer fővel.
Amerikai, európai részvények:
- A Der Spiegel szerint a német kormány készen áll, hogy tőkeemelést hajtson végre a Commezbankban, amennyiben nem sikerülne a bank rendes tőkeemelése. A bank vezérigazgatója pénteken még arról beszélt, hogy állami segítség nélkül is képes lesz teljesíteni a tőkemegfelelési szabályokat (9%-os Tier-1) 2012 közepétől.
- Az E.On 133 millió euróért értékesíti a bolgár leányvállalatát a cseh Energo-Pro-nak.
- Az SAP 3,4 milliárd dollárért vásárolja meg az amerikai SuccessFactors céget, hogy hatékonyan versenyre kelhessen az amerikai Oracle-lel a „cloud computing" technológiában (az ügyfelek saját gépre telepítés nélkül érhetik el a szolgáltatásokat).
- A Royal Dutch Schell a Financial Times információi szerint az EU szankciók miatt kivonulna Szíriából.
- A Thyssenkrupp 14 napon belül eladhatja hajógyártó részlegét a Star Capital-nak, a német Financial Times szerint. A tengeralattjáró üzletág a Thyssenkrupp irányítása alatt maradna, a Star pedig nem bocsáthatja el a dolgozókat - az újság információi szerint.
- Az RWE a német atomerőmű leállítások miatt nyolcezer fős elbocsátást tervez.
Távol-Kelet:
- Vegyes a hangulat az ázsiai piacokon, az indexek többsége azonban pluszban van (Nikkei 0,64%, Hang Seng -1,16%).
- Jól teljesítettek az exportőrök, a Nikon és a Toyota is 2% feletti erősödéssel zárta a kereskedést. A bankszektor szintén szépen teljesített, 2% feletti emelkedést láthattunk.
Devizák:
- Fontos támaszhoz érkezett az EUR/HUF devizapár. 303 forint napok óta tartja az árfolyamot, és sérülése esetén egy dupla csúcs alakzat nyerne megerősítést, ami további forinterősödést jelentene.
- A 20 napos mozgóátlagról lepattant pénteken a dollár, és 1,339-ig erősödött az euró ellenében. A reggeli órákban kisebb dollárgyengülést láthattunk 1,342-ig.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Habár pénteken fáradni látszottak a piacok, mintha ma új erő szállna beléjük. Pedig pénteken fontos hírek láttak napvilágot. Pl. az EKB 200 Mrd euróval beszáll az IMF-be, ami egyértelműen pozitív lépés. Erre tett rá egy lapáttal, a hét végén, hogy a német pénzügyminiszter el tudná képzelni az euró kötvények kibocsátását, ha kialakulna egy mélyebb fiskális együttműködés az EMU-ban. Ráadásul Sarkozy és Merkel ma fog találkozni, hogy ezt megvitassák. Ha pedig egyetértésre jutnak, akkor újabb fontos események jöhetnek. Pl. az EKB agresszívabban vehet perifériás kötvényeket. Az pedig segítene a recessziót elkerülni. Különben az olaszok 30 Mrd eurós költségvetési kiigazítást fogadtak el a hét végén. Így a jó híreken tovább mászhatunk fölfelé, de gyakorlatilag minden ellenálláshoz ért vagy annak közelében, van, így nehéz elképzelni, hogy első nekifutásra áttörjük ezeket a szinteket.
Vállalati hírek
MOL: Az INA közzétette a 2011-2015-ös stratégiáját
Az INA 2011-2015-ös stratégiája szerint a cég 20 milliárd horvát kunát fog beruházásra fordítani. Ennek kétharmadát Horvátországban költik el. Az upstream üzletág a növekedés fő motorja, a cél a 70.000 hordós napi termelés fenntartása, valamint készletpótlás. (A MOL csoport napi termelése 140.000 hordó olajegyenértékes). A feldolgozáskereskedelem üzletágban 2015-ig 250 millió dolláros EBITDA növekedéssel számol az INA. A finomítói fejlesztések fókuszában a rijekai finomítóban a maradék-feldolgozásra vonatkozó technikai fejlesztések, míg a sisaki finomítóban a karbantartási és EBK beruházások lesznek. Az INA célja még a két finomító közötti vezetékhálózat fejlesztése. A kiskereskedelmi üzletágban a versenyképességet növeli a hálózatfejlesztési projekt folytatása.
A stratégia összességében nem tartalmaz új elemet. A rijekai és a sisaki finomító modernizálása már ismert volt. Reális célnak gondoljuk, hogy az INA az upstream üzletágra összpontosít.
A Richter kereskedelmi jogokat kapott az Esmya-ra Oroszországra, a FÁK-ra és Kínára is
A Richter ma reggel jelentette be, hogy megállapodott a HRA Pharmával, hogy a Richter értékesítheti az méhmioma kezelésére kifejlesztett Esmya nevű gyógyszert Oroszországban, a FÁKban és Kínában. További pénzügyi részletek nem kerültek nyilvánosságra. A hír egyértelműen pozitív, de a részletek ismeretének hiánya miatt az árfolyamhatás valószínűleg csak kismértékű lesz. Az új gyógyszer értékesítése 2012 közepén kezdődhet meg az EU országaiban.
Rövid hírek
- A PannErgy 6.412 darab sajátrészvényt vásárolt 629 forintos átlagáron pénteken. A sajátrészvények száma a tranzakció után 2.854.768 darab.